ABONE OL

Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Faydalanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu'nda kabul edilen Ceza İnfaz Düzenlemesine İlişkin Kanun, Nisan ayında Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar 30 yılını, müebbet hapisle cezalandırılmış olanlar 24 yılını istisnalar hariç diğer suçlardan mahkum olmuş olanlar da cezalarının yarısını yattıktan sonra tahliye olabilecekler.

Yeni İnfaz Yasası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanun yürürlüğe girmesinin ardından cezaevlerinden tahliyeler yapıldı. 15 bini kapalıdan 30 bini açıktan olmak üzere 45 bin hükümlü tahliye edildi.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, İnfaz Hakimliği Kanunu ve Türk Ceza Kanunu ile Ceza Muhakemesi Kanunu olmak üzere toplam 11 farklı kanunda yapılan değişikliklerle ceza infaz kurumlarında geçirilmesi gereken süreler yeniden şekillenmiş oldu. Yeni düzenlemeyle şartlı salıverilme oranı 2/3'ten yarıya, mükerrirler ve örgütlü suçlar bakımından infaz oranı 3/4'ten 2/3'e indirildi.

Ceza İnfaz İndirimi, Denetimli Serbestlikten Kimler Faydalanıyor? Ceza İnfaz Düzenlemesi (Af Yasası) Son Gelişmeler?

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un "şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulmasına" karar verilmesini istemişti.

İnfaz yasasının bazı maddelerinin "af" sonucu doğurduğunu savunan CHP, "TBMM'de Anayasa'nın öngördüğü 5'te 3 çoğunluğa ilişkin usul şartı yerine getirilmediği için düzenlemenin şekil yönünden iptali"ni talep etmişti. AYM Genel Kurulu, gündem toplantısında, başvuruyu esastan görüşerek karara bağladı. Genel Kurul, infaz yasasıyla ilgili "şekil yönünden" yapılan başvuruyu reddetti. Kararın 7 üyenin karşı oyuna karşı 9 üyenin oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. AYM üyelerinden 7'si düzenlemenin "af kapsamında olduğu" yönünde görüş bildirdiği, çoğunluğu oluşturan 9 üyenin ise düzenlemeyi "af değil, infaz düzenlemesi" olarak kabul ettiği belirtildi. CHP, bu başvurunun ardından infaz yasasının tümü ya da 14 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle ikinci bir başvuru daha yapmıştı. Bu başvurunun ilk incelemesini tamamlayan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşecek.

Ceza İnfaz İndirimi Dışında Tutulanlar

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarıyla, terör suçlarının şartlı salıverilme oranları değişmedi.

Kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı işlenen suçlar, devlet sırları ile ilgili işlenen suçlar, işkence ve eziyet suçları açısından da herhangi bir indirime gidilmedi.

Denetimli Serbestlikte Düzenleme

Mahkumiyetlerini Açık ceza infaz kurumlarında geçiren ve şartlı çıkmasına 1 yıl kalan iyi halli hükümlülerin cezalarının denetimli serbestlik altında infaz edilebileceğine ilişkin hüküm korundu.

Terör, uyuşturucu ticareti, cinsel saldırı ve istismar suçları, kasten öldürme, yüzün sürekli değişikliğine sebebiyet veren kasten yaralama suçu ve kadına karşı şiddet, işkence ve eziyet suçları ile özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar dışında kalan, 3 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlarda, 1 yıllık denetimli serbestlik süresi 3 yıla çıkarıldı.

30 Mart 2020'ye kadar işlenen suçlar bakımından, terör, cinsel saldırı ve istismar, kasten öldürme suçları ve özel hayatın gizliliğine ilişkin suçlar hariç; 0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitiren hükümlüler hakkında denetimli serbestlik süresi 4 yıl olarak uygulanacak.

Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle hayatlarını cezaevinde yalnız idame ettiremeyen 65 yaşını bitiren hükümlülerin cezası, Adalet Bakanlığının belirleyeceği devlet hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmek koşuluyla, denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecek.

30 Mart 2020'ye kadar suç işleyen çocuk hükümlülerin 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde kaldığı 1 gün, 3 gün; 18 yaşını dolduruncaya kadar kaldığı 1 gün ise 2 gün sayılacak.

Kovid-19 salgını nedeniyle açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020'ye kadar izinli sayılacak. Bu süre, gerektiğinde Sağlık Bakanlığının önerisiyle her defasında iki ayı geçmemek üzere Adalet Bakanlığınca üç kez uzatılabilecek.

Terör ve örgütlü suçlar hariç olmak üzere, yapılan infaz sistemi değişikliklerine bağlı olarak kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan iyi halli bazı hükümlülerden açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına bir yıl kalanların açık ceza infaz kurumlarına gönderilebilmesine imkan tanınacak.
Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Özel İnfaz Usullerinin Kapsamı Geniletildi

Hapis cezalarının hafta sonu, geceleyin veya konutta infazına ilişkin mevcut uygulamanın kapsamı genişletilecek. Bu usuldeki 6 aylık sınır, kasıtlı suçlar bakımından 1 yıl 6 aya, ölüme neden olma hariç taksirli suçlar bakımından ise 3 yıla çıkarılacak.

Kadınlar ve yaşlılar için öngörülen konutta infaz usulünün ceza sınırı artırılacak. Çocuklar da bu usule dahil edilecek.

Bu kapsamda konutta infazın sınırı; kadın, çocuk ve 65 yaşını bitiren erkek hükümlüler için 1 yıl, 70 yaşını bitiren hükümlüler için 2 yıl, 75 yaşını bitiren hükümlüler için de 4 yıl olarak belirlenecek.

Özel infaz usulleri bazı suçlar bakımından uygulanamayacak. 5 yıl veya daha az hapis cezasına mahkum olan hasta veya engelli hükümlüler, Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı cezalarını konutlarında infaz edebilecek.

Yeni doğum yapan ve toplam 3 yıl veya daha az süreli hapis cezasına mahkum olan kadın hükümlüler de yine cezalarını konutunda infaz edebilecek. Diğer yandan hamile kadınların cezası 1,5 yıl ertelenebilecek.

CEZA VE GÜVENLİK TEDBİRLERİNİN İNFAZI HAKKINDA KANUN İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUNUN TAMAMINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gokce 2 gün önce

Bu yeni yasa nezaman açıklanacak bir bilginiz varmı 221 de af varmı lütfen biri chp vardı rabbim hepimizin yardımcısı olsun isallAh

Misafir Avatar
Ahmet 4 gün önce

Ben 13 yasindayim babami 5 aydir gormuyorum once yasayi bekledim yasayi soz verdikleri gibi vermediler babami bekledim yasadan yararlanamadi sonra pandemi hastalik hem gorus hem yasa bu nasil bir adalet benim babam sigortali iste calisiyordu bir dosyadan ayri ayri yerden yargiladilar adalet diyorlarya benim aklim almiyor 5 bucuk sene bir asliyeden 3 bucuk sene ayni dosyadan biryerden ceza aliyor yasadan yararlanamiyor bide bu nasil adalet ben bu yasda buyumekden korkuyorum gelecegimden annem ablam kardesim nolur sesimizi duyun bu defa birakin da olum kapimizi calmadan babam calsin

Misafir Avatar
Mahkum eşi 5 gün önce

Yenimi bu haber biriletinin ayaklanmasını istiyorlar bence açık görüş yok hastalıktan millet aglıyor sayın büyükler siz nasıl rahatsınız düzenleme yapılmassa zaten kaybedecek birşeyi olmayanlar bakın neler yapar ozaman sorumlusuda bizleri oyalayandır

Misafir Avatar
beytulah canis 2 hafta önce

Sayin yargitay af icin bekliyoruz

Misafir Avatar
hukumlu 2 hafta önce

2010 yılında istediğimi suçtan dolayı 8 sene 4 ay ceza aldım 2014'te Beraat verdi mahkeme 2017'de yargıtayda dosya bozulup geri geldi yeniden görülen mahkeme 2 gün içinde bana 8 sene de oradaydı zarardı ve Yargıtay dosyayı onayladı 2020'de cezaevine girdim bir ay yatıp izne ayrıldım cezaevine kedi girene kadar her şeyim o kadar temiz işinde gücünde geliri iyi olan bir insandım hiçbir Karakolluk bir durumum da iyi olmamıştı özel bir sektörde vardiya sorumlusu olarak görev yapıyordum cezaevine girmem tüm düzenim alt üst etti ve şu anda 7 aydır dışarıda izinliyim içbir yerde İş bulamıyorum devlet hiçbir şekilde O yardım ediliyor mu şunlar bunlar hepsi yalan bana 7 aydır bir kuruşluk ne bir yardım ne bir erzak yardımı hiç kimse yapmadı Artık genel olarak bir af getirin de sicil affı da bunun içinde olsun işimize gücümüze bakalım Yeter artık suçlu bir millet suçlu bir halt Yar atmayalım şu affı genel olarak 1'in herkes çoluğunun çocuğunun başında olsun işine gücüne baksın hayatta Herkes hata yapabilir O yüzden hepimiz bir şansı da hak ediyoruz Bu ülkede Biz af istiyoruz işimize gücümüze ekmeğimizi çoluğumuz a çocuğumuza bakmak için istiyoruz bunu

Misafir Avatar
SEVİL Hanım 3 hafta önce

Cezaevinden korana astası dolu ve bu yüzden cinsel istismara af istiyoruz kızlar suçlu erkek yakıyorlar fotoğraf paylaştı yapiyor lar cinsel istismara af istiyoruz

Misafir Avatar
Ada 3 hafta önce

Allah cezanızı versin böyle adaletsiz davrandıgınız için 3 suç hariç geri kalan mahkumlara birşeyler yapılabilir kapalıda kalanlar bunu hak etmiyor açıktakiler cezayı bitirdiler dışarıdan yeni yasa istiyoruz

Misafir Avatar
Halit bey 2 ay önce

Bu 11 ekimde cıkan haberse nasıl 3 ay oncekı yorumlar var ?