TBMM'de 'Taşeron İşçilere Kadro' Gelişmesi
Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Taşeoron İşçilerin sorunlarıyla ilgili olarak TBMM’de; “Taşeron işçilik çalışma hayatının en temel sorunu hâline gelmiştir. İnsan onuruna yaraşır, düzgün, iş tanımını yok sayan taşeron işçilik uygulaması çalışma hayatının dengelerini bozmuş, ekonomik ve sosyal olarak büyük bir tahribata neden olmuştur.

Milliyetçi Hareket Partisi yargı kararlarını da dikkate alarak kamuda sürekli hizmetlerde çalıştırılan taşeron işçilere kadro verilmesini savunmaktadır. Bu konuda öteden beri birçok kanun teklifi de vermiştir. Taşeron işçilerin sorunları artık çözüme kavuşturulmalıdır. Bu kölelik sistemine, bu sömürü düzenine artık son verilmelidir.

Kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verileceği sözlerine karşın bugüne kadar hiçbir şey yapılmamıştır. Bizzat bir önceki Başbakan tarafından tüm taşeron işçilerine müjde verilmiş, bunun üzerine taşeron işçiler âdeta bayram sevinci yaşamış ancak ayrıntılar açıklanınca hayal kırıklığına uğramışlardır. Kamuya alınacağı açıklanan taşeron işçiler zaten kamu işinde çalışmakta ve yargı kararlarına göre kamu işçisi sayılmakta olup esasen kamunun kadrolu personeli olmayı beklemektedir.

     
Taşeron işçilerin sorunları Konya Milletvekili Mustafa KALAYCA tarafından 26 Ekim 2016 günü TBMM'de dile getirildi.

 Kölelik sistemiyle eş değer bir hâle gelen ve kabul edilemez olan bu uygulamaya dönük politikalar bir an önce terk edilmelidir. AKP Hükûmeti, taşeron işçileri yıllardır oyalamakta ve aldatmaktadır. 
Taşeron İşçiler Ne Zaman Kadroya Geçecek?


Öte yandan, yapılan açıklamalar dahi, bugüne kadar hayata geçirilmemiş, umut tacirliğine devam edilmiştir. Sayın Başbakan geçtiğimiz günlerde "Taşeronlarla ilgili konuyu biliyoruz, hem onları memnun edecek hem de kamuyu memnun edecek bir müjdeyi açıklayacağız. Hiç merak etmesinler." demiştir. Ne müjdesi Allah aşkına! Kaç senedir müjde veren siz değil misiniz? Son olarak bir önceki Başbakan seçim müjdesi olarak vermedi mi? Hükûmetin eylem planına göre, 2016 yılının ilk üç ayı içinde bu düzenlemeyi yapacaktınız. Ne oldu? Önceki hükûmetin ve Başbakanın, Sayın Ahmet Davutoğlu'nun verdiği söz sizi bağlamıyor mu? Tabii ki verebilecek bir cevabınız yok ama ortada bir gerçek var ki yandaşlarınızla birlikte taşeron işçilerin sırtından geçiniyorsunuz ve rant sağlıyorsunuz.


 İşçilerin Maaş ve Mesai Ücretleri Sorunu


AKP taşeronlaşmayı politikasının esası olarak uygulamakta ve bundan da siyasi nema sağlamaktadır. Taşeron firmalarca alınan işçilerin tamamı AKP'li siyasetçilerin referanslarıyla işe alınmaktadır. Taşeron firma işçileri işten çıkarma tehdidiyle AKP'ye oy vermeye zorlanmakta, AKP'nin siyasi mitinglerinin kadrolu elemanı olarak kullanılmaktadır. Taşeron firmalar daha çok kâr elde edebilmek için daha fazla işçiyle yapılması gereken işi daha az işçiyle yapmaktadır. İşçiler günde sekiz saatin üzerinde, fazla çalıştırılmakta, çoğu zaman haftalık izin bile kullandırılmamaktadır. Taşeron işçilere mesai ücreti ödenmemektedir. Taşeron işçilerin maaşları da düzenleri verilmemekte, hakları gasbedilmektedir. Taşeron işçilerin ücretlerinin gecikmeli ödendiği, sözleşme gereği ödenmesi gereken ödemelerin ya hiç ödenmediği ya da eksik ödendiği Sayıştay raporlarına bile yansımıştır. AKP Hükûmeti bu sömürüye, bu soyguna açıkça göz yummaktadır.

AKP iktidarı işsizliği önlemeye yönelik politikalar uygulamak yerine, işsizliğin olumsuzluğunu fırsata dönüştürerek bir sömürü düzeni kurmuştur. Bugün birçok kamu hizmeti başta taşeron işçiler olmak üzere, sözleşmeli, 4/C'li, vekil, geçici, fahri ve İŞKUR elemanı statüsünde çalıştırılan personel eliyle yürütülür hâle gelmiştir. AKP'nin siyasi nema sağlama amacıyla sürdürdüğü bu uygulamaların en büyük mağduru, yandaş olmayan ve bu yollarla iş bulamayan işsiz gençlerimizdir. Bunlar, girdiği merkezî sınavı kazanarak ataması yapılmayan, bir türlü sıra gelmeyen, sıra gelmeden de kadroları başka yollarla doldurulan milyonlarca gencimizdir. AKP Hükûmeti, yıllardır atanmayı bekleyen milyonlarca KPSS mağduru gencimizin haklarını yemiş ve yemeye devam etmektedir.” şeklinde konuşma yaparak Taşeron İşçilerin sorunlarını dile getirmiştir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MEHMET KURT 7 ay önce

1KASİM 2015 ayı içerisinde akp seçim vaadinda kadro talep etti ama seçime 1hafta kala işimize son verildi 6yil emek vererek buraya kadar geldik son noktada tasaruf adi altinda işimize son verildi sayimiz 11 den 9 düşürüldü bizim ne günahimiz var SÖZ seçimde çalişan kesime verildi 1kasim dan sonra çalişanlara verilmedi hak adalet yerini bulsun

Misafir Avatar
Mehmet kurt 8 ay önce

1kasim seçimine bir hafta kala işimize son verildi bizim hakkımizdir kimse inkar etmesin 1kasim da çalişanlara SÖZ verildi 1kasim sonraki yok

Misafir Avatar
A 1 yıl önce

14 yıldır yenimı aklınıza géldi bu zamana kadar nerdeydiniz akp

Misafir Avatar
Mutlu 1 yıl önce

10 senedir aynı

Misafir Avatar
Yk 1 yıl önce

Yazıklar olsun akp sandık ta grsrz

Misafir Avatar
Şerif 2 yıl önce

Kullik.yeter.kadro.uzgilitir

Misafir Avatar
Taseron 2 yıl önce

Kamuda çalışan Taseronlara kadro vermezseniz sandıkta görüşeceğiz taseronlar bu konuda ısrarlı ne olur verin şu kadroyu çok şey istemiyoruz ya

Misafir Avatar
Mahmut Tuncel 2 yıl önce

Herşey güzel müjdeli haberi veriliyor ama taşeron güzel haberler verin Allah aşkına artik ezilmekten yıkıldık...!