Kpss Sonucuna Göre Memuriyete Atanan Sözleşmeli Personel İş Sonu Tazminatı Alır Mı?

Sözleşmeli personele (4/B) iş sonu tazminatı ödenebilecek haller “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da düzenlenmiştir.

İş sonu tazminatı ödenen haller

Kurumunda fiilen (doğum ve askerlik dışında) kesintisiz olarak en az 2 yıl hizmeti bulunan sözleşmeli personelden;

**5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince sürekli tam iş göremezlik geliri, malûllük veya yaşlılık aylığı bağlanması veya toptan ödeme yapılması nedeniyle hizmet sözleşmesi sona erenlere,

**Hizmetlerine gerek kalmadığı için sözleşmesi feshedilenlere veya yenilenmeyenlere,

**İşe alınma açısından gerekli olan niteliklerden herhangi birini sonradan kaybettiği için hizmet sözleşmesi sona erenlere,

**Kendi isteği ile bir ay önceden haber vermek koşuluyla sözleşmesini feshedenlere,

**Eş veya sağlık durumu nedeniyle yer değişikliği talebinde bulunmakla beraber; geçiş yapacağı hizmet birimi bulunmaması, birim bulunmakla beraber o birimde aynı unvan ve niteliği haiz boş pozisyon bulunmaması veya fiili çalışma şartını karşılayamaması nedenlerinden herhangi birine bağlı olarak, sözleşmelerini tek taraflı feshedenlere,

**Ölüm nedeniyle hizmet sözleşmesi sona erenlerin kanuni mirasçılarına

o kurumda geçirdikleri her tam hizmet yılı karşılığında, ayrılış tarihindeki hizmet sözleşmesinde yazılı aylık brüt ücret kadar iş sonu tazminatı ödenir.

Bu tazminatın ödenmesinde; daha önce iş sonu tazminatı, ikramiye ve kıdem tazminatı ile benzeri ödemelerde değerlendirilmiş süreler dikkate alınmaz. İş sonu tazminatı ödenirken dikkate alınan süreler kıdem tazminatı ve emekli ikramiyesi gibi ödemelerin hesabında değerlendirilmez.

İş sonu tazminatı ödenmeyen haller

4/B sözleşmeli statüde görev yapan personele;

**Sözleşme koşullarına uymadıkları için kurumları tarafından sözleşmeleri feshedildiğinde veya yenilenmediğinde,

**Sözleşme esasları dışındaki bir nedenle kendisi tarafından sözleşmesi feshedildiğinde veya yenilenmediğinde

ise iş sonu tazminatı ödenmez.

4/B personelin memuriyete geçmek için sözleşmesini feshetmesi

4/B sözleşmeli personelin Devlet memuriyetine ait bir kadroda göreve başlayabilmesi, ancak 4/B statüsündeki görevinden ayrılması ile mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli personel olarak istihdam edilenler, başka bir KPSS sonucuna istinaden merkezi yerleştirme yolu veya kurumlar tarafından açılan sınavlar yoluyla Devlet memuriyetine atanabilirler.

Atandığı bir memuriyet görevine başlayabilmek için sözleşmeli statüdeki görevinden ayrılan personel, sözleşmesini kendi isteği ile feshetmiş olacaktır.

“Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da, kendi isteği ile görevinden ayrılan 4/B personele iş sonu tazminatı ödenmesine imkan veren bir düzenleme yer almamakla birlikte, iş sonu tazminatı ödenmediği için açılan davalarda, idari yargı yerlerinin; Devlet memuriyetine başlamak için sözleşmesini kendi isteğiyle fesheden personele, sözleşme esasları dışındaki bir nedenle sözleşmesini feshettiği gerekçesiyle iş sonu tazminatı ödenmemesini hukuka uygun bulmayarak iptal yönünde kararlar verdikleri de görülmektedir.


memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4b 9 ay önce

merhaba 2014 kpss puanı ile atanan bir 4b li sonradan girmiş olduğu 2016 kpss sonucuna göre yine 4b li olarak aynı kurumda farklı ilde biryere yerleştirilirse kurumun atama yapmama gibi bir olasılığı varmı ve bu kişi 1 yıl bekleme şartına tabimidir. Cevap verebilirseniz sevinirim.