'Kamuda Sözleşmeliliğe Son' Şurası Gerçekletirildi
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Türkiye, kamu hizmetlerini bütünüyle kadrolu personel ile verebilecek kadar kadim bir birikime, bunun finansla maliyetini karşılayacak ekonomik yeterliğe sahip bir ülkedir." dedi.

"Kamuda Sözleşmeliliğe Son" adlı şura, konfederasyona bağlı 11 sendikanın yönetici ve üyelerinin katılımıyla Memur-Sen Genel Merkezi'nde düzenlendi.

Şura öncesi basın toplantısı düzenleyen Yalçın, şuranın sözleşmeli personel rejimine, personelin sorunlarına, taleplerine ve beklentilerine çözüm arayacağını belirterek, bunun da ötesinde kamu personel sisteminin mevcuttaki önemli sorunlarından ve en çok gündem olan konularından birine dair kapsamlı bir raporun oluşmasına, yazılmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Ali Yalçın, Memur-Sen'in "Kamu hizmetleri memurlar eliyle yürütülmeli" politikasını benimsediğini vurgulayarak, "Kamu iş vereni, devlettir. Kamu görevlilerinin patronu, devlettir. Devlet, demokratik sosyal hukuk devleti niteliklerine uygun olarak iş veren sıfatının gereklerini yerine getirmelidir. Demokratik devlet bireye güven, emeğe güvence vermekten imtina etmemelidir." diye konuştu.

- "Ahlaken anlatılabilir ve kabul edilebilir değildir"

Aynı okulda görev yapan iki öğretmenden birini kadrolu, diğerini sözleşmeli olarak nitelemenin doğru bir yaklaşım olmadığının altını çizen Yalçın, "Aynı işi farklı sıfatlarla, farklı istihdam şekliyle, farklı maaş ve ücret ödeyerek yaptırmak aklen, hukuken, ahlaken anlatılabilir ve kabul edilebilir değildir." değerlendirmesinde bulundu.

Ali Yalçın, sözleşmeli personel istihdamının hem parasal maliyetinin hem de sosyal maliyetinin çok yüksek olduğunu kaydetti.

2011 ve 2013'te sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi sonrasında kimsenin zarar görmediğini belirten Yalçın, kamu hizmetlerinde aksama, yavaşlama ve kalitesinde azalmanın yaşanmadığını dile getirdi.

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, sözleşmeli personel rejiminin hem mevzuatıyla hem de varlığıyla bir sorunlar yumağını oluşturduğunu vurgulayarak, "Saygın iş ilkesine, adalet eşiğine, insan onurunu koruma hassasiyetine, insanın kendini gerçekleştirmesine destek vermekle görevli devlet perspektifine aykırı sözleşmelilik uygulamasının mağduriyetlerini azaltmalı, sonra da bütünüyle varlığını ortadan kaldırmalıyız." ifadesini kullandı.


Ali Yalçın, Türkiye'nin kamu hizmetlerini bütünüyle kadrolu personel ile verebilecek kadar kadim bir birikime, bunun finansla maliyetini karşılayacak ekonomik yeterliğe sahip olduğunu da kaydetti.

Anadolu Ajansı
 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
d bakir 3 ay önce

utan utan biraz 4 b yardici hizmeleri ek udemeler her kurum ek üdeme aliyor maliye calişanlari niye alamiyor halende cikip yüzümüzs bakip yalan konusiyorsu utan

Misafir Avatar
d bakir 3 ay önce

yüzsüz adam yalanci başkan akp yağcisi sende ne beklenir hhhhhhhhhhhhhic bir sey çik bir gürev yapsana yapamasin çünkü sen akp eni yacisisin 4 belilere ne yaptin

Misafir Avatar
hacı hocaa 3 ay önce

Hoca 8 saat önceHoca
Kümülatif Ali tatilde, Kümülatif Ali toplantıda, Kümülatif Ali yalakalıkta, kümülatif Ali 3600 dedi, Kümülatif Ali %3 le karşımıza çıkmayın dedi, Kümülatif Ali %3,5 için 10 kez teşekkür etti ve Kümülatif Ali kümülatif bazda baya zam aldık dedi. :)))) Hocam bu yazının üzerine yazılacak söz bırakmadınız kümülatif olarak:-)) aliye it haff olunurrr

Misafir Avatar
Yasin alim 3 ay önce

Sözleşmeli öğretmenlik doğru ve kalkinmamiş iller için devam etmeli, öğretmen sayısı batı da fazla doğru da ihtiyaç var,

Misafir Avatar
adam 3 ay önce @Yasin alim

..tir ... ne biliyon da konuşuyorsun cehaletin şahikası... gören adam sansın istedin öyle mi... bunun için insan taklidi yapsan daha inandırıcı olurdu. sana tavsiyem budur...

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Hoca 3 ay önce

Kümülatif Ali tatilde, Kümülatif Ali toplantıda, Kümülatif Ali yalakalıkta, kümülatif Ali 3600 dedi, Kümülatif Ali %3 le karşımıza çıkmayın dedi, Kümülatif Ali %3,5 için 10 kez teşekkür etti ve Kümülatif Ali kümülatif bazda baya zam aldık dedi. :))))

Misafir Avatar
kırşehire tarafsız il mil. eğ. müdürü istiyoruz 3 ay önce

eğitim bir sen taraftarı ayrımcı il müdürü istemiyoruz..

Misafir Avatar
ryd 873 3 ay önce

yardımcı hizmetler işçi gibi çalıştırıp niye en düşük memur maaşını verdiniz .yıllarca hakkımız yendi şimdi seçim varya güya hak arıyorsunuz.inadırıcılığı yok.

Misafir Avatar
adamın hasıı 3 ay önce

bi haber vardı bir zaman önce, gözler şuura da atılacak adımlarda, gibisinden.. bugün şura yapıldı. açıklamaları okuyorum. 1/3 ü aldı sözleşmeli personel. sarı sendika ve onun yönetimi, ne ilginç ki, meclisin seçim için tatile çıkmasından sonra yaptı bu büyük (!) şurayı. sonuç alabilirlerdi ama kanuni değişiklik gerekiyor. ne yapsınlar ki, meclis de tatile girdi işte. bak şanssızlığa, görüyor musun.. diğer sendikalar yürüyüş, basın açıklaması yapıyor. bu sarı zevat şura düzenliyor. bir ay önceden ilan ediyor takvimi kontrol edip ona göre hazırlıklarını yapıyor ve zavallı sözleşmelilere bak sizin hakkınızı arıyorum diye çala söyleye şuuuuura yapıyor. ne ilginç ki meclisin tatile girmesine denk geliyoorr.. sendikaların siyasetin oyuncağı haline geldiği, ön bahçesi olmaktan çekinmediği ülkede sözde sendikaların çoook özde yöneticileri de böyle yapar iştee...