Kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfı Sancısı
Yardımcı hizmetler sınıfı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 36. maddesinde düzenleniyor. Kanunda yardımcı hizmetler sınıfı şöyle tanımlanıyor:

"Yardımcı hizmetler sınıfı, kurumlarda her türlü yazı ve dosya dağıtmak ve toplamak, müracaat sahiplerini karşılamak ve yol göstermek; hizmet yerlerini temizleme, aydınlatma ve ısıtma işlerinde çalışmak veya basit iklim rasatlarını yapmak; ilaçlama yapmak veya yaptırmak veya tedavi kurumlarında hastaların ve hastanelerin temizliği ve basit bakımı ile ilgili hizmetleri yapmak veya kurumlarda koruma ve muhafaza hizmetleri gibi anahizmetlere yardımcı mahiyetteki görevlerde her kurumun özel bünyesine göre ve yine bu mahiyette olmak üzere ihdasına lüzum gördüğü yardımcı hizmetleri ifa ile görevli bulunanlardan 4 üncü maddenin (D) bendinde tanımlananların dışında kalanları kapsar."

Kanunun bu hükümleri en son 1975'te değiştirilmişti. Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde, 1988 yılında yapılan bir eklemeyle, temizlik başta olmak üzere bazı hizmetlerin taşeron firmalara yaptırılmasına olanak sağlandı. O tarihte kamuda görev yapmaya başlayan taşerona bağlı işçiler de geçen yıl 4/D kadrosuna alındı. Taşeron işçilerin kadroya alınması, yardımcı hizmetler sınıfında çalışanları da umutlandırdı.

HİZMET TANIMI MUĞLAK

Kanunda yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların görev tanımı belirsiz olduğu için uygulamada büyük sıkıntı yaşanıyor. Habertürk'e mesaj gönderen çok sayıda okurumuz, amirlerinin, hatta amir olmayan memurların, görev tanımında yer almayan talepleriyle karşılaştıklarından yakınıyor.

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar geçmişte müstahdem, çaycı, odacı şeklinde adlandırılıyordu. Ancak, zamanla kamu personel seçme sınavı (KPSS) ile lise, üniversite mezunları da bu sınıfta işe girdiği gibi, devlete girdikten sonra eğitimini tamamlayarak üniversite bitirenler de bulunuyor.

"ÜÇ ÜNİVERSİTE BİTİRDİM, MEMUR OLAMIYORUM"

Yusuf Hüzün isimli okurumuz, biri mühendislik olmak üzere üç üniversite bitirdiğini, yüksek lisansın yanı sıra yeni bir lisans okuma gayretinde olduğunu, ancak hala memur olamadığını belirtti. Hüzün, kamuda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları kurumdan kuruma farklılık gösterdiği için yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların çoğunlukla bu sınavlarda görmezden gelindiğine dikkat çekti. Hüzün, şöyle yakındı:

"İstediğimiz kadar lisans bitirelim, yüksek lisans yapalım görmezden geliniyoruz ve geçmişten gelen yanlış algılardan kurtulamıyoruz. Bakanlıkta çalışan bir kamu personeli olarak masa başında görev yapmama rağmen, devletime ve ülkeme daha faydalı olamamanın üzüntüsünü yaşamaktayım. Sınav açılmazsa, sesimiz duyulmazsa, görmezden gelinirsek bu sistemin kast sisteminden ne farkı kalır? Ölene kadar bu sınıfta olmak liyakat ve kariyer ilkelerine uygun mudur? Kendimizi geliştirmenin, donanımlarımızı artırmanın yanında, ülkemize ve devletimize daha faydalı olmak varken 2. sınıf insan muamelesi görmenin suçlusu biz yardımcı hizmetli kadrosunda çalışanlar mıdır?"


MAAŞ VE EMEKLİ AYLIKLARINA YANSIYOR

Yardımcı hizmetler sınıfında kamuda işe girenler, ömür boyu aynı sınıfta kalmanın bir kast sistemi anlamına geldiğini belirtirken, manevi kaybın yanı sıra maddi kayıp da yaşıyorlar. Devlet memurlarından sadece yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının ek göstergesi bulunmuyor. Bu hem maaşlarına, hem de emekli aylıklarına olumsuz yansıyor.

2005'TE SÖZ VERİLDİ

Sendikalar ile imzalanan 2005 yılı Toplu Görüşme Mutabakat Metni'nin 11. maddesinde, "Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların öğrenim durumlarına göre diğer hizmet sınıflarına bir defaya mahsus olmak üzere sınavsız atanmalarının sağlanması" öngörüldü. Aynı mutabakat metninde, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması ya da bu hizmet sınıfında görev yapmakta olan personele de ek gösterge verilmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

Aradan geçen 13 yıla rağmen bu konuda bir ilerleme sağlanamadı.

ÜÇ PARTİDEN YASA TEKLİFİ

Yardımcı hizmetler sınıfında çalışanlar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndan yardımcı hizmetler sınıfının tamamen kazınmasını, bu hizmetlerde çalışmakta olan 110 bin kişinin eğitimlerine uygun memur veya diğer unvanlı kadrolara atanmalarını istiyorlar.

Bu konuda sadece 2018 yılında altı adet yasa teklifi verildi. CHP'li Sibel Özdemir, Ömer Fethi Gürer, Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, MHP'li İsmail Faruk Aksu yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması; İYİ Parti'li İsmail Ok da bu sınıfta çalışanlara eğitim durumlarına göre ek gösterge verilmesi yönünde yasa teklifi hazırlayarak TBMM Başkanlığına sundu.

Habertürk 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Baba 36 6 ay önce

Ahmet bey adam 3 üniversite bitirdim diyor biraz karan bassa her biri 4 yıldan 12 yıl eder şimdi gidip birde sınava girip kurummu deyişsin kurulu düzeninimi yıksın bazen buralarda eleştirenler oluyor yhs olsa olsa müdür olur bir kuruma ya bu memleketi yöneten bakanlarda sınavsız atanıyor onlar yeterlimi peki

Misafir Avatar
36 Bey 6 ay önce @Baba 36

Herkes hakkıyla gelsin bir yerlere, 3 tane üniversite bitirdim demekle birşey olmuyor, ne bitirdin diye sorarlar adama, bana mı bitirdin diye sorarlar adama. 3 üniversite bitirince seni memurluğa geçireceğiz mi dediler sanki, öyle bir söz mü verildi? Bu zamanda herkes üniversite mezunu zaten, dışarıda yardımcı hizmetlere geçmek isteyecek tonla adam var.

Beğenmedim (3)
Misafir Avatar
İbrahim 6 ay önce

KPSS Sınavı ile Yardımcı Hizmetler Sınıfına atanan bu memurlar, ben memur oldum düşüncesi ile görevine başlamakta olup, temizlik yapmak, bahçe temizliği ve düzenlemesi yapmak, kalorifer yakmak gibi işleri yapmaya başlayınca büyük bir hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Bazı memurların istifa etmesi, bazı memurların gönülsüz olarak iş yapmaları sonucu, kurumlarda işler aksamaktadır. Bu durum kurum içi huzursuzluğu da beraberinde getirmektedir.

Misafir Avatar
Mahmut 6 ay önce

Yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan 110 bin kamu çalışanı sevindirilmelidir. Düşük maaş, düşük kadro gibi dertlerden artık kurtarılmalıdırlar.

Misafir Avatar
Hasan 6 ay önce

Yardımcı Hizmetler sınıfında bulunan personellerden Önlisans, lisans ve yüksek lisans mezunları olmasına rağmen kurumlarca görevde yükselme sınavı açılmadığından donanımlı birçok personel bulunduğu pozisyon itibari ile atıl olarak kendi hallerine terk edilmiştir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi, on hizmet Sınıfından biri olan ve sayıları 170 bini bulan Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan kamu görevlilerinin şu zamana kadar bir meslek grubu olarak tanımlanmadığı da bilinmektedir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak bir değişiklikle, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki yüksek okul ve fakülte mezunu olan bütün personele memur statüsü verilerek Genel İdare Hizmetler Sınıfına alınması sağlanmalı, kadrolu yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını sağlayacak böyle bir düzenlemeye gidilmesi ile bu sınıftaki memurların hak kayıpları önlenmiş olacak ve diğer memurlarla eşitliği sağlanarak, kamu vicdanı rahatlatılacaktır.

Misafir Avatar
Ahmet 6 ay önce

3 üniversite bitirdim, memur olamıyorum yazılmış. 3 üniversite bitirip de bi KPSSye girip memur olamıyorsan ben anlarım ki torpille, parayla bitirmişsin. Hizmetlilerin yüzde 90ı bedavadan memur oldular, şimdi kazandıkları haklar yetmiyor, halbuki aynı işi dışardan hizmet alımıyla gelen adam 5-6da bir ücrete fazlasını yapıyor. Bence artık kadrolu hizmetli devri bitmeli, derhal sözleşmeliye geçirilmeliler.