ABONE OLSilah, biz Türklerin, belki de savaşlarla dolu tarihinden ötürü, sevdiği bir makinedir. Özellikle bazı bölgelerde hemen hemen her evde silah bulunur. Her ne kadar düğünlerde, asker uğurlamalarında veya benzeri etkinliklerde yanlış kullanımlarını görsek bile silahdan vazgeçmek bizler için kolay olmuyor. Bu nedenle silah ruhsatına sahip olmak aranan bir durum.

Silahların ruhsatlı hale getirilmesi hususunda iş ve işlemlerde arttı. Bireysel silah sahibi olmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken bir süreç ve tamamlaması gereken evraklar var. Silahla ilgili ruhsatlandırma işlemi iki türlü yapılıyor. Silah bulundurma ve taşıma ruhsatları birbirinden ayrı kavramlardır ve ayrı işlemlere tabidir. Silah taşıma ruhsatı almak isteyen vatandaşlar belirli şartları sağlamak zorundadır.

Silah, sevimsiz bir araç gereç olsa da nadiren kendimizi korumak adına kullanılabilir. Silah sahibi olmanın da birtakım prosedürleri var. Gelin isterseniz biraz bu prosedürlerden bahsedelim.

Silah Ruhsatı; Kanun ve Yönetmeliklerde yapılan değişiklikler sonucu; 6136 Sayılı Kanun kapsamında bulunan tabanca ve yivli av tüfeklerine ait ruhsatlar 01 Mart 2000 tarihinde, 2521 sayılı Kanun kapsamında bulunan yivsiz av tüfeği ruhsatnameleri   07 Aralık 2001 tarihinden itibaren sorumluluk sahası esasına göre Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birimlerce düzenlenmektedir.

Silah Ruhsat Çeşitleri ve Süreleri

6136 sayılı Kanun kapsamındaki ruhsatlar;

-Bulundurma Ruhsatı, (5 yıl geçerlidir)
-Taşıma Ruhsatı, (5 yıl geçerlidir)
-Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı, (Kamu görevi devam ettiği sürece geçerlidir)
-Emekli Kamu Görevlisi Taşıma Ruhsatı, (Süre sınırlaması yoktur)
-Yivli Av Tüfeği Ruhsatı, (5 yıl geçerlidir)

2521 sayılı Kanun kapsamındaki ruhsatlar;

-Yivsiz Tüfek Ruhsatnamesi (5 yıl geçerlidir)
-Satıcılık (Av Bayiilik) Belgesi (1-3 yıl geçerlidir)

Silah Ruhsatı Almak İsteyenlerden Hangi Belgeler İstenmektedir?

-İkamet edilen İl Valiliğine hitaben yazılan dilekçe,
-Silah bulundurma ve taşımasında bedeni, psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıklar bakımından sakınca bulunmadığına dair doktor raporu. (Devlet veya Üniversite hastanelerinden alınacaktır.)
-Son bir yıl içinde çekilmiş (6) adet vesikalık fotoğraf,
-Vadesi geçmiş vergi borcu bulunmadığına dair yazı,
-Taşıma veya bulundurma ruhsatı harcı ödendiğine dair makbuz,
-Taşıma ruhsatına gerekçe gösterilen iş, meslek veya görevin özelliğine göre belirlenen diğer belgeler.

Bulundurma Ruhsatını Kimler Alabilir?

Yönetmeliğin 16’ncı maddesinde sayılan hallerden birine girmeyen ve yirmi bir yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı bulundurmak amacıyla silah satın alabilir. Bulundurmak amacıyla silah ruhsatı almak isteyenler dilekçe ile ikamet ettikleri İl Valiliğine müracaat ederler. Gerekli belgelerin tamamlanmasını müteakip engel hali bulunmayanlara gerekli harç ve vergileri ödemeleri kaydıyla mesken veya işyerinde olmak üzere Bulundurma Ruhsatı verilir.

Taşıma Ruhsatı Kimlere Verilir?

-Hayatı harici tehlikede olan kişilere,
-Belirli meslek mensubu kişilere,
-Bazı kamu görevlilerine,
-Zabıta görevine ait tasarrufta bulunma yetkisine haiz olanlara,
-Devlet, belediye, özel idare ve kamu iktisadi teşebbüslerinde koruma, bakım ve onarım işlerinde çalışanlara,
-Parayla ilişkisi olanlara,
-Özellik arz eden görevlerde bulunanlara,
-Emekli olan bazı kamu görevlilerine,
Kanunda belirtilen hallerde taşıma ruhsatı verilir.

Kimlere Silah Ruhsatı Verilmez?

-Ateşli silahla işlenen suçlardan mahkum olanlar.

-Ruhsatlı silahıyla suç işleyenlere veya silahın muhafazasındaki ihmali ya da kusuru neticesi başkaları tarafından bir suç işlenmesine veya intihar ya da intihara teşebbüs edilmesine neden olanlara.

-Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla hapis cezasına mahkum olanlara.

-Zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, her türlü kaçakçılık, bilişim alanındaki suçlar, ihaleye fesat karıştırma, yağma, uyuşturucu, 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 282’nci maddesinin ikinci fıkrası hariç olmak üzere suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, suç işlemek amacıyla örgüt kurma veya yönetme ya da üye olma, insan ticareti, organ ve doku ticareti, kişilerin hayatı, sağlığı veya malvarlığı bakımından tehlikeli olacak biçimde ya da kişilerde korku, kaygı veya panik yaratabilecek tarzda silahla ateş etme veya patlayıcı madde kullanma, fuhuş, sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme, kasten öldürme, silahla kasten yaralama veya çocukların cinsel istismarı suçlarından en az birinden dolayı mahkum olanlara.

-Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, terör eylemlerine katılma veya bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından en az birinden dolayı mahkum olanlara.

-Taksirle veya basın ve yayın yoluyla işlenenler hariç olmak üzere değişik zamanlarda işlediği aynı veya farklı türden ikiden fazla suçtan dolayı mahkum olanlara.

-Ruhsatlı silahını geçici de olsa başkalarına verdikleri için mahkum olanlara.

-Kanunun 4’üncü maddesinde yazılı silahlardan birini kullanmak suretiyle suç işleyen ve bu suçtan dolayı mahkum olanlara.

-Ruhsatların veriliş nedenleri ortadan kalktığı halde durumu ruhsatı veren makama altı ay içinde bildirmeyen ruhsat sahiplerine.

-Spor maksatlı olarak spor federasyonlarının demirbaşına kayıtlı silahları amacı dışında kullananlara.

-Mahkeme kararı ile veya haklarında verilen mahkumiyet kararının sonucu olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlara, rütbesinin geri alınmasına hükmolunanlar ile 6413 sayılı Kanun hükümleri uyarınca ayırma işlemine tabi tutulanlara, 3269 sayılı Kanunun 16’ncı maddesinin üçüncü fıkrası ve 3466 sayılı Kanunun mülga 15 inci maddesi uyarınca disiplinsizlik ya da ahlaki durum sebebiyle ayırma işlemine tabi tutulanlara, 3269 sayılı Kanunun 12’nci maddesi uyarınca başarısız görülenler ile 3466 sayılı Kanunun 13’üncü ve 16’ncı maddeleri uyarınca ilişikleri kesilenlere veya 1402 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereğince emekli edilenler ile disiplin kurulları ya da mahkeme kararıyla veya kanuni düzenleme ile meslekten ya da Devlet memurluğundan çıkarılanlara veya haklarında verilen mahkumiyet kararı sonucu memuriyetle ilişiği kesilenlere ya da milli güvenliğe tehdit oluşturan terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle kamu görevinden çıkarılanlara.

-Kısıtlı olanlar ile kamu hizmetinden yasaklılara.

-Psikolojik, nörolojik ve fiziki rahatsızlıkları olanlara.

-Yirmibir yaşını bitirmemiş olanlara. Silah ruhsatı verilmez.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
bilent atasoy 6 gün önce

ruslar toprak karşılığı bakmayı kabul etti öldürülmekten kaçanlar yoksulluktan kaçanlar ruslar ile anlaşsın.kırk katır mı kırk satır mı seçim başladı

Misafir Avatar
bilent atasoy 6 gün önce

ruslar toprak karşılığı bakmayı kabul etti göçmenler ruslarınan anlaşsın.kırk katır mı kırk satır mı seçim başladı

Misafir Avatar
bilent atasoy 1 hafta önce

gazeteye başlık atıyor arkanızla beraber şeytanın mucizesi olarak hiç bir sebep yokken deprem oluyor uçak düşüyor yangın çıkıyor kaza oluyor adam ölüyor işin garip tarafı önceden biliyor ben söylemezsem kimse söylemiyor ben şeytanın mucizesiyim benimle ilgilenmekten vazgeçin

Misafir Avatar
bilent atasoy 3 hafta önce

mektup yazma internete yazma bitti bundan sonrası Allaha kaldı

Misafir Avatar
bilent atasoy 3 hafta önce

paranın nereden nasıl geldiğini biliyorlar.yüze kemer var ama eşcinsel çocuklar kendilerine vermeyen kızları hırsız biliyor

Misafir Avatar
bilent atasoy 3 hafta önce

nereye kadar gider bilmiyorum ama türkiye cumhuriyeti şeytanın peşinden gidecek

Misafir Avatar
bilent atasoy 3 hafta önce

havaalanında sigarayı içdimmi rum kadınları vermek mecburiyetinde

Misafir Avatar
bilent atasoy 1 ay önce

gazeteye başlık attı izmirde deprem oldu.patates izmirde deprem olacağını önceden biliyordu