Mahalli İdarelerde Çalışan Sözleşmeli Personelin Sorunları
Mahalli idareler sözleşmeli personeli, sözleşmeli personeller içerisinde en az mali ve özlük haklarına sahip olan gruptur. Sözleşmeli personel denildiğinde ilk akla gelen, 657 sayılı devlet memurları kanunun 4B maddesine göre çalışan sözleşmeli personellerdir. Belediye kanununda; ‘’Bu personel hakkında bu Kanunla düzenlenmeyen hususlarda vize şartı aranmaksızın 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrasına göre istihdam edilenler hakkındaki hükümler uygulanır.’’ şeklinde yazmaktadır. Fakat hayata geçiriliş bakımında mahalli idareler sözleşmeli personeli, 4B sözleşmeli personele göre çok daha ciddi düzeyde sıkıntılar yaşamaktadır. 4b sözleşmeli personel ile 5393 sayılı belediye kanunun 49. Maddesine göre çalışan sözleşmeli personel arasındaki en önemli fark ‘‘İŞ GÜVENCESİ’’ hususudur.


4B sözleşmeli personel, her sene sözleşmesini kurumundaki amiri ile değil direk bağlı olduğu bakanlıkla otomatik imzalarken 5393/49 sözleşmeli personel direk belediye başkanı ile imzalamakta ve meclisten geçmek durumunda kalmaktadır. Kişisel husumetler, keyfi ve yasaya uygun olmayan istekler, siyasi baskı unsurları, mali imkânsızlıklar, yönetimin değişmesi gibi sebepler neticesinde sözleşmeler kolaylıkla yenilenmemekte ve sözleşmeli personel mahkeme kapılarında işe iade davalarında ömrünü geçirmektedir. Mahkeme işe iade verse de geri dönüşlerde mobing katlanarak artmaktadır. İş güvencesinin bu kadar kolay zarar görebildiği bir çalışma ortamında, iş performansı düşüklüğü bir yana insan psikolojisinin ne kadar dayanabileceği tartışma götürmeyecek bir konudur. Bir de bakmakla yükümlü oldukları aileleri olduğu dikkate alındığında telafisi mümkün olmayan zararlara yol açtığı aşikârdır. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığında çalışan 4B sözleşmelilere 4+2 sistemi getirilmiş olup 4 yılın sonunda kadroya geçebilirken mahalli idareler sözleşmeli personeli 5 yıldır görev yapmakta ve geleceğini görememektedir. Geleceğe dair umutlar besleyememektedir.

Başbakan Binali YILDIRIM tarafından TBMM’ye sunulan 65. Hükümet programında; yerel yönetimler başlığı altında ‘Yerel yönetimlerin asgari hizmet standartlarını belirleyeceğiz. Ayrıca yerel yönetim hizmetlerinin etkinliğini ve sürekliliğini sağlamak üzere personelinin özellikle ‘teknik kadronun’ her seçim döneminde değişmesini engelleyecek mevzuat çalışması yapacağız  (65. Hükümet programı sayfa 109).’’ İfadesi yer almaktadır. Mahalli idareler sözleşmeli personeli, her sene ve her seçim sonrası keyfi uygulamalara maruz kalmamak için çalışma beklemektedir. 4B statüsünde çalışan sözleşmeli personel gibi, kurum amiri yerine direk olarak içişleri bakanlığı ile imzalanan sözleşme modeli ve 4+2 sistemi gibi ne zaman kadroya geçebileceğini bileceği bir model içerisinde yer almayı arzu etmektedir.  

Çözüm önerilerimizin devlet büyüklerimiz tarafından hayata geçirilmesi dileğiyle…
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
5393'lü Sözleşmeli MİMAR 8 ay önce

BİNLERCE TEŞEKKÜRLER...ÖZLÜK HAKLARIMIZINDA MEMURLARLA EŞİTLENMESİ İÇİN BİR AN ÖNCE KARDO TALEP EDİYORUZ İNŞALLAH...