Sözleşmeli Personelin Özlük Hakları İyileştirilsin
 “Diyanet Bir-Sen Gençlik Kolları Başkanı olarak, Diyanet Hizmet Kolunda faal sendikalara çağrı da bulunuyorum: Teşkilatımız da din görevlilerinin tüm sorunlarını bir araya gelebilirsek çözebiliriz. Dağınıklık, kargaşaya ve sorunların ötelenmesine neden oluyor. Gelin hep beraber sorunlarımızın çözümünde birlikte hareket edelim. 


Hemen belirtmeliyim ki sadece Diyanet Bir-Sen’in gençlik kolları faal çalışıyor. Genç ve dinamik din görevlilerinin içinde bulundukları durumu, meslekleriyle ilgili arzu ve isteklerini ve mesleki sorunlarını inceleyen, araştıran ve ilgililerin dikkatine sunan sadece biz varız. 
Diyanet İşleri Başkanlığı’nda 40 bine yakın sözleşmeli personel çalışıyor. Bunlar, 4-A statü de kadrolu çalışanlarla aynı hizmeti veriyor. Aynı çileyi çekiyor, ancak özlük ve mali hakları aynı değil… İlkesel olarak bu ayrımcılığın hukukta da bir karşılığı olamaz. Kaldı ki insani olarak vicdanları yaralayan bir adaletsizlik mevcut. Sırf sözleşmeli oldukları için bu adaletsizliği yaşamak zorundalar. Seslerini yükselttikleri zaman, “bütün şartları kabul ettiniz”” deniyor. İşsizliğin her gün arttığı, ekonomik şartların gün geçtikçe zorlaştığı bir dönem de ne yapsalardı? Çoluk çocuk besliyor, ev geçindiriyorlar. Dilenseler miydi? Vicdanı olanların vicdanlarına sesleniyorum: Diyanet teşkilatında çalışan sözleşmelilere öncelikli olarak kadro verilmelidir. Çeşitli nedenlerden kadro verilemiyorsa, o halde kadrolu çalışanlarla aynı haklara sahip olabilmeleri için özlük ve mali haklarında düzenleme yapın. Sözleşmelilere tayin hakkı, eğitim merkezlerine gidebilme hakkı, görevde yükselme, yurt dışında görev alma, doğuve güneydoğu bölgelerinde görev yapan din görevlilerine can güvenliği tazminatı hakkı verilmelidir. 
Din görevlilerinin görevde yükselme ve tayin için her yıl girdikleri MBSTS sınavına 4-B’li çalışan sözleşmelilerin de girebilme hakkı var, ancak bu sınavda başarılı olsalar bile tayin hakları yok. Sınav için harcadığı onca para, harcadığı emek ve zaman boşa gidiyor. Bu adaletsizliklerin bir an önce giderilmesini istiyoruz. 
Diyanet Bir-Sen Gençlik Kolları olarak bir anket düzenledik. 13,917 din görevlisine sorduk;  4-B’li statü de çalışan sözleşmeli personele kadro verilmesi ilk sıralar da yer alıyor. İkinci olarak; özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimiz de yaşanan lojman sıkıntısına çözüm isteniyor. Din görevlisinin ahırdan bozma evler de oturmasına vicdanlarınız nasıl razı oluyor, buna nasıl göz yumabiliyorsunuz? Köy lojmanlarının olumsuz koşulları nedeniyle din görevlileri evliliklerini sürekli erteliyor. Önemli bir sorun da, eş durumundan tayin taleplerinde resmi ve özel sektör ayrımının yaşanmasıdır. Aileler parçalanıyor. Biz, ailelerin birleşmesinden yanayız. 
Diyanet Bir-Sen Gençlik Kolları olarak, Kur’an, sünnet, vatan ve bayrak ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olan sendikamızın hak ve adalet arayışlarına tüm sözleşmeli çalışan din görevlisi kardeşlerimizin ses vermesini istiyorum. Bir çatı altında buluşalım, gücümüze güç katarak haklarımızı birlikte arayalım, sorunlarımıza birlikte çözüm bulalım. Teşkilatımız da kadrolu, sözleşmeli çalışan personeller ayrımcılığına son verilerek tüm çalışanların mutlu ve huzurlu çalışabileceği iş ortamını birlikte sağlayalım. Sonuna kadar haklarımızın arayışında ve mazlumun yanında olacağız.”

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
d bakir 12 ay önce

ey başkan o cesaret sende varsa sayin başkana cumur başkanimiza süyle sok zatede bari cikip boş konuşma süzleşmeli yardici ve diger kurumda calişan ek üdeme aliyor ama ne hikmetse maliye ek üdeme yapiyor sain cumurbaşaknima soramasan ve kadroda isteyemesen 10 yil oldu hep yalan konuşiyorsun

Misafir Avatar
Halis Akdemir 12 ay önce

Tamamen doğru tespit