ABONE OL

Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Yararlanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin Kanun, Nisan ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar 30 yılını, müebbet hapisle cezalandırılmış olanlar 24 yılını istisnalar hariç diğer suçlardan mahkum olmuş olanlar da cezalarının yarısını yattıktan sonra tahliye olabilecekler.

Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler yapıldı. 15 bini kapalıdan 30 bini açıktan olmak üzere 45 bin hükümlü tahliye edildi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda yapılan değişikliklerle ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden şekillenmiş oldu. Yeni düzenlemeyle şartlı salıverilme oranı 2/3'ten yarıya, mükerrirler ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı 3/4'ten 2/3'e indirildi.

Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Faydalanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un "şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına" karar verilmesini istemişti.

İnfaz yasasının bazı maddelerinin "af" sonucu doğurduğunu savunan CHP, "TBMM'de Anayasa'nın öngördüğü 5'te 3 çoğunluğa ilişkin usul şartı yerine getirilmediği için düzenlemenin şekil yönünden iptali"ni talep etmişti. AYM Genel Kurulu, gündem toplantısında, başvuruyu esastan görüşerek karara bağladı. Genel Kurul, infaz yasasıyla ilgili "şekil yönünden" yapılan başvuruyu reddetti. Kararın 7 üyenin karşı oyuna karşı 9 üyenin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. AYM üyelerinden 7'si düzenlemenin "af kapsamında olduğu" yönünde görüş bildirdiği, çoğunluğu oluşturan 9 üyenin ise düzenlemeyi "af değil, infaz düzenlemesi" olarak kabul ettiği belirtildi. CHP, bu başvurunun ardından infaz yasasının tümü ya da 14 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle ikinci bir başvuru daha yapmıştı. Bu başvurunun ilk incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşecek.

Ceza İnfaz İndirimi Dışında Tutulanlar

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarıyla, terör suçlarının şartlı salıverilme oranları değişmedi.

Kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırları ile ilgili işlenen suçlar, işkence ve eziyet suçları açısından da herhangi bir indirime gidilmedi.

Denetimli Serbestlikte Düzenleme

Mahkumiyetlerini Açık ceza infaz kurumlarında geçiren ve şartlı çıkmasına 1 yıl kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik altında infaz edilebileceğine ilişkin hüküm korundu.

Terör, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama suçu ve kadına karşı şiddet, işkence ve eziyet suçları ile özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar dışında kalan, 3 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlarda, 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarıldı.

30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından, terör, cinsel saldırı ve istismar, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitiren hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.

Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığının belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla, denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı 1 gün, 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu süre, gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabilecek.

Terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere, yapılan infaz sistemi değişikliklerine bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan iyi halli bazı hükümlülerden açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına bir yıl kalanların açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilmesine imkan tanınacak.
Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Özel İnfaz Usullerinin Kapsamı Geniletildi

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılacak. Çocuklar da bu usule dahil edilecek.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitiren erkek hükümlüler için 1 yıl, 70 yaşını bitiren hükümlüler için 2 yıl, 75 yaşını bitiren hükümlüler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

Özel infaz usulleri bazı suçlar bakımından uygulanamayacak. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı cezalarını konutlarında infaz edebilecek.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan hamile kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Halit bey 2 hafta önce

Bu 11 ekimde cıkan haberse nasıl 3 ay oncekı yorumlar var ?

Misafir Avatar
Abdullah 3 hafta önce

Umarım ANAYASA MAHKEMESİ genişletir, yoksa gerçekten halimiz harap, ben pandemi iznindeyim şu an fakat kendi işimi kurmak istiyorum olmuyor. Hâlâ hükümlüyüm üzerimde vasi kararı olduğundan dolayı, bırakın iş kurmayı, çocuğuma kimlik dahi çıkartamıyorum, illa vasim yanımda olacak, 5 yıldırlı yatıyorum ben mükerrer yatıyorum, beni 2/1 yapsalar kurtarıyorum, inşAllah anayasa mahkemesi genişletirse yüz binlerce insanın yüreğine duygularına huzur yerleşecek, ailelerin mağduriyeti de son bulmuş olacak,

Misafir Avatar
Abdullah 3 hafta önce

Ben pandemi izni nedeniyle şu an dışarda bulunmaktayım. Yıllardır bu yasayı bekleyip durduk, Allah razı olsun yinede hükümet biraz nefes aldırdı bize, fakat bu yasa 5 yıl indirim olmuş olsaydı gerçekten harika olacaktı, aileler mağdur durumda, içeri tıka basa dolu millet vAllahi nefes alamıyor, hadi oda olmadı bazı suçlar bakımından da dahil 2/1 olaydı. Yanlış anlaşılma olmasın çocuklara karşı işlenen suçlar değil, ama en azından hapishanelerin % 70 veya %80 ı

Misafir Avatar
Tülay 4 hafta önce

Yargisiz infaz yapiliyor benim esimede aynini yaptilar hersey alehimizeyken 30 yil 4 cocukla disarida kalanlar daha kötü ne yasiyoruz bir inceleyin

Misafir Avatar
servet demir 1 ay önce

Bu nasil infaz duzenlemesi 4.3 3.2 2.1 bunlara var ya 4.4 acik yok denetim yok hepsini bi fil kapalida yat Allahtan korkun biz başka ūlkeninmi cocuklarimiyiz bizleri gecmisimizden sabikamizdan yargilayin adalet merhamet

Misafir Avatar
türkçeye bak 1 ay önce @servet demir

abi bu nasıl türkçe ne demek istediğini daha anlatamıyorsun bencede bu ülkenin çocuğu değilsin yabancısın

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Ozlem 2 ay önce

Eşim 1sene oldu cezaevine girdi eski dosya için bir oğlum daha 2 yaşında bazen fotorafı görüyor baba baba diyor içim yanıyor artık yeter af gelsin

Misafir Avatar
MEHMET 2 ay önce

Hükmü verende hükümlüde ayni cezaevinde delilleri toplayan olay yeri incelemesi yapan Savcı cezaevinde dosyalarımız okunup incelenmiyor başvurduğumuz bütün kanun yolları kopyala yapıştır. ÇÖZÜM YATAR CEZADAN BEŞ YIL İNDİRİM

Misafir Avatar
ali 2 ay önce

benım esım ceza evınde yatıyo 4 yıl kapalısı var verın su ınfaz ındırımını acıga barı cıksın Allah buyuk cıkacak bu duzenleme

Misafir Avatar
reis 1 ay önce @ali

suçu saçma bişeyse Allah yardımcınız olur inşAllah tez zamanda kavuşursunuz

Beğenmedim (0)