Özhan: Çelik işçisi emsallerinin üzerinde ücret alıyor

İskenderun Demir-Çelik Fabrikaları'nda 15 Temmuz tarihinde çelik işçisi greve gitmeye hazırlanırken, Genel Müdür Özhan'dan açıklama geldi. Çelik-İş Sendikası ile yürütülen 25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlandığını açıklayan İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan, çelik işçisinin emsallerinin üzerinde ücret aldığını söyledi.

Özhan, İsdemir'de çalışan işçilerin ücretlerini bölgedeki şirketlere oranla daha yüksek olduğunu, Çelik-İş sendikasının en son yüzde 51 gibi çok yüksek bir zam talebinde bulunduğunu kaydetti.

25. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri sırasında işveren tarafı olarak, MESS ile Türk Metal Sendikası arasında imzalanan sözleşmede kararlaştırılan miktarda zam teklif edildiğini ifade eden İSDEMİR Genel Müdürü Recep Özhan, "Çelik-İş Sendikasının yüzde 78 oranındaki artış ile başlayan talebi son oturumda yüzde 51 orana çekildi. Bu oranda bir zammın verilmesi, şirketimizin finansal ve mali yapısı dünyada ve Türkiye'de yaşanan gelişmeler ve çelik sektöründeki realiteler göz önüne alındığında, mümkün değildir." dedi.

Halen İSDEMİR'in ödediği ücretlerin yörede aynı sektörde faaliyet gösteren şirketlerden % 99, MESS' in zamdan sonraki ücret seviyesinden yüzde 85, Kardemir'in zamlı ücretlerinden de %55 yüksek olduğuna dikkat çeken Özhan şirket tarafından verilen mevcut işçi ücretleri emsallerinin çok üzerinde olduğunu öne sürdü.

ÜÇ MİLYAR DOLARI AŞAN YATIRIM BORCU

Genel Müdür Özhan şirket olarak Türkiye tarihinin en büyük ağır sanayi yatırımı yaptığının altını çizerek, "Şirketimiz üç milyar doları aşan, Türkiye tarihinin en büyük ağır sanayi yatırımını tamamlama safhasındadır. Önemli bir borç yükünü taşımaktadır. Bu nedenle sektörümüzde benzer faaliyetlerde bulunan ayrı tüzel kişiliği olan şirketlerle şirketimizin mukayese edilmemesi gerekmektedir. Çelik-İş Sendikasının teklifinin kabul edilmesi, mevcut ekonomik konjonktür ve demir çelik sektöründe yaşanan küresel krizin etkilerinin halen bitmediği bir dönemde Şirketimizin rekabet gücünü yitirmesine yol açacak niteliktedir." şeklinde konuştu.

LOKAVT YETKİSİ VAR

Genel Müdürü Özhan, şirket yönetim kurulu toplantısında, İSDEMİR'de iş barışı ve karşılıklı iyi ilişkiler çerçevesinde sorunların çözümü için prensip olarak lokavt kararı alınmaması; ancak şartların gerektirmesi halinde lokavt kararı alınması hususunda Genel Müdürlük Makamı'nın yetkili kılınmasına karar verildiğini de kaydetti. Özhan, "Şirketimiz Yönetim Kurulu bu kararı alırken, Dünya genelinde ve özellikle çelik sektöründe yaşanan ekonomik durgunluk döneminde grev uygulama kararının Şirketimize, paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza, ülke ekonomimize, müşterilerimize, tedarikçilerimize ve her şeyden önemlisi çalışanlarımıza zarar vereceğini düşünerek bu kararı almıştır." dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×