Sözleşmeli (663-45/A) Sağlık Personeli Becayiş Yapabilir Mi?
Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 29. maddesinde; Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta standardın uygun olması halinde karşılıklı olarak yer değiştirebileceği belirtilmiştir.

657 (4B) Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli



02.03.2009 tarihli 2009/14799 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar'a eklenen Ek 3. madde (a) bendinde ;

Kurumun hizmet icapları dikkate alınarak, aynı unvan ve hizmet niteliklerini haiz sözleşmeli personelin kurum içi karşılıklı yer değiştirme talepleri, pozisyonunun vizeli olduğu birimde fiilen en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla yerine getirilebileceği belirtilmiştir.

4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli



Sağlık Bakanlığı 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 5. madde (f) bendinde; Aynı hizmet bölgesi illerde aynı unvan ve branşta bir yıl çalışan sözleşmeli personel, uygun görülmesi halinde karşılıklı olarak yer değiştirebileceği belirtilmiştir.

663 Sayılı KHK'nın 45/A Maddesine Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli

2/11/2011 tarih 663 sayılı Sağlık Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname 45/A maddesinde, karşılıklı yer değiştirme ile ilgili herhangi bir hükme yer verilmemiştir.



Değerlendirme; 657(4A), 657 (4B) ve 4924 Sayılı Kanuna Tabi Sağlık Personelinin becayiş hakkının ilgili maddelerce hüküm altına alındığından becayiş yapabileceği, 663 Sayılı KHK'nın 45/A Maddesine Tabi Sözleşmeli Sağlık Personeli hakkında KHK'nın 45/A maddesinde herhangi bir becayiş hükmüne yer verilmediğinden 3+1 süresi tamamlanmadan becayiş yapamayacağınız, ancak (3+1) süre sonunda 657/4A tabi olarak çalışma durumunda becayiş yapabileceğiniz değerlendirilmiştir.


Kaynak : SGK Rehberi 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.