4B Özelleştirme Çalışanları Tam 4B Haklarına Sahip Olsun
Kamuajans.com - İmza kampanyasında ''diplomalara göre unvan verilmesi, ek ödeme oranlarının unvana göre verilmesi, mevcut 4B haklarının tamamına sahip olmak, mevcut 4B kapsamında peşin maaş talep edildi. İmza kampanyasının devamında;

Gerekçelerimizi Şöyle İfade Edebiliriz ;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 Aralık 2017 günü; “Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz” şeklindeki açıklamaları 4/C’liler giderek umutlanmasına neden oldu.

ÇSGB Jülide Sarıeroğlu’nun da yine 24 Aralık 2017 tarihinde Anadolu Ajansı’na vermiş olduğu röportajda “657 içerisinde farklı bir alan düzenlenecek' dediler. Hiçbirini yapmadık. Daha önceki yıllarda kadro nasıl verildiyse, aynı şekilde daha da esnek ve basitleştirilmiş bir şekilde, kurallar olmadan bir sistemi dizayn ettik" ifadelerinin yanı sıra “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda düzenlenmiş kimlerin kamuda çalışacağıyla ilgili. Bunun dışında bir düzenlememiz söz konusu değil. Daha önceki kadroya geçiş süreçlerinde uygulanan prosedür neyse aynen geçerli olacak. Yeni bir şey koymadık” açıklamalarıyla 4/C’liler için sevinç kaynağı oldu.

YAPILAN HAKSIZLIK DEĞİŞMEDİ


Sırasıyla yapılan bu açıklamaların ardından 2017 yılı Aralık ayında 696 KHK ile yapılan bu düzenlemede de 4C’lilerin de yıllar sonra 4B kadrosuna alınması kararlaştırıldı. Ancak yıllardır sevinç ile beklenen bu düzenleme 26 Mart 2018 Bakanlar Kurulu Kararı’nın 30 Mart Cuma günü açıklanmasıyla adeta şok etkisi oluşturdu. Karar ile mevcut 4/B kadrosu içerisinde 4/C’liler için ayrıştırılmış 4/B kadrosu oluşturulduğu görüldü. 2007 yılındaki gibi yine mevcut haklarına kavuşamayan yaklaşık 21 bin 4/C’linin oluşturulan bu duruma gerek medyada gerek sosyal medya da tepkileri çığ gibi büyüyor.

4/B’ye geçişi sağlanan 4/C’lilere yapılan haksızlıklar ise şöyle;

- Hali hazırda 4B statüsü kariyer meslek gruplarının dışında kalan (Örneğin, mühendis, hemşire, sağlık memuru, teknisyen, tekniker vb.) unvanlı meslek gruplarının oluşturduğu statüdür.

- Buna rağmen çalışanlar 4C’den 4B’ye geçirilirken öğrenim durumları, mesleki yeterlilikleri hiçe sayılmış, unvanlara göre istihdam sağlanmamıştır.

- Mevcut 4B’nin 4 sayılı cetvelinde belirtilen unvanlar yok sayılmakla kalmamış, 2 yeni ünvan icat edilmiştir.

- Lise ve altı tüm personel yaptıkları işe bakılmaksızın “İdari Destek Personeli” üniversite mezunu tüm personel de “İdari Büro Personeli” yapılmıştır.

- Ne özlük hakları, ne nitelikleri, ne de ücretleri değişmemiş, değişen tek şey sadece statülerinin ismi [C-B] olmuştur.

- Mevcut 4B’liler peşin maaş alırken 4C’den geçenler çalıştıktan sonra maaş alacaktır.

- Mevcut 4B’lilerin ek ödeme oranları %70-80’lerde iken ortalama 850 TL iken, 4C’den geçirilenlerin oranı %20 ve ek ödemeleri 206,45 TL olarak belirlenmiştir.

- Mevcut 4B’liler 65 yaşına kadar çalışabilirken, 4C’liler SGK kapsamında emekliliği hak ettikleri an zorunlu olarak emekliliğe sevk edileceklerdir.

- Sonuç olarak normal 4B değil de 4B İçerisinde 4C icat edilmiştir.senelerdir mağdur olan 4c mağdurlarının adı 4b yapılıp mağduriyeti devam etmektedir. 

İMZA KAMPANYASI

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
4c li 9 ay önce

Teşekkürler kamuajans sadece adelet istiyoruz ve bir tecelli edeceğini ümit ediyoruz inşAllah

Misafir Avatar
Hasan 10 ay önce

Sayın Cumhurbaşkanım, Bizler Özelleştirme sonucu 4/c li olduk şimdide 4/b li olduk ama asıl 4/b liler gibi aynı haklara sahip değiliz.Biz özelleştirme mağdurlarını neden ayırıyorsunuz. Zamanında Özelleştirmelere Eski HAK-İŞ sendikası Başkanı şimdi AKP milletvekili olan Salim USLU önderliğinde özelleştirmelere karşı çıktık.Bu eylemler sonucunda o şahıs milletvekili olarak ödüllendirildi.Biz özelleştirme mağdurları ise yüzde iki buçuk-yüzde üç buçuk zamlar ile ailemizi geçindirmeye çalışıyoruz.
Biz yeni 4/B liler de aynı haklara sahip olsak neden bize hep zulüm yapılıyor bizler anlamıyoruz.

Misafir Avatar
L.g 10 ay önce

Bize bu zulmü layık gören bakanlara hakkımı helal etmiyorum. Sahın Cumhurbaşkanının meydanlarda verdiği 4/B kadrosunun içini boşaltmak neyin nesi anlamadım
...

Misafir Avatar
d bakir 10 ay önce

sendikadan istifa edin seçimde akp ye oy vermeyin