ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı'ndan Sözleşmeli Personeller Hakkında Görüş
Bilindiği üzere. 6/6/1978 tarihli ve 7/15754 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ekinde yayımlanan "Sözleşmeli Personelin Çalıştırılmasına İlişkin Hsaslar’m ? üncü maddesinin birinci tikrasınJa yer alan;

"Sözleşmeli personelin Ücreti; pozisyon unvanı bu unvana ilişkin eğitim düzeyi. kamu kurum ve kuruluşlarında aynı kadro veya pozisyon unvanında geçen hizmet süresi dikkate alınarak tespit edilir...."

hükmü uyarınca, baya sözleşmeli personel pozisyon ünvanlan için eğitim-öğretim düzeyi esas alınmak suretiyle farklı düzeylerde ücret belirlemeleri yapılmış olup, sözleşmeli personel pozisyon unvanlarında görev yapan personelden sözleşme dönemi içerisinde pozisyon unvanı ile ilgili alanda bir ast öğrenimi bitirenlerin ilgili öğrenim belgesinin idareye ibrazını müteakip sözleşme ücretinin üst ögrenim için belirlenen ücret grubuna vükseltilebileceği mütalaa edilmektedir.

Ancak Kamu Oorevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara ilişkin 2018 ve 2019 Yıllanın Kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmenin Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna ilişkin üçüncü bölümünün 3 ünu) maddesinde;

"Sözleşmeli personel pozisyonlarında görev yapan sağlık personelinden, sağlık hizmetleri sınıfına alınabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirenlerin sözleşme ücretleri, hizmet yılları dıkkuie alınarak aynı pozisyon umanındaki üst öğrenimliler için öngörülen sözleşme ücreti esas alınarak ödenir." hükmü yer almaktadır.

Bu çerçevede. Üniversitenizde 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarında görev yapan sağlık personelinin, pozisyon unvanı ile ilgili alanda üst öğrenim bitirilmese dahi sağlık hizmetten sınıfına ntanılnhilecek mesleki bir üst öğlenimi bitirmesi ve ilgili öğrenim belgesinin idareye ibrazını müteakip hizmet yıllan da dikkate ahnmak suretiyle mevcut sözleşmesinin genel hükümler çerçevesinde yenilenerek, takip eden aybaşından geçerli olmak üzere, sözleşme ücretinin anılan Toplu Sözleşmenin uygulanacağı 1/1/2018-31/12/2019 tarihleri arasında aynı pozisyon unvanındaki üst öğrenimliler için öngörülen ücret grubuna yükseltilebileceği mütalaa edilmektedir.

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
acil 7 ay önce

sözleşmeli belediye memurları da 5393 e gmre çalışanlarda diğerleri gibi 3+1 yılda kadro hakkı neden verilmez neden kimsenin aklına gelmez