Taşeronlar Çalışılmayan Günler İçin Yemek Parası Alabilir Mi?
Kamuajans.com - 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23 ve  24. maddesinde  geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin, anılan maddeler  kapsamında yer alan işçilere ödenecek olan yemek paralarına ilişkin düzenleme Çalışma Bakanlığınca yayımlanan duyurularda yer almaktadır.

İlgili duyurularda yemek yardımına ilişkin yapılan düzenlemeler “İşçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verilir. Yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00(beş)TL/Gün tutarında yemek bedeli ödenir.” şeklindedir.

Yapılan düzenlemeden de anlaşılacağı üzere yemek yardımının  fiilen çalışılan günler üzerinden verileceği hüküm altına alınmıştır.İlgili hükme göre ilgili ay içerisinde işçi kaç gün fiilen işe gelmiş ise o gün sayısı kadar yemek parası ödemesi yapılacaktır.Çalışılmayan ve çalışılan günden sayılan izinli günler için yemek yardımı ödemesi yapılmaz.

Ayrıca Taşeron işçilere kadroya geçmeden önce ödenen yemek ücreti bedeli 5 TL den fazla ise Çalışma Bakanlığının en son yazısında yer alan hususlar doğrultusunda yemek bedeli önceki bedeller üzerinden ödenmek zorundadır. 

mevzuatinyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.