Taşerona 8 Haziranda İlave Tediye Var Mı?

Bu hususlardan birisi de 6772 sayılı kanuna tabi kurumlarda kadroya geçişi yapılan taşeronlara ödenecek olan ilave tediye ödemelerinde kurum mutemetlerinin ilave tediye ödenmesine ilişkin yazı gelmeden ödeme yapmayacaklarını bildirmeleridir.

8 Haziranda İlave tediye ödemesi için yazı gelmesini bekleyen kurumların bu tereddütlerinin giderilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Öncelikle, Kurumların taşeron işçilere ödeyecekleri ilave tediyelere ilişkin düzenlemelerin neler olduğuna önce bir bakalım:

İşçilere ödenen ilave Tediyeler 6772 sayılı kanununa göre ödenmektedir. İşçilere ödenecek olan ilave tediyeler de, bu Kanunun 1. ve 3. maddesinde açıklanmıştır.

İlgili maddelere göre işçilere 1. madde kapsamında 26 günlük ilave tediye ödemesi yapılmaktadır.

Kanun maddesinde yapılan açıklamaya göre ilk 26 günlük ilave tediyenin yapılması kanundan doğan bir zorunluluktur.

Kanunun 3. maddesine göre yapılacak olan ikinci 26 günlük ilave tediyenin yapılması ise Bakanlar Kurulunun alacağı karara bağlıdır.

6772 sayılı kanunun 3. maddesinde” Birinci ve ikinci maddelerde yazılı olan işçilere mezkür maddeler gereğince yapılan tediyelerden ayrı olarak her yıl için bir aylık istihkakları tutarını geçmemek üzere İcra Vekilleri Heyeti karariyle aynı nispette bir ilave tediye daha yapılabilir.” hükmüne yer verilmiştir.

Yani 6772 sayılı yasaya göre Ödenecek olan ilave tediyeler Bakanlar Kurulu kararına göre ödenmektedir. (mevzuatın yeri). 2018 yılının ilk yarısı için ödenecek olan Bakanlar Kurulu Kararı ise 24.01.2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır.

Bu durumda, 8 haziranda İlave tediye ödemek için Bakanlar Kurulu Kararı yeterli olacağı değerlendirilebilir (mevzuatınyeri).Böylece,8 Haziranda ödenecek olan ilave tediyelerden merkezi yönetim kapsamında yer alan kurumlarda kadroya geçen taşeronlar faydalanabilecektir.(mevzuatınyeri)

Ancak, belediye ve özel idare şirketlerine geçen taşeron işçilere bu ödeme yapılmayacaktır ki zaten bu konuda bir tereddüt yaşanmamaktadır. Kurumların yaşadığı tereddüt, Merkezi yönetimden kadroya geçen taşeronların ilave tediye alıp alamayacağına ilişkindir.

8 Haziran'a çok az bir süre kaldığı düşünüldüğünde Kurumları rahatlatacak, genel bir açıklamanın yapılmasının da bu konuda faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Ödemenin Yapılabileceğine Dayanak Tutulabilecek Bakanlar Kurulu Kararı ise şu şekilde:


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
KAROLU 4D 3 hafta önce

400-500 FARK DEDİLER OLMADI PROMOSYON 1.5 KATI DEDİLER OLMADI İ52 GÜN İKRAMİYE DEDİLER 10 GÜN OLDU VERİLEN SÖZLER NERDE ANLAMADIM BEN BU İŞTEN ACİLEN REİSİN EL ATMASI LAZIM

Misafir Avatar
Musa baba 4 hafta önce

Ula hani kadro ula hani maaş

Misafir Avatar
Cemil Belediye ağır vasıtalı şöför 4 hafta önce

Belediyelere kadro vermediniz ikramiye yok özendirme yok zam yok Allah aşkına Allaha havale ediyorum benim çocuğum hakkını yiyenin çocuğundan.......

Misafir Avatar
Köle değiliz emekçiyiz 4 hafta önce

Dünya reizi kandırdı oda emekçileri kandırdı

Misafir Avatar
Çağrı 4 hafta önce

Belediye tamamen mahrum kaldı

Misafir Avatar
Fadime u zun 4 hafta önce

Kandırıldık hazır asgari ücret maaşımızida kurum elimizden aldı cumhur başkanı nede niye sahip çıkmıyor hastanelere nerede seçimden önce bekliyoruz

Misafir Avatar
Murat 4 hafta önce

Maalesef hükümet sözünü tutmadı neden bir ayrım yaptınız asıl işi tam zamanlı yaptığımız halde taşeron şöförleri kadroya dahil etmediniz neden yahu biz başka devlet emi şöför lük yapıyor uz lütfen bu hatayı artık düzeltin %70 engelini kaldırın taşeron şöförleri kadroya dahil edin