Kamu işçileri ne kadar zam alacak?

197 bin kamu işçisinin zam pazarlığı başladı. İşçiler yüzde 10 zam istiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise "Umarım görüşmeler uzlaşma ile sonuçlanır" dedi.

Kamu işçilerinin 2013-2014 yılı maaş artışlarını belirlemek için taraflar bir araya geldi.

"DÜNYA KRİZİ BİZ ZAMMI KONUŞUYORUZ"

Küresel ekonomik krize dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Bir çok ülkede ve özellikle AB ülkelerde maaşlar dondurulurken hatta düşürülürken biz gerek emekli gerekse çalışanlarımızın maaşlarını arttırmayı görüşmeye devam ediyoruz. Bu önemli çünkü hala küresel krizin etkilerini hepimiz görüyoruz. Umarım görüşmeler uzlaşma ile sonuçlanır" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndaki toplantıya kamu işçilerini temsilen Türk-İş katıldı.

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu, "Sayın bakan başından hemen ülkeler arası sıkıntıları, birçok yerde ücretlerin düşürüldüğünü ama 'biz zamları konuşuyoruz' dediler. İnşallah bu masada da bizi sıkıntıya sokacak şeyler olmaz diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

"BİR PROBLEM OLACAĞINI SANMIYORUM"

Kamu İşveren Kurulu da görüşmelerin barış içinde sonuçlanacağı görüşünde.

Kamu İşveren Temsilcisi Erhan Polat, "Yapacağımız toplu iş sözleşmelerinde hem iş yerlerimizin imkanlarını dikkate alacağız hem de işçilerimizin ücretlerini dikkate alarak yapabileceğimizin en iyisini yapacağız. Bir problem olacağını sanmıyorum" dedi.

İŞTE TÜRK-İŞ'İN TALEPLERİ

Türk-İş, kamuda çalışan işçiler için hükümetle yapacağı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde masaya getireceği 5 maddeyi belirledi.

En düşük işçi maaşının bin 800 lira olmasını isteyen Türk-İş, işçilere birinci 6 ay için yüzde 10; 2'inci, 3'üncü ve 4'üncü altı aylık dönemlerde ise enflasyon farkının yanında 2 puan zam verilmesini talep ediyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mehmet çimen 2 yıl önce

13 yıldır kamuda mühendis olarak çalışıyorum memur işi yapıyorum, bana verilecek üç kuruş zam için burada çalışma yapıldığı söyleniyor. emsallerimden 1000-1500 tl eksik aldığım halde kimse bizden tek kelime etmedi... mhp den sayın millet vekilleri ali halaman, enver erdem, nevzat korkmaz hariç,diğer vekiller kamuda çalışan 12bin üniversiteli den bi haberler, belediyeye alınan 3 günlük sözleşmeli, memur olsun 15 yıllık memur iş yapan işçi sendikaların 3 kuruşuna baksın adalet bu değil..

Misafir Avatar
bülent yılmaz 2 yıl önce

kitlerde işyerlerini sınıflandırdılar a sınıfı b sınıfı c sınıfı dıye ama yerilecek zam aynı masa başida oturan işçi ile maden ocagında calişana aynı zaman bu nasıl terazi bu tarizin başinda kım varsa bu dunyada hakımızı alamadık alacaklarızımı ahirete kaldı

Misafir Avatar
Mazlumun ahı indirir şahı. 2 yıl önce

milet vekilerine kriz yok.. istedikleri gibi zam yapıyorsunuz.. ama işçiye memura gelince zam var.. elimizden bişey gelmez ne söylesekte boş fakat bunun diğer dünyasıda var.. Allahın huzurunda hakımızı o zaman isteriz.. sizi Allaha havale ediyorum.

Misafir Avatar
kriz.... yesin 2 yıl önce

dünya krizi siz zammı düşünüyorsunuz. gözünüz doysun sözü kime denebilir acaba. %70 zam alanlara ve her şeyleri bedava olup bi de 2 yılda emekli olanlara mı acaba. kendilerine gelince krizin adı geçmiyor işçiye memura gelince kriz var.

Misafir Avatar
Olur Mu Canııım??? 2 yıl önce

işçiler yüzde 10 diyor hükümetin emir eri memur-send e % 1 olsun diye diretiyor. geçen yıl 2012 için aldığımız % 3 fazla. bu memurlara fazla diyor. % 10 muşmuşumuş... memur-sen varken alırız % 10 u. adamlar hükümetin arkasını kollamak için siyaset yapıyor sendikaclık yapıyor deyip diğerlerine haksızlık etmeyelim. 2012 hakem heyetinde memur-sen in yaşattığı rezaleti gördük % 3 aldı. üyelerine 314 tl ek ödeme aldık diye mesaj attı. aldı eködemeyi. alır tabiii. adamlar çalışıyor ama kime??? hükümete...

Misafir Avatar
memur 2 yıl önce

maxsimum 3+3 bitti nokta :))

Misafir Avatar
ibrahim yılmaz 2 yıl önce

ben size söyleyeyim en fazla 2+2 bozdur bozdur harcayın.............