Sözleşmeli Personel Yabancı Dil Tazminatı Alabilir Mi?
Yabancı dil tazminatının kimlere ve nasıl ödeneceği, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile belirlenmiş bulunmaktadır.


Yabancı dil tazminatı kimlere ödenir?

Maaşlarını;
-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,
-926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu,
-3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu,
-3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu,
-2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu,
-2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu
hükümlerine göre almakta olan (kadro karşılığı sözleşmeli personel dahil) kamu görevlileri, gerekli koşulları taşımaları şartıyla Yabancı Dil Tazminatı alabiliyor.
Bu belirlemeye göre, kadro karşılığı sözleşmeli olarak görev yapanlar dışında kalan sözleşmeli personelin yabancı dil tazminatı alması mümkün olamamaktadır.

Tazminat ödenen diller ve tazminat miktarı

Almanca, Arapça, Arnavutça, Boşnakça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinden herhangi birini bilen kamu görevlisi dil tazminatı alabiliyor.
Dil tazminatı, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanına göre belirlenen yabancı dil bilgi seviyeleri yeterli olanlara, her bir dil için ödeniyor.
Yabancı dil tazminatının aylık güncel net miktarları şöyle:
PERSONEL
Yabancı Dil Tazminatının Aylık Net Miktarı
(A) Düzeyi (96-100 Puan)
(A) Düzeyi (90-95 Puan)
(B) Düzeyi
(C) Düzeyi
-Yabancı dil bilgisinden yararlanılan personel
129 TL
97 TL
65 TL
32 TL
-Yabancı dil bilen diğer personel
81 TL
81 TL
54 TL
27 TL

Personelin yabancı dil bilgisinden görevleri sırasında yararlanıldığı hususu ilgili personelin atamaya yetkili amirinin onayı ile belirlenirken; hakim ve savcılar, mülki idare amirleri, Dışişleri Bakanlığı meslek memurları, daire başkanı ve daha üst yönetim görevlerinde bulunanlar (Türk Silahlı Kuvvetleri için yarbay ve daha üst rütbelerde bulunanların), üniversite öğretim elemanları, öğretmenler ile mütercim ve tercümanlar için ise amir onayı gerekmeden, görevleri sırasında yabancı dil bilgilerinden  yararlanıldığı kabul ediliyor.

Memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.