Memura zam, işçiye yaradı

Zaman Gazetesinden İSA YAZAR'ın haberine göre...

Toplu sözleşme görüşmelerinde memurun aldığızam, işçinin de yüzünü güldürdü. RamazanBayramı'ndan önce sonuçlanan toplu sözleşmegörüşmelerinde memura brüt 175 liralık seyyanenzamma bağlı olarak işçinin kıdem tazminatı da arttı. İş Kanunu'na göre kıdem tazminatı devletmemurlarının maaş katsayılarına bağlı olarakhesaplanıyor. Kıdem tazminatının tavanı ise “enyüksek devlet memuruna bir yıl için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini” geçemiyor. Kıdem tazminatı tavanları memur maaşlarında yapılan artışa göre güncelleniyor. Buna göre memurların tabanmaaşlarına yapılan 175 liralık zam, işçinin de kıdem tazminatında artış getirdi. 2014 için yıllık olarak yapılan ve Ocak'tan itibaren geçerli olacak seyyanen zam, bu tarihten itibaren emekli olacaklar için avantaj sağlayacak. Ocak ayı itibarıyla emekli olacak 30 yıllık bir işçi için tavandan kıdem tazminatını hak etmesi durumunda 5.250 TL kıdem tazminatı artışı sağlanacak.

 

Halen 3.254 TL olan kıdem tazminatı tavanı 2014 Ocak ayı itibarıyla memur maaş zammı dikkate alınarak yeniden güncellenecek. Bu güncellemenin ardından kıdem tazminatı tavanı 3.429 TL'ye çıkacak. Bu rakam 2014 yılının tamamı için geçerli olacak. Geçmiş yıllarda her altı ayda bir güncellenen kıdem tazminatı tavanı 2014'te tüm yılı kapsayacak şekilde uygulanacak. Bu durum ilk altı ayda emekli olacaklar için avantaj sağlarken ikinci altı ayda emekli olacaklar için dezavantaj oluşturacak.

 

Kıdem tazminatı, çalışanların en fazla ilgilendikleri hususların başında geliyor. Uzun yıllar birikim yapamayan işçiler, emeklilikte veya işten ayrılırken alacağı kıdem tazminatını güvence olarak görüyor. İşçinin alacağı kıdem tazminatı, memur maaşlarında yapılan artışa göre değişiklik gösterdiği için memura yapılan zam tüm çalışanlar tarafından yakından takip ediliyor.

 

Memur maaşlarına yapılan zammın kıdem tazminatına yansımasını değerlendiren çalışma hayatı uzmanı Tarkan Zengin, şöyle değerlendirdi: “İşçileri ilgilendiren kıdem tazminatının tavanının hesaplanmasında esas alınan aylık katsayısı ile taban aylık katsayısının artmış olması, kıdem tazminatı tavanının da artmasını sağlayacak. Bu yıl memur toplu sözleşmelerinde taban aylığa yıllık zam alındığı için, yeni kıdem tazminatı tavanı da 1 0cak 2014 tarihinden 31 Aralık 2014'e kadar geçerli olacak. Yeni katsayılar çerçevesinde hesaplamalar yaptığımızda kıdem tazminatı tavanının 3.254,44 TL'den 3.429,44 TL'ye çıktığını görüyoruz. Kıdem tazminatının oransal olarak artışı ise yüzde 5,38.”

 

Kıdem tazminatını alabilen yüzde 8

 

Türkiye'de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Taşeron işçiler başta olmak üzere özel sektörde çalışanların önemli bir bölümü hak ettiği kıdem tazminatını alamıyor. Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre kıdem tazminatını alabilenler çalışanların yalnızca yüzde 8'ini oluşturuyor. Bu tablo nedeniyle Çalışma Bakanlığı, kıdem tazminatı fonu kurulmasını öneriyor. Ancak hak kaybına yol açacağı için fon kurulması veya benzer öneriler, çalışanlar arasında tepkiyle karşılanıyor. Uzun yıllardır tartışılan kıdem fonu önerisinin Meclis'in açılmasının ardından taşeron işçilerle ilgili düzenleme sırasında yeniden gündeme geleceği belirtiliyor. Ancak bu konuda nasıl bir çözüm bulunacağı belirsiz.

 
Zaman
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
EĞİTMEN 2 yıl önce

işçinin maaşı memura hiç yaramadı. adamlar hem kendi mücadeleleri ile alıyor, üstelik hükümet onlara bonkör davranıyor. yetmedi bir de memur desteği...