ÖGG Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Sınavı Hangi Tarihte Gerçekleştirilecek?

ÖGG - Özel Güvenlik Görevlisi olmak isteyenler için Temel Eğitim ve Yenileme Eğitimi Sınavları yapılmaya devam ediyordu. Son olarak 89. Temel Eğitim ve 65. Yenileme Eğitimi Sınavı yapıldı. Önümüzdeki haftalarda ise 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Sınavı yapılacaktı. Fakat gelen son dakika haberine göre Özel Güvenlik Sınavı ertelendi.

Sınavlar 25.01.2021, 20:15 25.01.2021, 20:13
ÖGG Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Sınavı Hangi Tarihte Gerçekleştirilecek?


Özel Güvenlik Kursu'nun peşinden meydana gelen sınavda başarılı olan adaylar Özel Güvenlik Görevlisi olmaya hak kazanırlar. İlköğretim mezunları silahsız, Ortaöğretim mezunları silahlı olarak güvenlik görevlisi kartı alıp görevine başlayabilirler. Bu sınavlardan 60 puan alan adaylar sertifika almaya hak kazanmış olur. Sınavı kazanamayan adaylar 4 sınava, sınav harcını ödeyerek girmeye hakkı vardır. 4 sınavın sonunda sınavı geçemeyen adaylar, yeniden kayıt yaptırıp bütün işlemleri yenilemeliler.

13 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanan 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Eğitimi Sınavı 30 Kasım 2020 tarihli Kabine Toplantısı sonrası alınan yeni Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi ve yapılan açıklamada ''13/12/2020 tarihinde Ülke genelinde yapılması planlanan Özel Güvenlik 90.Temel Eğitim ve 66.Yenileme Eğitimi Sınavları ileri bir tarihe ertelenmiştir. Bu doğrultuda ertelenen sınavlar nedeniyle kimliğini yenileyemeyen özel güvenlik görevlilerinin kimlik geçerlilik süreleri yapılacak olan ilk sınava kadar geçerli sayılacaktır.'' denildi. 

6 Ocak 2021 tarihinde yapılan duyuruda ''Özel Güvenlik 90.Temel Eğitim ve 66.Yenileme Eğitimi Sınavının 20 Şubat 2021 Cumartesi günü yapılması planlanmaktadır. Söz konusu sınava 12 Aralık 2020 tarihinde yapılması planlanan ancak Koronavirüs (COVID-19) tedbirleri nedeniyle ertelenen Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Eğitimi Sınavına başvuru yapan adaylar ile 29 Ocak 2021 Cuma günü dahil özel güvenlik temel ve yenileme eğitimini tamamlayan adaylar katılabilecektir.

ÖZEL GÜVENLİK 90. TEMEL EĞİTİM VE 66. YENİLEME EĞİTİMİ SINAVI’NA AİT SINAV TALİMATI

1. Sınav Takvimi

29/01/2021 : Kursiyerlerin, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimini bitirmesi gereken son tarihtir. Bu tarihe kadar eğitimini tamamlamış
olan kursiyerler, özel güvenlik temel eğitim veya yenileme eğitimi sınavına girmeye hak kazanacaktır.

18/01-01/02/2021 : Eğitimini tamamlayan adayların sınav ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

20/02/2021 : Yazılı sınavın yapılacağı tarihtir. (Cumartesi günü, saat 10.00)

21/02-09/03/2021 : Uygulamalı atış sınavı yapılarak, atış puanlarının ÖGNET’e veri girişlerinin yapılacağı tarih aralığıdır.

23/02/2021 : Sınav sorularının ve cevap anahtarlarının yayınlanmasının planlandığı tarihtir.

24-26/02/2021 : Adayların yazılı sınav sorularına itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

12/03/2021 : Sınav sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

15-17/03/2021 : Adayların yazılı sınav sonucuna itiraz etme ve itiraz ücretini yatıracağı tarih aralığıdır.

17/03/2021 : Yazılı sınav itiraz sonuçlarının açıklanmasının planlandığı tarihtir.

2. Genel Hükümler:

2.1. Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Eğitimi Sınavına ait veri girişleri ile diğer tüm iş ve işlemler ÖGNET üzerinden yapılacaktır.

2.2. 13/12/2020 tarihinde yapılması planlanan ancak koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle ertelenen Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim ve 66. Yenileme Eğitimi Sınavına başvuru yapan adayların başvuruları geçerli olup, 29/01/2021 tarihine kadar eğitimini tamamlayan adayların başvuru işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

2.3. Sınava katılacak adayların sınav giriş ücretleri 18/01-01/02/2021 tarihleri arasında ilgili banka hesabına yatırılacak, banka entegrasyonu ile adayların sınav ücret kayıtları ÖGNET sisteminde otomatik olarak oluşturulacaktır. Banka entegrasyonunda oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda sınav başvuru ücretini yatıran aday listeleri eğitim kurumları tarafından İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne bildirecek olup; ÖGNET Sınav İşlemleri Modülünde yer alan Sınav Başvurusu Ekle butonundan tüm adayların ücret kaydı İl Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından manuel yapılacaktır.

2.4. İstanbul ilinde sınava katılacak adaylar, ilgili banka hesabına sınav giriş ücretini yatırırken hangi yakada (Avrupa-Anadolu) sınava katılacağını belirtecektir.

3. Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar:

3.1. Yazılı sınava katılacak adaylardan; silahsız sınav türü için 70 TL, silahlı sınav türü için 100 TL ve silah farkı sınav türü için 90 TL sınav giriş ücreti alınacaktır. Bu ücretler, eğitim kurumları tarafından Halk Bankası Şubelerine her aday için ayrı olmak üzere sınav adı ve kimlik bilgileri belirtilerek yatırılacaktır. ÖGNET’e banka entegrasyonu ile adayların ücret kaydı otomatik olarak oluşturulacaktır. Ancak banka entegrasyonunda oluşabilecek teknik bir sorun nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda ÖGNET’e Sınav İşlemleri Modülünde yer alan Sınav Başvurusu Ekle butonundan tüm adayların ücret kaydı İl Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli tarafından manuel olarak yapılacaktır.

3.2. Adaylar sınav yerlerine yanlarında getirmiş oldukları maskeler takılı bir şekilde alınacaktır. Sınav süresince adaylar ve sınav görevlileri maske kullanacak olup; sosyal mesafe ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belirlenen genel hijyen kurallarına riayet etmeleri sağlanacaktır.

3.3. Sınav giriş ücretini yatırmayan adaylar sınava alınmayarak sınav hakkından feragat etmiş sayılacaktır.

3.4. Sınav esnasında yapılacak yanlışlıktan dolayı (adayın kendi yerine oturmaması ve başka adayın yerine oturması, T.C. Kimlik kontrolünün yapılmaması, optik cevap kâğıdında kodlama hatası veya eksik kodlama yapılması vb.) gözetmenler ve/veya adaylar sorumlu olacaktır.

3.5. Birleştirilmiş Genelgenin Özel Güvenlik Temel ve Yenileme Eğitimi Yazılı ve Uygulamalı Sınavlarında uyulacak esaslara ve sınav talimatında belirtilen hususlara uygun hareket etmeyen kursiyerlerin sınavı geçersiz sayılacak ve yapacakları itirazlar kabul edilmeyecektir.

3.6. Sınav alanlarında oluşturulan arama noktalarında adayların ateş ölçümleri yapılacak olup, herhangi bir karantina kaydı bulunmayıp 37.5° üzerinde ateşi tespit edilenler ile öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü gibi Covid-19’u düşündürecek semptomları gösteren adaylar için hazır bulundurulan ayrı salonda gerekli tedbirler alınmak suretiyle sınava katılımları sağlanacaktır.

4. Sınav Değerlendirme, Yazılı Sınav Sorularına ve Yazılı Sınav Sonucuna İtiraz:

4.1. Yazılı sınav sorularına veya yazılı sınav sonucuna itiraz eden adaylar Halk Bankası Şubelerine sınav adı ve kimlik bilgilerini bildirerek 15 TL ücret yatıracaklardır.

4.2. Adaylar, ilgili banka hesabına yazılı sınav sorularına ve/veya yazılı sınav sonucuna itiraz ücretini yatırdıktan sonra Başkanlığımızın “www.egm.gov.tr/ozelguvenlik” web adresinde yer alan “Özel Güvenlik Personeli/Aday” uygulamasından kendi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak itiraz açıklamasını belirttikten sonra adayın itiraz kaydı oluşturulmuş olacaktır. Ayrıca banka hesabına yatırdıkları sınav itiraz ücreti dekontlarını İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine teslim edecek ve ilgili personel adayların veri girişlerini ÖGNET’e yapacaktır.

4.3. Ücretini yatırmayan adayların itiraz dilekçeleri işleme alınmayacaktır.

4.4. Adaylar, sınav sonuçları ve yazılı sınav itiraz sonuçlarını Başkanlığımızın “www.egm.gov.tr/ozelguvenlik” web adresinde yer alan “Özel Güvenlik Personeli/Aday” uygulamasından kendi kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaparak öğrenebileceklerdir. Ayrıca Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının “www.egm.gov.tr/ozelguvenlik” web sitesinden de ilan edilecektir.

4.5. Yapılan sınavla ilgili sınav soruları, cevap anahtarları, sınav sonucu, itiraz sonuçları ve sınavla ilgili talimatlar Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığının “www.egm.gov.tr/ozelguvenlik” web sitesinde ilan edilecektir.

4.6. Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına dilekçe vb. şekilde yapılan müracaatlar ile ozelguvenlik@egm.gov.tr adresine yapılan itirazlar değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bu durum sınav salonlarında gözetmenler tarafından adaylara duyurulacaktır.

5. Son Hükümler:

5.1. Yazılı ve uygulamalı sınavda görevli tüm personel sosyal mesafe kuralına uygun hareket ederek maske/eldiven gibi koruyucu ekipmanlar kullanacaktır.

5.2. Adayların Covid-19 risk durumları Yazılı ve/veya Uygulamalı Sınavlarından önce ÖGNET üzerinden sorgulanacak olup, karantinada bulunan adaylar sınava alınmayacaktır.

5.3. Yenileme eğitimi sınavına katılmak amacıyla eğitim kaydı bulunan ancak karantinada olmaları nedeniyle eğitimini tamamlayamayanlar veya aynı sebeple 20/02/2021 tarihinde yapılacak olan Özel Güvenlik 66. Yenileme Eğitimi Yazılı ve/veya Uygulamalı Sınavına katılamayanlar, 67. Yenileme Eğitimi Sınavının itiraz sonuçlarının açıklanacağı tarihe kadar mevcut kimlik kartlarıyla çalışabileceklerdir.

5.4. 13/12/2020 tarihinde yapılması planlanan ancak ertelenen sınava katılamaması nedeniyle mevcut kimlik kartı ile çalışmasına izin verilen özel güvenlik görevlilerinin, 66. Yenileme Eğitimi Sınavına katıldıktan sonra kimlik kartlarını yenilemek için 07/05/2021 tarihine kadar valiliklere müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar müracaat etmeyen özel güvenlik görevlilerini çalıştıranlar hakkında 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 19’uncu maddesinin (c) bendi kapsamında işlem tesis edilecektir.

5.5. Karantina altında olmaları nedeniyle Özel Güvenlik 90. Temel Eğitim Yazılı ve/veya Uygulamalı Sınavına katılamayan adaylara, mevcut sınav hakları haricinde ilave sınav hakkı
verilecektir.

5.6. Özel Güvenlik 66. Yenileme Eğitimi Yazılı Sınavına katılıp karantinada olmaları nedeniyle Uygulamalı Sınavına katılamayan adayların sınav atışları, yapılacak olan ilk yenileme eğitimi uygulamalı sınavı ile birlikte yaptırılacak olup, neticesi Özel Güvenlik Denetleme Başkanlığına bildirilecektir.

Yorumlar (5)
Adem 2 ay önce
13 aralıktaki sınavın ertelenme ihtimali var mı?
BERİVAN UĞUZ 5 ay önce
UZUN Bİ SÜRE BEKLEMEK GEREKİYOMUŞ NEDEN BÖYLE KISA SÜREDE AÇIKLANMIYO BN ANLAMADIM
ASLI YILMAZ 6 ay önce
SINAV GİRİŞ BELGESİNİ NEREDEN ALABİLİRİM VE SINAV YERİMİ NASIL ÖĞRENEBİLİRİM
Murat ÖZDEMİR 7 ay önce
İyi günler ben bu 16 Ağustos’ta Sınavın ücreti ne kadar acaba bilen varmı?
assaass 7 ay önce
80 lira
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 19 40
3. Leicester City 19 38
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 17 32
8. Arsenal 20 30
9. Aston Villa 17 29
10. Chelsea 19 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Crystal Palace 20 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13