Sürekli İşçilerin Kıdem ve İzin Hakları Hakkında

Aynı konudaki ilgi (a) yazınıza İlgi fb) yazımız ile cevap verilmiştir. İlgi (b) yazımızda da belirtildiği gibi;

4857 sayılı Kanununun İ20. maddesi ile mülga 1475 sayılı iş Kanununun kıdem tazminatına ilişkin 14. maddesinin yürürlükte bırakıldığı, anılan maddede; kıdem tazminatının kimlere, hangi koşulların gerçekleşmesi halinde ve ne miktarda ödeneceği, işçilerin kıdemlerinin, hizmet akdinin devam etmiş veya fasılalarla yeniden akdedilmiş olmasına bakılmaksızın aynı işverenin bir veya değişik işyerlerinde çalıştıkları sûreler dikkate alınarak hesaplanacağı.

Buna göre; hesaplamaya esas tarihin. 1475 sayılı Kanunun 14. maddesine uygun olarak, 4857 sayılı !ş Kanununun 2. ve 112. maddeleri ile yerleşik Yargıtay içtihatları dikkate alınarak ancak ilgili işverenlikçe tespit edilebilecek nitelikte olduğu.

Diğer yandan, 6552 sayılı Kanunun 6 . maddesi ile 4857 sayılı Kanunun "Yıllık ücretli iznin uygulanması' başlıklı 56. maddesinin sonuna eklenen fıkranın gerekçe memi de incelendiğinde; alt işveren işçin iken sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan bir ışçuım yıllık ücretli izin süresinin belirlenmesinde, alt işvereni değiştiği hâlde çalışmaya devim ettiği aynı işyerindekı hizmet süresinin yanı sürekli işçi kadrosuna geçişinin yapıldığı işyerinde geçişten önce alt işverenler yanında çalıştırıldığı süreler dahil hizmet süresinin hesaba katılması gerektiği değerlendirilmektedir.

Ayrıca, Anayasanın 50.maddesinde, dinlenmenin çalışan lan n hakkı olduğu ve yıllık ücretli izin baklan ve koşullannın kanunla düzenleneceği hükme bağlanmıştır.

4857 sayılı 1$ Kanununun "Yıllık Ücretli izin hakkı ve izin süreleri" başlıklı 53. maddesinde, işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verileceği, yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemeyeceği hükmü öngörülmüştür.

Yıllık ücretli iznin uygulanması İle ilgili usul ve esaslar ise, 4857 sayılı İş Kanunu'nun 53,54,55.56. 57,58 ve 59 maddeleri ile 60. maddesine dayanılarak  03/03/2004 tanh ve 25391 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Yıllık Ûeretli izin Yönetmeliğinde düzenlenmiştir.

4857 sayılı iş Kanununun "Yıllık ücretli iznin uygulanması" başlıklı 56.maddcsinde,"Yıllık Ücretli İzin işveren tarafından bölünemez.

Bu iznin 53 üncü maddede gösterilen sûreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur.

(Değişik üçüncü fıkra; 14/4/2016-6704/16 md.) Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin sûreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere bölümler halinde kullanılabilir...." denilmektedir.

Bütün bunlara göre, yıllık ücretli izin hakkının; işçi tarafından sürekli kullanılmak istenmemesi veya işveren tarafından kullandırılmaması. Anayasanın ve Kanunun emredici hükmüne aykırı olduğu gibi, hayatın olağan akışına da uygun düşmez. Sonuç olarak, yıllık ücretli işçinîn işçilere mutlaka kullandırılması gerekmektedir.
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
İzinKıdem
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.