ABONE OL

Sürekli İşçi Kadrosuna Geçenlerin Durumu

 Yapılan düzenleme ile bu işçilere Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesindeki Ücret, mali ve sosyal hakların uygulanacağı kararlaştırılmış, bu hakların neler olduğu da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 12 Nisan 2018 tarihinde duyurulmuştur. KHK de düzenlenen hükmün. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 39. Maddesine ııygun olmadığını düşünmekteyiz.

Kadroya geçtikleri kurumda daha önceden imzalanmış toplu iş sözleşmesinden yararlanamadıklarından dolayı hak kayıplan oluşmaktadır. Aynca. KHK da yapılan düzenleme ile özellikle aşağıdaki konulanla da, kadroya alman işçilerin yaşadıkları veya yaşayacaktan mağduriyetler göz ardı edilmemelidir.

1- Alt işveren zamanında bu işçilerin asgari ücrete göre belirlenen ücretleri, I Ocak 2018 tarihinden itibaren ortadan kalkmakta olup. 2019 ve 2020 yıllannda tespit edilecek asgari Ücret artışlarından yararlanmaları mümkün olamayacaktır. Sadece asgari Ücretin altında kalma halinde, ücretleri asgari ücret düzeyine çıkabilecektir.

2- 31 Ekim 2020 tarihine kadar olacaktan ücret zamları 6 şar aylık olarak %4 olarak tespit edilmiş olup. 3 Eylül 2018 tarihi itibariyle, yıllık TÜFE oranının % 17,90, yıllık ÜFE oranının ise %32,13’lerc çıkması sebebiyle, aldıklnn/ulftcakları Ücret zamlarının enflasyon oranlarının çok altında kaldığı aşikardır.

3- Yine 31 Ekim 2020 tarihine kadar aylık veya yıllık ödenen sosyal yardımlarda doğru olmayacaktır. Bu yardımlara 201S yılından itibaren herhangi bir artış yapılmadığı da bilinmektedir.

4- Kadroya alman işçilerin çalışma şartlan, kıdem, izin, yemek ve çocuk yardımı gibi birçok konuda da işyerlerinde sıkıntılar yaşandığı gözlenmektedir. Gerek kurum yöneticileriyle yapılan görüşmelerle, gerekse yapılan yazışmalarla bu sıkıntılar aşılmaya çalışılmışsa da. Özellikle farklı bakımlıkların görüşleri ve uygulamalan neticesinde, yeterli sonuç alınamamaktadır.

Yukunda ana hallanyla il'ude edilen sıkıntılann ülke yöneticileriyle görüşülerek değerlendirilmesi, özellikle enflasyondan kaynaklı gelir kayıptanmn önlenmesi konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması konularında gereğinin yapılmasını arz ederiz.

Kamuajans.com

Anahtar Kelimeler:
TaşeronKadro4d
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.