Hükümet Taşeron Konusunda Taleplerin Çok Gerisinde

Arslan, "İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması Teknik Destek Projesi" kapsamında bir otelde düzenlenen "İş Yaşam Becerileri Eğitimi"ne katıldı.

İşçi ile işveren ilişkisinin bugün soğuk savaş dönemindekinden farklı olduğunu ifade eden Arslan, gelinen noktada, emek hareketinin sorunlarını işverenler ile çözmesinin önem kazandığını vurguladı.

Bazı işveren temsilcilerinin çalışma hayatında 1980'li yıllarda yaşanan bazı olayları dikkate alarak iş yerlerinde sendikalaşmaya mesafeli durduğunu belirten Arslan, bu tutumun yanlış olduğunu, aradan geçen dönemde birçok alanda olduğu gibi sendikal hayatın da değiştiğini söyledi.

Arslan, çalıştığı işletmeyi tanımanın, risk ve tehlikelere karşı da işverenleri uyarmanın çalışanların görevi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bunu yapmayabiliriz ama işletmelerde hafif bir grip salgını olsa biz çalışanlara bu zatürre olarak dönebilir. Özel sektörde yaşanan en küçük krizin birinci hedefi çalışanlardır. İşçi azaltılmaya, ücretleri dondurmaya gidilir. Dolayısıyla serbest piyasa ekonomisinin, pazar ekonomisinin rekabet şartlarını dikkate aldığımız zaman karşımızda böyle bir tehdit olduğunu göreceğiz. O zaman iş yerlerimizde işlerin iyi gitmesi, üretimin ve rekabet gücünün artması, bilançoların denk olması, yeni yatırımların teşvik edilmesi gibi birçok konuya bizim de çalışanlar olarak taraf olmamız gerekir."

- "Bize rağmen yapılmış bir düzenlemeyi 'oldu bitti' olarak görüyoruz"

Çalışma hayatının birçok sorunu bulunduğunu, bunların başında da taşeron işçilerin durumunun geldiğini ifade eden Arslan, yüz binlerce taşeron işçisinin bu konudaki çözüme odaklandığını söyledi.

"Taşeron konusunda ne yazık ki hem 64. hükümetin hem de 65. hükümetin yaklaşımları bizim taleplerimizi karşılamaktan çok uzak. Taşeron konusunda getirilmek istenen düzenlemeler, Hak-İş'in ve üyelerimizin taleplerinin çok gerisinde." diyen Arslan bu konudaki görüşlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet üyelerine her fırsatta aktarmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Hak-İş'in taşeron işçilerin örgütlenmesine büyük emek verdiğini ve bunun sonucu olarak üyelerinin yarıya yakınının taşeron işçilerden oluştuğunu bildiren Arslan, şunları kaydetti:

"Bütün bunları yaparken 'Siz artık işçi değilsiniz, özel sözleşmeli personelsiniz' demek, bize rağmen yapılmış bir düzenlemeyi 'oldu bitti' olarak görüyoruz. Bunu asla kabul edemeyiz. Bu adaletsiz ve haksız, bizi yok sayan yaklaşımların kesinlikle masa başında düşünülmüş çözümler olduğunu ve bunu bizim kabul etmediğimizi herkese ifade etmeye çalışıyoruz. Yine de müzakere ederek bu sorunun çözümü konusunda biz kendi görüşlerimizi bilimsel yönleriyle, çalışanlarla yaptığımız toplantılarla konuşmaya devam edeceğiz çünkü bu bizim geleceğimiz için çok önemli bir mesele."

Arslan, anayasa değişikliği referandumuna da değinerek, herkesin "evet" deme hakkı kadar "hayır" demeye de hakkı olduğunu belirtti. Arslan, "Tabii ki arzumuz 'evet'lerin çıkması. 'Hayır'lar çıktığı zaman da bizim gösterdiğimiz tepki bugünkü tepki olmalıdır. Yani, 'Herkes demokratik haklarını kullanmıştır, milli iradeye saygımız vardır, hayırlı olsun' diyeceğiz. Onun için ayrıştırmaya, kutuplaştırmaya çalışan dilden uzak kalmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Ankara Şube Başkanı İlhan Erdal da projenin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Hak-İş ve MÜSİAD tarafından yönetildiğini Avrupa Birliği tarafından finanse edildiğini belirtti.

Sadece iktisadı düşünen bir sivil toplum kuruluşu olmadıklarını ifade eden Erdal, siyaset ve toplumla ilgili de söyleyecek sözü olan bir kuruluş olduklarını söyledi.

Erdal, MÜSİAD'ın 11 bin üyesiyle yaklaşık 1 milyon 600 bin kişiye istihdam sağlayan büyük bir aile olduğunu dile getirerek, kendilerini bir araya getiren projeyle işçiler ile işverenlerin uyum ve rekabet kapasitelerini artırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

Haber Türk 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
taşeron işçisi 1 yıl önce

Ya samimi ol sayın başkan, evet çıkarsa taşerona kadro mu verecekler sanıyorsun
bu işçiler size güvendi siz neyin peşindesiniz

Misafir Avatar
taşeron işçisi 1 yıl önce

Sayın başkan o zaman hayır diyelim şeytan veya tererüst olacak hailimiz yok, niye evet diyorsunuz o zaman, samimi olun biraz, bira mücadele edin