ABONE OLDualar biz inanan insanların en önemli ilacıdır. Her anımızde yüce yaratıcı Allah'a inancımızı tazelemek başvurduğumuz dualar bizlerin yoluna ışık tutar. Bu seneple imtihana girmeden önce okunması geren kısa dualar ve sınav anında, sıraya otururken, sınava başlarken okunması makbul olan duaları sizler için derledik.

Aylardır sınavlara hazırlanan on binlerce kişi sınavda yeterli puanı almak için bekleyişini sürdürecek. Sınavda ter dökecek olan adayların bu sınava girerken düşünceleri arasında en uç noktaya çıkan düşünce hataya yer olmamasıdır belkide bu yüzdendir ki kazanmaya şartlanır. Ancak çalışılan biriktirilen bütün bilgilerin deneyimlerin manevi bir duyguyla desteklenmesi gerekir. Bunun için de en güzel yöntemlerin başında tevekkül ve dua gelmektedir.

Aylarca uğraşıp didindikleri bu sınavda bazı öğrenciler istediği sonuçlara ulaştığına inanırken bazıları ise  tam tersi duygularla sınavdan ayrıldı. Bilgi beyine yüklenilmediği sürece dualar ile sınav kazanılmıyor olsada gerçekten çalıştığına inanan ve sınavda aksaklıklara yer vermek istemeyenlerin sığındığı limandır dualar.

Hayatın her evresinde sınava tabi olmamız mümkün öğrencilik yıllarıyla birlikte başlayan ve neredeyse ömrümüzün sonuna kadar bir takım sınavlarla karşı karşıya kalabiliriz. Müslüman toplumu olarak da bir işin hayırlısı olması için dua etmeyi önemli bir görev olarak yerine getiririz. Her ne kadar iyi çalışılmış olunursa olunsun her zaman doğru yapmak mümkün olmayabilir.

Sınavı öncesi okunmasında fayda olan duayı sizler için paylaşıyoruz.

Sınava girerken şu dua okunur:

(isra suresi;80)

“Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ.”

ANLAMI:”Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle.”

Unutkanlıktan kurtulmak için dua:

"Bismillahirrahmanirrahim, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün(1). İyyâke na'büdü ve iyyâkenesta'în.(2) İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ."(3) On dokuz defa okunacak.

Sınav Öncesi:

"Bismillah her hayrın başıdır" sıırınca sınava başlarken besmele çekmeyi unutmamak gerekir. Faziletleri itibariyle 3 ihlas suresi ve Fatiha suresi ile birlikte okunabilir.

Saleten Tüncina Duası

"Allâhumme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli Seyyidina Muhammedin salâten tüncînâ bihâ min-cemî'il-ehvâli vel âfat. Ve takdî lenâ bihâ cemîal hâcât ve tutahhirunâ bihâ min-cemîi's-seyyiât ve terfe'unâ bihâ ındeke a'lâ'd-deracât ve tubelliğunâ bihâ aksâ'l-ğayât min cemiîl-hayrâti fî'l-hayâti ve ba'del-memât birahmetike Yâ erhame'r-rahimîn. Hasbunellahu ve ni'mel vekîl, ni'mel mevlâ ve ni'me'n-nasîr. Ğufraneke rabbenâ ve ileyke'l-masîr."

Saleten Tüncina Duasının anlamı

"Allah'ım! Efendimiz Muhammed'e (asm) ve onun Ehl-i beytine salât eyle. Bu salâvat o derece değerli olsun ki: Onun hürmetine bizi bütün korku ve belalardan kurtarırsın. Bizim ihtiyaçlarımızı o salâvat hürmetine yerine getirirsin, bizi bütün günahlardan bu salâvat hürmetine temizlersin, o salâvat hürmetine bizi derecelerin en üstüne yüceltirsin, o salâvat hürmetine hayatta ve öldükten sonra düşünülebilecek bütün hayırlar konusunda gayelerin en sonuna kadar ulaştırırsın. Ey merhametlilerin merhametlisi, bize bunları merhametinle nasip eyle. Allah Tealâ bize kafidir ve ne iyi bir dost, ne iyi bir vekildir. Ey Rabbimiz, senin mağfiretini dileriz, dönüş yalnız sanadır."

Sınava girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunabilir:

(Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân)

”Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla.Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”

Sınava başlarken Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunabilir:

(Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli)

”Rabbim! Yüreğime genişlik ver,işimi bana kolaylaştır,dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar”

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.