Fenerbahçe'nin Borcu Ne Kadar? Aziz Yıldırım'dan Borç Açıklaması

 Aziz Yıldırım'dan başkanlık koltuğunu aldıktan sonra Fenerbahçe'de bambaşka bir yapılanmaya giden Ali Koç ve yönetimi başkanlık döneminin 45.gününde Aziz Yıldırım döneminden kalan borçlara yönelik açıklamalar yapması ve Aziz Yıldırım'ı takımı batırmakla suçlaması iki dostun arasını açtı. Başkanlık yarışında ikili arasında geçen diyaloglar ile dostluğun sarsıldığı görülüyordu. Fenerbahçe'nin KAP'a yaptığı açıklama ile başlayan diyalog'da;

KAP BİLDİRİMİ DETAYLARI:

Fenerbahçe'nin Liverpool'dan transfer ettiği Markovic için kulübüyle ilgili, ''Futbolcu Lazar Markovic ile ilgili transfer sözleşmesi gereği alacak talebi'' cümlesiyle borç belirtilirken, FIFA'lık olan davanın 367,808,00 Euroluk bir bedelin olduğu gözlendi.

Sarı-lacivertlilerin PSG'den transfer ettiği Hollandalı futbolcu Van Der Wiel'in, CAS'a şikayette bulunduğu ve ''Sözleşmeden kaynaklanan alacakla ilgili olarak Fifa uyuşmazlık çözüm kurulu kararına karşı yapılan itiraz ilişkin'' açıklamasıyla Hollandalı futbolcunun 245,000,00 ve faizi ile beraber dava açtığı belirtildi.

Fenerbahçe'nin geçmiş dönemde Kayserispor'dan transfer ettiği Serdar Kesimal'ın TFF nezlinde açtığı davada ''Futbolcuya kulüp disiplin talimatı gereği verilen para cezasının geçersizliğine karar verilmesine ilişkin dava'' notu düşülürken, Serdar'ın 250,000,00 euro değerinde dava açtığı belirtiliyor.
Sarı-laciverlilerin Çek savunmacı Michael Kadlec ile de davalık olduğu, Kadlec'in ''Sözleşmeden kaynaklanan alacak davası'' açtığı ve 75,000,00 euro değerinde dava açtığı belirtiliyor.

Fenerbahçe'nin eski yıldızı Nani'nin FIFA nezlinde açtığı davada 420,000,00 euroluk ücret talep ettiği gözlenildi.

Bu açıklamaların ardından yönetimin yeni yönetimin salvolarına yanıt veren Aziz Yıldırım'ın açıklaması kısa sürede gündeme oturdu.

"19.07.2018 tarihinde, Sercan Hamzaoğlu imzası ile yayınlanan haber, son derece vahim, düşündürücü ve manipülatif olarak hazırlanmış bir haberdir. Haberde, 16.07.2018 tarihinde Fenerbahçe Futbol A.Ş. tarafından KAP'da yayınlatılan izahname ile Fenerbahçe Spor Kulübü yeni yönetiminin kulübün mali durumuna dair ilk verileri kamuoyu ile paylaştığı, bu raporda kulübün gerçek mali durumunun gözler önüne serildiği, bunun sadece buzdağının görünen yüzü olduğu yer almaktadır.

Kendisi de kulüp üyesi olan ve seçim sürecini yakından takip eden Sercan Hamzoğlu çok muhtemeldir ki genel kurul için kendisine kulüp tarafından gönderilen 2017 faaliyet raporunu okuma zahmetine dahi katlanmamıştır. Zira eğer okumuş olsa idi görürdü ki Genel Kurulda üzerinde görüşme yapılan, ardından da oylanan faaliyet raporu, Fenerbahçe Futbol A.Ş. tarafından 16.07.2018 tarihinde KAP'da yayınlanan izahname ile bire bir örtüşmekte, bire bir aynı finansal rakamları ve bilgileri içermektedir. Yani yayınlanan izahname içeriği bilgiler ilk kez 16.07.2018 tarihinde değil, 3 Haziran 2018 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü üyeleri ile ve kamuoyu ile paylaşılmış, genel kurulda üzerinde görüşme yapılmış ve ardından da oylanmış bilgilerdir. Keza Sercan Hamzoğlu eğer lütfedip araştırsaydı, genel kurula sunulan mali tabloları hazırlayan ve denetleyenlerin de izahnameye görüş sunanların da aynı denetim şirketi ve yetkilisi olduğunu kolaylıkla öğrenebilirdi.

Sercan Hamzoğlu tamamen gerçek dışı, manipülatif olarak söz konusu haberi yapmıştır. SPK, TFF, UEFA, Vergi Dairesi tarafından resmi olarak incelenen, şirkete ait resmi kayıt ve belgeler üzerinden denetimi yapılan söz konusu rakamların "gerçeği" yansıtmadığına ilişkin iddia en hafifinden borsaya açık şirket bakımından borsa manipülasyonu suçu mahiyetindedir. Bu sebeple ivedilikle ilgili resmi mercilerin hareket geçmesi ve ortaya koyduğu iddia bakımından Sercan Hamzaoğlu hakkında soruşturma başlatılması yasal bir gerekliliktir. Bu yasal gereklilik yerine getirilmez ise bilinmelidir ki tarafımdan bu şahıs ile ilgili olarak ayrıca suç duyurusunda bulunulacaktır.

2017 faaliyet yılına ilişkin olarak yönetimiz tarafından genel kurula sunulan faaliyet raporunda ve 16.07.2018 tarihinde bugünkü yönetim tarafından KAP'a açıklanan izahname içeriğinde ilgili döneme ait Fenerbahçe Futbol A.Ş.nin borcunun miktarı, vade ve teminat yapısı, faiz oranı gibi hususlar yer almaktadır. Bu mali tablolar karşılıklı olarak incelendiğinde birbiri ile tam bir uyum içinde oldukları ve birbirlerini birebir şekilde doğruladıkları görülmektedir. Sercan Hamzaoğlu tarafından iddia edilenin aksine Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Kurulunda kulüp üyelerine sunulan Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğine ait tüm mali tablolar da tıpkı Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin mali tabloları gibi gerçek durumu bire bir yansıtmaktadır.

16.07.2018 tarihinde, bugünkü Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetimi tarafından, KAP'a yapılan açıklama ile Genel Kurul'da üyelerimize yönetimimiz tarafından dağıtılan faaliyet kitapçıklarında yer alan rakamların gerçek durum ile bire bir örtüşmesi, (bizce ayrıca teyide muhtaç olmamakla birlikte) kamuoyunda belirli bir amaç doğrultusunda dillendirilen manipülatif bir iddiayı ve buna bağlı algıyı sona erdirmesi bakımından son derece önemlidir. Özellikle sosyal medyada gerçek hilafına, belirli bir amaçla, yaratılmaya çalışılan algının ve algının amacının görülebilmesi bakından da son derece yararlı olmuştur.


Haberin devamında yer alan ve Fenerbahçe Futbol A.Ş. aleyhine açılmış ve süren davaların çok büyük kısmı, Fenerbahçe Futbol A.Ş.nin haklılığının kuvvetle muhtemel olduğu, alacak-borç ilişkileri ile alakalı olarak, Fenerbahçe Futbol A.Ş.nin haklılığı kabul etmeyen kişi ve kurumlar tarafından açılmış davalardır. Bu davaların sonucunu beklemeksizin, Fenerbahçe Futbol A.Ş. tarafından ilgilisine bir ödemenin yapılması, Fenerbahçe Futbol A.Ş.nin menfaatleri hilafınadır. Süren bu davaların içeriğini ve bu davalarda Fenerbahçe Futbol A.Ş. tarafından ileri sürülen haklı iddia ve itirazları, söz konusu davalarda gelinen aşamayı ve neticesini bilmeden ve/veya göz ardı ederek bu davalar hakkında Sercan Hamzaoğlu tarafından yapılan maksatlı eleştirisel yorum, doğru ve etik gazetecilik ile bağdaşmamaktadır. Üstelik aynı zamanda kulüp üyesi olan Sercan Hamzaoğlu bilmelidir ki bu şekilde yaptığı haber ile Fenerbahçe Spor Kulübünün eski yönetiminin değil Fenerbahçe Spor Kulübünün saygınlığına zarar vermektedir."

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.