Taşeron İşçilerin Sürekli veya Geçici İşçi Kadrolarına Alınmalarına İlişkin Uygulama İlkeleri

 Bakanlığımıza bağlı merkez ve taşra teşkilatında 4857 sayılı İş Kanununa tabi olarak çalışan sürekli kamu işçilerinin iş ve işlemleri, ilgi (b ve c) Makam Onayları ile sürekli kamu işçileri ile ilgili olarak işveren adına hareket etme ve düzenleme yapma yetkisi ve görevi Genel Müdürlüğümüze verilmiştir.
Bu çerçevede; Bakanlığımız Merkez ve Taşra teşkilatında çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmaları konusunda işveren bazındaki iş ve işlemleri yürütme görevi de Genel Müdürlüğümüz uhdesinde bulunmaktadır.

Ayrıca, taşeron işçi çalıştıran birimlerimiz, kadroya geçiş işlemleri konusunda 696 sayılı KIIK’da yapılan düzenlemeler ile ilgi (a) Esaslar çerçevesinde işlem tesis etmeleri gerekmektedir.

Bu kapsamda;

1) 696 sayılı KHK ve ilgi (a) Esaslara göre, Bakanlığımız teşkilatında yalnızca 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde genel bütçe veya döner sermaye bütçesinden personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yapılmak suretiyle çalıştırılan, 04/12/2017 tarihinde görevde olan, 696 sayılı KIIK ile ilgi (a) Esaslarda belirtilen diğer şartları taşıyan taşeron işçiler kapsama girmektedir. Bakanlığımız bütçesinden ödenek gönderilmek suretiyle İl Özel İdareleri aracılığı ile hizmet satın alınan taşeron işçiler de bu kapsamda değerlendirilecek olup, aranan şartlan taşıyanlar müracaatlarını ilgi (a) Esaslar ekinde bulunan formlarla birlikte çalıştıklan okul müdürlüklerine yapacaklardır.

2) Öğretmenevi işçi ve taşeronları, usta öğreticiler, okul aile birliklerinde çalışanlar, İŞKUR aracılığı (TYP) ile çalışanlar, personel çalıştınlmasına dayalı hizmet alımı yapılmayan (yemek hizmet alımı ve taşıma hizmeti gibi) hizmet alımları kapsamında olanlar ile herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmış olanlar, herhangi bir sandıktan emekli olup çalışmaya devam edenler bu haktan yararlanamayacaklardır.

3) Kapsama giren ve gerekli şartları taşıyan taşeron işçilerden;

a) Merkez veya taşra teşkilatında merkezi bütçe veya döner sermaye bütçesinden tam zamanlı (yıl boyunca devam eden ve süreklilik arz eden işler) olarak çalıştırılan taşeron işçiler ait oldukları bütçenin sürekli işçi kadrosuna (genel bütçe veya döner sermaye),
b) Merkez veya taşra teşkilatında merkezi bütçe veya döner sermaye bütçesinden kısmi zamanlı (bir yıldan az) olarak çalıştırılan taşeron işçiler ise geçici işçi kadrolarına, (Esasların 19. maddesi uyarınca, sözleşmeleri 4/12/2017 tarihi itibarıyla devam edenlerden bu tarih itibarıyla çalışanlar ile 2017yılı içerisinde 4/12/2017 tarihinden önce sona ermiş olanlar da sözleşmenin süresinin sona erdiği tarihte çalışmış olanlar, bu Usul ve Esasların 5 inci maddesinde aranan şartları taşımaları ve en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma süreleriyle sınırlı olmak kaydıyla, geçici işçi pozisyonlarında istihdam edilmek üzere başvurabilirler.)
geçmek üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

4) Uygulama, taşrada il millî eğitim müdürlükleri, Bakanlık merkezinde Genel Müdürlüğümüz İdari İşler Daire Başkanlığınca işveren bazındaki rehberlik, danışma, temsil, düzenleme, denetleme, koordinasyon ve benzeri işlemler ise Genel Müdürlüğümüz İşyeri Sağlık ve Güvenlik Daire Başkanlığınca yürütülecektir.

5) İşlem sürecinde, ilgi (a) Esaslarda yer alan takvime göre hareket edilecektir.

6) Kapsama giren taşeron işçiler, ilgi (a) Esasların ekinde yer alan başvuru formuna, istenen diğer belgeleri de ekleyerek, taşrada taşeron işçi hizmet alimini yapan il, ilçe veya okul/kurum müdürlüklerine, merkezde ise Genel Müdürlüğümüz İdari İşler Daire Başkanlığına en geç 11 Ocak 2018 tarihine kadar başvurabileceklerdir.

7) Başvurular, en kısa sürede merkezde Genel Müdürlüğümüz İdari İşler Daire Başkanlığında, taşrada ise İl Millî Eğilim Müdürlüklerinde toplanacaktır.

8) Genel Müdürlüğümüz İdari İşler Daire Başkanlığı ile İl Millî Eğitim Müdürlükleri; ilgi (a) Esaslarda belirtilen tespit ve sınav komisyonlarını oluşturarak, sürece ilişkin işlemleri usulüne uygun şekilde tamamlayacaklardır. Gerekliğinde birden fazla komisyon oluşturulabilecektir. Sınav yalnızca sözlü olarak yapılacaktır.

9) Sınav sonuçlarının kesinleşmesini müteakip, sürekli veya geçici işçi kadrosuna geçmeyi hak eden işçilerin atanması, illerde Valilik Makamının, merkezde Müsteşarlık Makamının onayına sunulacak, 02 Nisan 2018 tarihinde işe başlatılmak üzere bu tarihten önce Sosyal Güvenlik Kurumuna “İşe Giriş Bildirgesi” verilecektir. Ödemelerde mevcut ücret ve benzeri kazanılmış haklara göre uygulama yapılacaktır. İşe giriş bildirgelerinde işveren ve işyeri olarak taşrada “... İl Millî Eğilim Müdürlüğü”, merkezde ise “Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü” yazılacaktır.

10) Merkez ve taşrada faaliyet gösteren döner sermayeli okul ve kurumlar, döner sermaye gelirleriyle çalıştırdıkları kapsam içerisinde yer alan taşeron işçilerinin, yukarıda belirtilen tüm iş ve işlemlerini ilgisine göre kurumlarınca yapılacak ve ödemeleri de kendi gelirlerinden karşılanacaktır.

11) Merkezi bütçe veya döner sermaye bütçesine geçirilen sürekli veya geçici işçilere ilişkin ekte yer alan bildirim formları ayrı ayrı düzenlenerek en geç 16 Nisan 2018 tarihine kadar Genel Müdürlüğümüze gönderilecektir.

12) Bakanlığımıza doğrudan bağlı Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü ve Akşam Sanat Okulları bünyesinde genel bütçeden veya döner sermaye gelirlerinden çalıştırılan taşeron işçilerin kadroya alınmalarına ilişkin iş ve işlemler, her kurumun kendisi tarafından yürütülecek, ödemeleri de ait oldukları bütçelerinden yapılacaktır.

13) Kadroya alman işçilerin uygulamaya ilişkin her türlü iş ve işlemleri; taşrada il millî eğitim müdürlükleri, merkezde Genel Müdürlüğümüz İdari İşler Daire Başkanlığı tarafından yürütülecektir. İşçiler dcvralındıkları görev yerlerinde çalışmaya devam edeceklerdir.

15) Genel bütçeli vc döner sermayeli birimlerimiz tarafından, 696 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK’ya eklenen Geçici 23’üncü maddenin son fıkrası hükmü uyarınca, taşeron işçilerin kadroya alım işlemlerinden sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yapılmayacaktır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Bekir 7 ay önce

Ben gecici isci kadrosu aldum surekli isci kadrosuna gecisim saglanabilirmi bu belediyenin elindemi yoksa hep bu statudemi kalirim

Misafir Avatar
Ferhat 8 ay önce

Yıllar önce işlenmiş ve cezası çekilmiş bir suçu devlet tekrar tekrar neden cezalandırıyor? Biz terörist ilan edildik Allah cc luhu hakkımızı alsın

Misafir Avatar
Vedat 10 ay önce

Bu kadarida pes yani

Misafir Avatar
Akp adaleti 1 kasim şartini kaldırıldı. Adalttttttttt 10 ay önce

Haksizligin kiralini 1kasim sonrası işe girenlere kadro vaadi verilmedi verildi akp adaletin bumu 1kasim seçim öncesi taşeronlara vaad verildi işten çikartildik geriye dönük hakkimiz gitti hakkımız size haram zikkim olsun

Misafir Avatar
levent 10 ay önce

öğretmen evinde çalışan tün arkadaşlar cimer e yazın yılın 12 ayı 365 gün hizmet veren bir kurumda çalışıp da kadro almamak adeletsizliğin en büyüğü Allah rızası için sesinizi duyurun

Misafir Avatar
Hakan 10 ay önce

Personel çalıştırmasına yönelik hizmet alımlarında %70 baremi kalkmalı, binlerce kişi bu yüzden mağdur...