Sözleşmeli Personel Tipleri Arasındaki En Kötü Ve Olumsuz Şartlar

Bakanlıklara bağlı çalışan 657/4b sözleşmeli personelin, devlet memuru kanunundaki memuriyetten çıkartma kriterlerine aykırı davranmadıkça sözleşmesi ocak ayında otomatik yenilenirken, 5393/49 belediye sözleşmeli personelinin sözleşmesinin yenilenmemesi için gerekli olan hiç bir objektif kriter bulunmamaktadır. Sözleşme yenilememe ve fesih etme işlemleri; tamamen keyfi, gerekçesiz ya da objektif olmayan kriterlere göre yapılmaktadır.

 657/4b sözleşmeli personel seçimlere bağlı kalmaksızın her sene ocak ayında sözleşmesi otomatik olarak yenilenirken 5393/49 belediye sözleşmeli personeli yerel seçim sonrası, başkanlık değişiminde sözleşmeleri yenilenmemektedir. Başkanlık makamı sözleşmeyi yenilemek istese bile belediye meclisindeki oylamada yeterli salt çoğunluk sağlanamazsa (belediye meclis üyeler onay vermezse) sözleşmeler yenilenmemektedir.

 Bakanlıklarda görev yapan 657/4b sözleşmeli personel hiç bir mali gerekçeye maruz kalmadan sözleşmesi her ocak ayında otomatik yenilenirken 5393/49 Belediye Sözleşmeli personeli belediye bütçesi yetersiz gösterilerek, ihtiyaç olduğu halde sözleşmesi yenilenmemektedir.

 Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 657/4b sözleşmeli personele 4+2 sistemi ile 4 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçiş hakkı tanınmıştır. Oysaki 5939/49 belediye sözleşmeli personelinin 2013 yılından bu yana 5 yıldır görev yapmasına rağmen böylebir hakkı bulunmamaktadır. Ne zaman kadroya geçeceği belirsizliğini korumaktadır. Geriye dönük hizmetlerimiz sayılacak şekilde 4+2 sistemine dahil olmayı talep etmekteyiz.4+2 sisteminin; ‘‘Sözleşmeli Personel Çalıştırma Esasları’’nda yapılacak değişiklikle 4+2 sistemine tabi olmayan 5393/49 belediye ve 4b tüm sözleşmeli personeli kapsayıcı şekilde uyarlanması, tüm sözleşmeliler arasındaki eşitlik ve adaleti temin edecektir. Sözleşmeli personeller arasındaki eşitsizliğin giderilmesi hususunda devlet büyüklerimizin gereken ilgi ve hassasiyeti göstereceğini umut ediyoruz.

NOT: Ak Parti Hükümetinin, teknik personelin her yerel seçim sonrası değiştirildiğini tespit etmiş olup 1 Kasım 2015 genel seçimleri beyannamesinin yerel yönetimler bölümünün 234. Sayfasına “Yerel yönetimlerin asgari hizmet standartlarını belirlenerek, yerel yönetim hizmetlerinin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere personelinin özellikle teknik kadronun her seçim döneminde değişmesini engelleyecek mevzuat çalışması yapılacak.’’ vaadini seçim beyannamesine koymuştur. Özellikle belediye seçimlerinin ardından göreve yeni gelen yönetim, mevcut oturmuş sistem içerisindeki teknik sözleşmeli personelin sözleşmesini fesih ediyor ya da yenilemiyor. Bu durum belediyede deneyimli teknik personelin kalmamasına ve yapılan teknik işlerin etkinliğinin ve sürekliliğinin aksamasına yol açmaktadır. Beyannamede yer almasına rağmen, bu madde henüz hayata geçirilememiştir. 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yakup 8 ay önce

diyanetin 2015-2018 tarihleri arasındaki göreve baslayan imam-hatiplerde her sene sözleşme yenilemekte. Bundan sonraki alımler kadro karsılıgı oldu ve biz göz ardı edildik maalesef ...