4C'den 4B'ye Geçiş Düzenlemesine Tepki
Kamuajans.com - Konuyla ilgili açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, "Siyasi irade ve kamu yönetimi, 4/C statüsünün gerçekten tarih olmasını sağlayacak ve bu kapsamdaki arkadaşlarımızı "kamu personel sisteminin üvey evladı" olmaktan bütünüyle kurtaracak fırsatı ne yazık ki tam olarak kullanamadı. Biz, 4/C statüsünün gerçekten tarih olmasını sağlayacak ve geçici personelin tam anlamıyla 4/B geçişini mümkün kılacak sonuç için bazı adımlar atılması, ilgili düzenlemelerde değişiklikler yapılması gerektiği konusunda kesin bir kanaate sahibiz" dedi.

"Aynı statüde farklı maaş, farklı unvan, farklı hak ve sorumlulukların hem idari hem de hukuki açıdan kabul edilemez olduğunu" ifade eden Genel Başkan Tonbul, "Yapılan düzenleme ve değişikliklerle bazı konularla ilgili olarak bir anlamda "sözleşmeli 4/C'li" pozisyonunun üretilmesinden biz de, teşkilatımızda ve nihayet geçişi yapılan arkadaşlarımızda rahatsız. Bu yönüyle, hem ilgili Bakanlar Kurulu Kararları hem de 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi gözden ve elden geçirilmeli diyoruz" şeklinde konuştu.

Kamu personel sisteminde kadrolu ve güvenceli istihdamın tek model olması gerektiğini vurgulayan Hacı Bayram Tonbul, "4/C'den 4/B'ye geçiş yapanların mutlu ve umutlu olması sağlayacak adımlar için gereken zamanın e katlanılacak maliyetin, sorunun varlığıyla kaybedilecek zaman ve katlanılacak sosyal maliyet karşısında devede kulak hükmünde dahi değildir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yaptığımız başvuru, sahanın tespitlerini, tepkilerini ve bunlar üzerinden oluşturduğumuz teklifleri içeriyor. Bakanlar Kurulu kararlarının yürürlüğe girmesinden itibaren yaptığımız değerlendirmelerin, sahadan ve teşkilatımızdan aldığımız geri dönütlerin özeti; "doğru karar, yanlış uygulamaya ve düzenlemeye kurban gidiyor" olarak ifade edilebilir. 4/B statüsüne geçiş kavramıyla bir arada değerlendirilmesi mümkün olmayan eksikliklerin ve çelişkilerin varlığı konusunda oluşan mutabakata siyasi iradede kamu idaresi de duyarsız kalmamalıdır." şeklindeki beklentilerini ifade etti.

4/C'den 4/B'ye geçişi yapılan personelin istihdam süresi, ek ödeme oranları, görev unvanları, görevde yükselme ve unvan değişikliği uygulamaları gibi bir çok konu yanında kamu görevlilerinden ve bilhassa geçiş yaptıkları 4/B statüsündeki personelden farklı olarak "peşin maaş ödemesi" uygulamasının kapsamının dışında bırakılmak suretiyle eşitsizlik öznesi konumunda kaldığını vurgulayan Tonbul, "Başvurumuza olumlu cevap verilmesini bekliyor hatta bunun adil ve eşitlikçi yaklaşım açısından zorunlu olduğunu düşünüyoruz." dedi. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4/CLİLER DİYORKİ 10 ay önce

4/c'den 4/b'ye Geçiş
Arkadaşlar bugün 4C den 4B ye geçişlerle . Normal 4 B li personelden yine ayrı tutulmuşuz. Bu bizlerin kaderi sanırım hep 2.sınıf hatta 3. sınıf muamele görmek. En belirgin detay ise Normal 4 B li arkadaşlar ücretini peşin alırken, bizlere yine üvey evlat muamelesi yapılmış. Çok şey beklemeyin yine kazık yedik yani.

Misafir Avatar
Mahmut TEKİN 10 ay önce

Devletimiz lütfetmişler(moonday's) derelendirme kurumu gibi bizi B den B- yapmışlar deremizi C den B- geçirmişler TEŞEKKÜFÜRLEEEEEEER!

Misafir Avatar
Aziz 10 ay önce

Bu düzünleme 4c li arkadaşlara ihanettir işçi memur 4bli ye emeklilik yok 4cli ye var bu nasıl bir kadro düzenlemesi kim inanır işte aslını yaşıyoruz arkadaşlar in şAllah bu kandırmanın düzelmesini istiyoruz sayın cuhur başkanımızın sözünü cinemezler bunu bir bakanlar kurulu krarınlar düzeltirler hayırlı akşamlar

Misafir Avatar
Aziz 10 ay önce

Bu düzünleme 4c li arkadaşlara ihanettir işçi memur 4bli ye emeklilik yok 4cli ye var bu nasıl bir kadro düzenlemesi kim inanır işte aslını yaşıyoruz arkadaşlar in şAllah bu kandırmanın düzelmesini istiyoruz sayın cuhur başkanımızın sözünü cinemezler bunu bir bakanlar kurulu krarınlar düzeltirler hayırlı akşamlar

Misafir Avatar
Kardelen 10 ay önce

Bundan bir sonuç çıkarmı? Öbür sendikalar gibi dava açmanizi bekliyoruz.Bu ay fazladan aldığımız para 70 tl.Müjde dedikleri 90 gün bekletmeleri bunun içinmiş.

Misafir Avatar
d bakir 10 ay önce

ey arkadaşlar secim var oy akpeye vermeyin nas,l, olsa ülüm var acliktan ülelim onlar süryeleri beslesin cünkü ülümü düşün meyen bize nasil kadro verirler sendikada ünlrin emrinde calişiyor istfa edin üye olmayin

Misafir Avatar
d bakir 10 ay önce

ey sendika şimdiye kADar nerdeydin tüm arkadaşlar üyelikte istifa etsin

Misafir Avatar
24HAZİRANDA 4C LİLERLE OYNAYAN KANDRAN LAR 10 ay önce

HELBET BU MİLYONLAR BUNUN. EDELİNİ GÖSTERİCEK. SİZ DEMEDİNİZ Mİ KAMUDA 4C Lİ KALMIYACAK SİGORTALİ KİMSE 4C Lİ GÖSTERİLMİYECEK DİYE HAKKIMIZI SANDIKTA ARIYACAGIZ