MEB ÖĞRETMEN ATAMA TARİHİNİ AÇIKLADI

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Kim Olmalı ?

Çarpıcı şike iddiaları

 • Yorum: 2
 • Okunma:
 • 08 Mart 2013 13:45
Çarpıcı şike iddiaları

The Tımes yazarı Ashling O'connor kaleme aldığı makalede Aziz Yıldırım'dan UEFA'ya ve TFF'den başbakan Erdoğan'a kadar ağır iddiaları kaleme aldı.

"3 Temmuz zihniyeti bir plan dahilinde hareket eden örgütlü bir zihniyettir. Kaldı ki, bizim silahlı suç örgütü olmadığımızı en iyi bilenler, bu kararları alan ve aldırtanlardır. Bizimle her fırsatta görüşen, yemek yiyen, top oynayan, bizlerin imzalarıyla Fenerbahçe Kongre Üyesi olanlardır. Zaten bu süreçte bize en acı veren, en ağrımıza giden, arkadaşımız, dostumuz olarak yanımızda yer alan, bizleri açılışlara davet eden, birlikte Fenerbahçe maçlarını seyrettiğimiz bu kişilerin, hem de bu insani ilişkilerimiz sırasında bizleri dinliyor ve takip ediyor olmalarıdır. Ve daha da ötesi bu kişilerin bizlere şikeden ve ahlaktan bahsedebilmeleridir. Ben bunlara kısaca ahlaksız diyorum." böyle demişti Aziz Yıldırım katıldığı bir Tv proğramında...

Yıldırım kızgındı çünkü bahsettiği 3 Temmuz zihniyeti Türkiye'de ve dünyada yankı bulan ŞİKE operasyonu idi. Aziz Yıldırım kendisi aleyhinde ifade veren veya aleyhinde açıklama yapanları ahlaksızlıkla suçluyordu...

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım Şike soruşturmasının ardından 1 yıl tutuklu kalmış ve sonrasında serbest bırakılmıştı...

Türk basınında şike soruşturması neredeyse tamamen unutulmuş durumda. Durum bizde böyle iken The Tımes Türkiye'de yaşanan şike olayını yeniden gündeme getirdi. Üstelik sadece bir makale olarak değil. Yazı içerisinde ki kodlar ön plana çıkarıldığında TFF'nin de şikenin daha fazla dillenmemesi için tavır koyduğu iddiasını ortaya atıyor.

İşte Ashling O'connor'un The Tımes'te kaleme aldığı yazının satır aralarına saklanan iddiaları:

"Türkiye'nin en güçlü adamlarına yönelik polisin telefon kayıtları üzerinden yürüttüğü soruşturmayı takiben, ülkenin en saygın hâkimlerinden biri, bu kişiler hakkında şike, rüşvet, dolandırıcılık ve yasa dışı suç örgütü üyeliği suçlarından toplamda 42 yıldan fazla hapis cezasına hükmetti.

Yasa 11 saatte değiştirilerek şike için belirlenen azami hapis cezası 12 seneden 3 seneye düşürülmemiş olsaydı, cezalar çok daha büyük olabilirdi.

Mehmet Ekinci'nin ( Futbolda şike davasını karara bağlayan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ) 93 yönetici, futbolcu ve menajer hakkındaki hükmü arasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a şikeden verilen 3 yıl 9 aylık ceza da bulunuyordu.

Davanın yalnızca 2010-2011 sezonunun ikinci yarısını kapsadığı düşünülürse, durum oldukça ürkütücü. Birinci ligde oynanan 17 maçın tam 13'ü manipüle edilmiş…

Bunların 7'si Fenerbahçe'nin oynadığı müsabakalarken, 6'sı da Fenerbahçe'nin en yakın rakipleri olan Trabzonspor ve Bursaspor'un rakiplerine yönelik “teşvik primini” içeriyor maç sonuçlarına başkanlar arası anlaşmaya dayalı bir yaklaşımla etki edilmiş."

Böyle diyor O'connor... Ama satırların devamında yasa dışı bahse dair açık bir delil bulunmamasına rağmen aslında polisin elde ettiği telefon kayıtları, fotoğraf ve organize suç örgüt liderleri ile yapılan görüşmelerin belgeleri yeterli bir kanıttır diyor.

"Yalnız" diyerek başladığı satırda bu soruşturmada amacın şikeyi ortaya çıkarmak olmadığını şöyle yazıyor " Almanya'daki Bochum davasına benzer şekilde burada da ilk operasyonların esasen şikeyi açığa çıkarmak gibi bir niyeti yoktu."

UEFA ve TFF ŞİKE'NİN NERESİNDE

O'connor yazının devamında iddiaları daha ileri götürerek bu şike olayının içinde UEFA ve TFF'ninde olduğunu gündeme getirmeye çalışıyor...

... iki yıldır devam eden sürede ve 11 Fenerbahçe görevlisinin mahkûm edilmesinin üzerinden altı aydan fazla süre geçmesine karşın UEFA hala gereğini yapmış değil. TFF ise yöneticilerin suçlarını ayrı tutarak kulüpleri aklamış durumda.

TFF'nib yöneticeler her ne kadar klüp başkanı olsalarda onların yaptıkları hatalar klübü bağlamaz gerekçesi ile işlenen suçları klüpten ayırarak yöneticilerin kişisel hataları haline getirmesinin aslında TFF'ninde şike soruşturmasının bir an evvel kapatılmasını istediğini söylüyor.

UEFA hakkında yazdıkları ise yenilir yutulut cinsten değil. Çünkü O'connor UEFA'nın para karşılığı bu şike olayının üzerine gitmediğini kaleme alıyor ve bunu şu satırlarla okuyucuya aktarıyor...

"Ağustos (2012 yılı) Ayında UniCredit ve Koç Holding'in sahip olduğu Yapı Kredi Bankası Şampiyonlar Liginin resmi sponsoru oldu üç yıllık sponsorluk bedeli...

Türkiye'nin en zengin ailelerinden birinin oğlu olan Yapı Kredi müdürü Ali Koç ise, herhangi bir kanuna aykırı eylemde bulunmamış olsa da şikeli sezonda Fenerbahçe kulübü başkan yardımcısıydı…"

Kısaca UEFA sponsorluk karşılığı sustu demek istiyor...

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım ile röportaj yapmak istediğini dile getiren yazar Yıldırım hakkında nedense farklı bir tanıtım yapmayı tercih ediyor. "Devletin savunma sanayi ihaleleriyle servet kazanan inşaat mühendisi Yıldırım da röportaj tekliflerini reddetti."

Başbakan Erdoğan İddiası

The Tımes yazarı asıl bomba iddiasını yazının son kısmına saklamış...

TFF disiplin Kurulu Üyesi Reha Alp'in kendisi ile röportaj yapmayı kabul ettiğini ama üst kurulun buna engel olduğunu okura aktardıktan sonra şu sözlerle yazısını bitiriyor...

"Alp, kişilerin eylemleriyle kulüplerin birbirinden ayrılmasına yönelik TFF'nin kural değişikliğinden sonra Ağustos ayında görevinden istifa etti.

Bu değişiklik, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Fenerbahçe taraftarı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl Mart ayında İstanbul'da gerçekleşen UEFA Kongresi'nde yaptığı konuşmadan sonra gerçekleşti. Erdoğan, kulüpleri cezalandırmak milyonlarca masum taraftarı da cezalandırmak olur demişti.

Erdoğan'la yaptığı toplantının ardından UEFA Başkanı Michel Platini de bu prensibe katıldığını ifade etmişti. 2010-2011 şampiyonu sıfatıyla 64.1 milyon Türk Lirası elde eden Fenerbahçe hiçbir yaptırıma uğramadı…"

O'connor aslında bu şike olayının artık oldu bittiye getirildiğini ve bu işin daha fazla uzatılmadan diyet ödeterek kapatıldığını özetlemek istiyor yazısında.

TFF, UEFA, ve başbakan Erdoğan hakkında yazdıkları kendi izlenimlerinin ardından ortaya koyduğu iddialar. Ama şu bir gerçek ki ülkemizde şike çoktan unutulmuş durumda...

 

Kaynak: rotahaber.com

 • Bu haber için 2 yorum var

  YORUM YAZ
 • Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
 • Ahmet Coşkun 09 Mart 2013 09:58

  unutmadık içimizdeki yara hala taptaze, hala kanıyor ve hepte kanayacak. ancak ülkenin yarıdan fazlasının güvendiği insanlar bile hırsızdan şikeciden yana olursa.....

 • Şahsiyet 09 Mart 2013 09:04

  unutmadık içimizdeki yara hala taptaze, hala kanıyor ve hepte kanayacak. ancak ülkenin yarıdan fazlasının güvendiği insanlar bile hırsızdan şikeciden yana olursa.....

Facebook Yorumları
Bu Kategorideki Diğer Haberler TÜMÜ