ABONE OL

2020 Olimpiyatları'nın Yeni Tarihi Belli Oldu
Yaz ve Kış Olimpiyat Oyunları olmak üzere iki ayrı kategoride, dört yılda bir düzenlenen uluslararası çok sporlu etkinlik olan Olimpiyat Oyunları Koronavirüs engeline takıldı. 

2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Japonya’nın başkenti Tokyo’da 2021 yılında düzenlenecek. 33 spor dalının yer alacağı Oyunlarda; Sportif Tırmanış, Karate, Kaykay ve Dalga Sörfü Olimpik Programa ilk kez, Beyzbol/Softbol ise yeniden dahil edilecek.

24 Temmuz-9 Ağustos 2020 tarihleri arasında Japonya'nın başkenti Tokyo'da yapılması planlanan 2020 Yaz Olimpiyatları ya da resmi adıyla XXXII. Yaz Olimpiyat Oyunları'nın Koronavrüs nedeniyle ertelenerek 23 Temmuz 2021-8 Ağustos 2021 tarihleri arasında yapılmasına karar verildi. 2020 Olimpiyatları Yeni Ulusal Stadyum'da yapılacak. Olimpiyatın sloganı ''Discover Tomorrow!; (Türkçe Yarını Keşfet!) olarak belirlendi. 

2020 Tokyo Olimpiyatı'nın açılış töreni 24 Temmuz 2021 tarihinde kapanış töreni 9 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak. 
Tokyo 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları'nda Barajı Geçen Sporcular
   
Spor Dalı Disiplini Sporcu Kota Kota Kazanılan Yarışma
 1.  Artistik Cimnastik  Bireysel Genel Tasnif  Nazlı Savranbaşı  Sporcu  2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda 49.799 derecesiyle kota kazandı. 
 2.  Artistik Cimnastik   Bireysel Genel Tasnif   Ferhat Arıcan  Sporcu   2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda 81.232 derecesiyle kota kazandı. 
 3.  Artistik Cimnastik    Halka  İbrahim Çolak  Sporcu  2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda 14.933 derecesiyle altın madalyanın sahibi olarak kota kazandı ve tüm aletlerde yarışma hakkı elde etti.
 4.  Artistik Cimnastik  Paralel Bar  Ahmet Önder  Sporcu  2019 Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası'nda 14.983 derecesiyle gümüş madalyanın sahibi olarak kota kazandı ve tüm aletlerde yarışma hakkı elde etti. 
 5.  Atıcılık  25m Çabuk Atış Tabanca  *Özgür Varlık  Ülke  Minsk 2019 Avrupa Oyunları'nda 6. olarak kota kazandı.  
 6.  Atıcılık  10m Havalı Tabanca  *İsmail Keleş  Ülke  Brezilya'da yapılan 2019 Havalı ve Ateşli Silahlar Dünya Kupası'nda 243,1 puanla finali 2. sırada tamamlayarak Olimpiyat oyunlarına kota kazandı 
 7.  Atıcılık  10m Havalı Tabanca    *Yusuf Dikeç   Ülke  Brezilya'da yapılan 2019 Havalı ve Ateşli Silahlar Dünya Kupası'nda160,8 puanla finali 6. sırada tamamlayarak Olimpiyat oyunlarına kota kazandı
 8.  Atıcılık  10m Havalı Tüfek  *Ömer Akgün  Ülke  2020 Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası'nda 10m Havalı Tüfek Büyük Erkekler sıralama turunda attığı 630.1 puanla finale yükseldi ve kota kazandı.
 

9.



 10.



 11.
 Atletizm  Maraton **Kaan Kigen Özbilen   Sporcu    2019 Rotterdam Maratonu'nda 2:05:27 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu.
 Atletizm   Maraton  **Yavuz Ağralı  Sporcu  2020 Sevilla Maratonu'nda 2:10:41 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu. 
 Atletizm  Maraton **Polat Kemboi Arıkan   Sporcu  2019 Paris Maratonu'nda 2:08:14 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu. 
 Atletizm  Maraton **Mert Girmalegesse   Sporcu   2019 Hamburg Haspa Maratonu'nda 2:11:07 derecesiyle Tokyo 2020 baraj süresini geçti ve üç kişilik kota hakkımız bulunan maraton yarışı için kota kazanan sporculardan biri oldu. 
 12.  Atletizm Yasemin Can   Sporcu   2019 Stockholm Diamond League'de 14:53.93 derecesiyle dokuzuncu olarak 5000 metrede, 2019 Etiyopya 10.000m Dünya Şampiyonası Seçme Yarışı'nda ise 30:59.20 derecesiyle onuncu olarak kota kazandı.
 13.  Atletizm   Cirit Atma Eda Tuğsuz   Sporcu   2019 Roma Diamond League'de 64.51m derecesiyle ikinci olarak kota kazandı.
 14.  Atletizm  200m Ramil Guliyev   Sporcu   2019 Doha Diamond League'de 19.99 derecesiyle birinci olarak kota kazandı.
 15.  Atletizm  20km Yürüyüş Meryem Bekmez   Sporcu   33. Gran Premio Cantones de La Coruña'da 1:29.36 derecesiyle 13. olarak kota kazandı.
 16.  Atletizm  Çekiç Atma Özkan Baltacı   Sporcu   Turkcell Süper Lig - Bursa'da 77.50m derecesiyle kota kazandı.
 17.  Atletizm  3 Adım Atlama Necati Er   Sporcu   2019 Avrupa U23 Atletizm Şampiyonası'nda 17.37m derecesiyle kota kazandı.
 18.  Atletizm  20km Yürüyüş Salih Korkmaz  Sporcu  Belarus Uluslararası Yürüyüş Şampiyonası'nda 20km yarışında 1:20:34 derecesiyle kota kazandı.
 19.  Atletizm  400m Engelli Yasmani Copello Escobar  Sporcu  Diamond League Paris etabında 48.47 derecesiyle kota kazandı.
 20.   Atletizm  Çekiç Atma  Eşref Apak  Sporcu  Mersin’de düzenlenen Seyfi Alanya Atmalar Kupası’nda çekiç atmada 77.56m derecesiyle kota kazandı. 
 21.  Boks  Erkekler -52kg  Batuhan Çiftçi  Sporcu  Londra’da düzenlenen Avrupa Olimpiyat Eleme Turnuvası’nda çeyrek finale yükselerek kota kazandı. 
 22.  Bisiklet  Yol Yarışı  *  Ülke  Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Ülkeler Olimpiyat Sıralama Listesi'ne göre 2 kişilik kota kazanıldı.
 23.  Bisiklet  Yol Yarışı  *  Ülke  Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) Ülkeler Olimpiyat Sıralama Listesi'ne göre 2 kişilik kota kazanıldı. 
 24.  Güreş  Grekoromen -130kg *Rıza Kayaalp  Ülke   2019 Dünya Güreş Şampiyonası'nda birinci olarak kota kazandı.
 25.   Güreş   Grekoromen -97kg  *Cenk İldem  Ülke  2019 Dünya Güreş Şampiyonası'nda üçüncü olarak kota kazandı. 
 26.  Güreş  Serbest Stil -57kg  *Süleyman Atlı  Ülke  2019 Dünya Güreş Şampiyonası'nda ikinci olarak kota kazandı.  
 27.  Güreş  Serbest Stil -125kg  *Taha Akgül  Ülke  2019 Dünya Güreş Şampiyonası'nda ikinci olarak kota kazandı.   
 28.  Karate  Kadınlar -55kg  Serap Özçelik Arapoğlu  Sporcu  Dünya Karate Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
 29.  Karate   Kadınlar -61kg   Merve Çoban  Sporcu  Dünya Karate Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı. 
 30.  Karate    Kadınlar +61kg   Meltem Hocaoğlu Akyol  Sporcu  Dünya Karate Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı. 
 31.  Karate     Erkekler +75kg  Uğur Aktaş  Sporcu  Dünya Karate Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı. 
 32.  Karate      Erkekler Kata  Ali Sofuoğlu  Sporcu  Dünya Karate Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'ne göre kategorisinde ilk 4 sporcu arasında yer alarak kota kazandı. 
 33.  Taekwondo  Kadınlar -49kg  *Rukiye Yıldırım  Ülke   Dünya Taekwondo Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.
 34.  Taekwondo   Kadınlar -57kg    *Hatice Kübra İlgün   Ülke   Dünya Taekwondo Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı. 
 35.  Taekwondo  Kadınlar -67kg   *Nur Tatar  Ülke   Dünya Taekwondo Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.  
 36.  Taekwondo  Kadınlar +67kg   *Nafia Kuş  Ülke   Dünya Taekwondo Federasyonu'nun Olimpik Sıralama Listesi'nde ilk 5 sporcu arasında yer alarak kota kazandı.  
 37.-48.  Voleybol  Kadın Takım  *  Ülke   CEV Tokyo 2020 Olimpiyatları Avrupa Kıta Elemeleri final mücadelesinde Almanya’yı 3-0 mağlup ederek şampiyon oldu ve kota kazandı.
 49.  Yelken  Laser Radial *Ecem Güzel  Ülke   2018 Aarhus Dünya Yelken Şampiyonası'nda ülke kotası kazanıldı.
 50.  Yelken  Finn *Alican Kaynar  Ülke   2018 Aarhus Dünya Yelken Şampiyonası'nda ülke kotası kazandı. 
 51-52.  Yelken  470 *Deniz Çınar-Ateş Çınar  Ülke   2019 Japonya Dünya 470 Yelken Şampiyonası'nda ülke kotası kazandılar. 
 53.  Yelken  Rüzgar Sörfü *Dilara Uralp  Ülke  2019 RS:X Rüzgar Sörfü Dünya Şampiyonası'nda altın gruba kalarak kota kazandı.
 54.  Yüzme  100m Kurbağalama Berkay Ömer Öğretir   Sporcu   2019 Türkiye Turkcell Genç ve Açık Yaş Uzun Kulvar Milli Takım Seçmeleri'nde 59.54 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
 55.  Yüzme  200m Karışık Viktoria Zeynep Güneş  Sporcu  2019 Dünya Yüzme Şampiyonası'nda 2:12.42 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
 56.  Yüzme Beril Böcekler   Sporcu   2019 Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 1500m serbest stilde 16:21.39 derecesiyle (Olimpiyat A Barajını geçerek) ikinci olarak, Bakü 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali'nde (EYOF) 800 metrede 8:32.65 derecesiyle (Olimpiyat A Barajını geçerek) birinci olarak kota kazandı.
 57.  Yüzme  100m Kurbağalama Emre Sakçı  Sporcu   2019 Türkiye Turkcell Kulüplerarası Uzun Kulvar Genç-Açık Yaş Türkiye Şampiyonası ve Yıldızlar Bireysel Yüzme Müsabakası'nda 58.85 derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
 58.  Yüzme  1500m Serbest Merve Tuncel  Sporcu  FFN Golden Tour Camille Muffat Yüzme Yarışması’nda 1500m serbest stilde 16:29.04'lük derecesiyle Olimpiyat A Barajını geçerek kota kazandı.
*Oyunlarda yarışacak sporcular ilgili ulusal federasyonların yapacağı seçme sonucunda belirlenecektir.


** Atletizm dalında düzenlenecek bireysel yarışmalara bir ülkeden maksimum 3 sporcu katılabilmektedir. Oyunlara katılacak sporcular Atletizm Federasyonu'nun yapacağı seçme sonucunda belirlenecektir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.