Kadroya Geçemeyen Eski Hükümlüler Dikkat
Kamuajans.com - 657 sayılı Kanunun 48/A-5 hükmü gereğince kadroya geçemeyen eski hükümlü taşeron personele yönelik görüş yazısında ''Bilindiği üzere, 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname Geçici 23'üncü maddesi ile kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalışan personelin süreli işçi kadrolarına geçiş yapabilmelerine olanak sağlanmıştır. Bu kapsamda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48/A-5 maddesindeki şartları taşımadıklarından dolayı sürekli işçi kadrosuna geçiş yapamayanlar olmuştur. 

Söz konusu kişiler hakkında, 19 Eylül 2009 tarihli ve 27354 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin Geçici 1'inci maddesi ile ''27 Haziran 1989 tarihli ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23'üncü maddesi kapsamında aranan diğer tüm şartları taşımakla birlikte yalnızca 657 Sayılı Kanunun 48+inci maddesinin (A) bendinin (5) numaralı alt bendinde belirtilen şartı taşımaması nedeniyle sürekli işçi kadrosuna/geçici işçi pozisyonuna geçirilemeyen alt işveren işçilerinden; bu Yönetmelik kapsamında eski hükümlü olduğunu belgelendirenler, sürekli işçi kadrosuna/geçici işçi pozisyonunun geçiş yapamadığı ilgili kamu kurum ve kuruluşunca Kurumdan talepte bulunmaksızın 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23'üncü maddesi hükümlerine tabi olmak kaydıyla eski hükümlü çalıştırma yükümlülüğü kapsamında işe alınabilir.'' hükümleri yürürlüğe konulmuştur.

190 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bulunan kamu kurum ve kuruluşları, 657 Sayılı Kanunun 48/A-5 maddesinde belirtilen şartı taşımamaları nedeniyle sürekli işçi kadrosuna geçirilemeyen kişilerin mezkur Yönetmelik maddesi kapsamında istihdam edilebilmesi için özellikle var olan boş işçi kadrosunu kullanacaklardır. Boş işçi kadrosu bulunmayan veya yetersiz bulunan kurum ve kuruluşlar ise 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'nin 11'inc maddesinde belirtilen usulle Devlet Persoonel Başkanlığı ile Maliye Bakanlığından talepte bulunabileceklerdir.

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ayse yeke 9 ay önce

Benim esimi eski hukumlu diye isten cikardilar kadroya alinamadi ne olur yardim edin kac aydir esim bosta cok zordurumdayiz sadece isine geri donmesini istiyoruz