KİT Sözleşmeli Personeli, 657'ye Tabi Bir Kuruma Geçici Görevlendirilebilir Mi?
399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi KİT sözleşmeli personeli 657 sayılı Kanuna tabi bir memur kadrosuna naklen veya istifa sonrası açıktan atanamamaktadır. Bu durum personel aleyhine çeşitli hak yoksunluklarına sebep olmaktadır. Örneğin eşinin görev yaptığı yerde çalıştığı KİT'in teşkilatı yoksa aile bütünlüğü sağlanamamaktadır.

375 sayılı KHK'nin ek 25 inci maddesi bu soruna kalıcı olmasa da bir çözüm imkanı sunmaktadır. Madde hükmüne göre statü ayrımı olmaksızın bir kadro veya pozisyona dayalı olarak kamu kurum veya kuruluslarında istihdam edilenler, kurumlarının muvafakatiyle bir yılı gecmemek uzere diger kamu kurum ve kuruluslarında gecici gorevlendirilebilmekte, bu sure birer yıl olarak uzatılabilmektedir.

Düzenleme kamu kurum ve kuruluşlarının emrine veya kadro ve pozisyonlarına geçici görevlendirme olmak üzere iki seçenek ortaya koymuştur. Örneğin, bir KİT sözleşmeli personeli 657 kapsamındaki bir kamu kurumu emrine geçici görevlendirilmesi durumunda aylık ve özlük haklarının kurumundan almaya devam edecek, geçici görevlendirme süresince kurumundan aylıklı izinli sayılacaktır. KİT sözleşmeli personel ücretlerinin emsali Devlet memuru aylıklarından görece yüksek olması sebebiyle aylıklı izinli olarak geçici görevlendirme yapılması personelin lehine olacaktır.657 kapsamındaki bir kurumun memur statüsündeki bir kadrosunda geçici görevlendirme halinde ise KİT personeli kurumundan aylıksız izinli sayılacak, aylık ve özlük hakları geçici görevlendirildiği kadro unvanı esas alınarak ödenecektir. Örneğin, sözleşmeli bir mühendis 657 kapsamında mühendis kadrosuna geçici görevlendirildiğinde bu kadronun aylık ve diğer mali ve sosyal haklarından yararlanacaktır. Bu durumda ücretinde kısmi bir düşüş söz konusu olabilecektir.

Görüldüğü üzere ek 25 inci madde hükmü çeşitli nedenlerle tayin sorunu yaşayan KİT personeli bakımından avantajlı bir düzenleme olup, mali haklarda bir kayıp yaşanmaması bakımından tercihen ilk seçeneğin dikkate alınarak kurum ve kuruluşların emrine geçici görevlendirme yapılması uygun olacaktır.Kaynak : SGK Rehberi 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.