ABONE OL

MTSK Sürücü Kursları Eğitime BAŞLIYOR - MTSK Sınavları Nasıl Yapılacak?

Motorlu taşıt kullanabilmek için gerekli olan araç kullanım ehliyetleri yılın belli dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen kurslarda verilen dersler sonrası uygulanan yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan sürücü adaylarına verilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı motorlu taşıt sürücü kursları her yıl onbinlerce insanın trafiğe çıkmasına ve şoför olmasına olanak sağlıyor. Sürücü kursları yetkileri çerçevesinde kurslarına başvuran adaylara trafik kurallarını, ilk yardım ve araç aksamları hakkında detayları öğreterek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yazılı ve uygulamalı sınavlara hazırlıyor.

Kurslarda eğitim gören sürücü adayları gördükleri bu dersler dahilinde tabi tutuldukları sınavda başarı elde etmeleri durumunda 1 yıl kadar stajyer sürücü olarak trafikte araç kullanıyor. 1 yılın sonunda ceza puanını doldurmamış olan sürücüler adayları asil şoförlüğe geçerek profesyonel olarak trafikte araç kullanabilir hale geliyor.

Bu yıl geçtiğimiz günlerde ilk sınavı gerçekleştirilen MTSK sınavı yaşanan koronavirüs sebebiyle geçici bir süreliğine ertelenmişti. Normalleşme sürecine girdiğimiz bugünlerde sınavların tekrar açılacağı gün beklenmeye başlandı.

MEB'den Yapılan Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 54315259-480.04-E.6161017 sayılı Koronavirüs Salgını Nedeniyle e-Sınav Oturumlarının Ertelenmesi konulu 6 Nisan 2020 tarihli resmi yazıda ''MTSK e-Sınavına girecek olan adayların mağduriyet yaşamaması adına 16 Mart-30 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacak olan e-Sınav oturumları 4 Mayıs 2020 Pazartesi gününden itibaren başlayacak şekilde ileri tarihlere taşınmıştır.'' denilmiştir.

Adaylara 45 dakika süre verildiği e-Sınav'da İlk Yardım Dersinden 12, Trafik ve Çevre Dersinden 23, Araç Tekniği Dersinden 9, Trafik Adabı Dersinden 6 sorulmakta toplamda 50 soru yer almaktadır. e-Sınav Uygulamasından 70 ve üzerinde puan alınması gerekmektedir 70 ve üzeri puan alanlar uygulama sınavı da denilen direksiyon sınavına katılma hakkı kazanırlar.


e-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilir. e-Sınav randevusu olan ve sınava girmeyen kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır. 

Sınav ücreti 2020 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 90 TL'dir. MTSK e-sınav ücreti T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile kendi T.C. kimlik numarasıyla süresi içerisinde yatırılabilir. Ardından banka dekontu/ATM işlem fişi Özel MTSK müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Sınav sonucuna ve/veya sınav uygulamasına ilişkin itiraz başvuruları, sonuçların e-sınav binasında yer alan bilgisayardan ya da sınav bitiminde http://esinav.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanmasından itibaren 5 takvim günü içinde T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 20 TL itiraz ücreti ödenerek e-itiraz modülü https://eitiraz.meb.gov.tr/ üzerinden yapılacaktır. 

Sınav sonuçları e-sınav binasında bulunan sonuç bilgisayarından yada http://esinav.meb.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numarası ile öğrenilebilecek.

Sürücü Kursları 1 Haziran Pazartesi günü kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor. 1 Haziran'da eğitim ve öğretime başlayacak sürücü kurslarında ilk olarak teorik ve direksiyon eğitimleri yarım kalan kursiyerlerin kaldıkları yerden eğitimlerini tamamlamaları sağlanacak.

Şehir dışında bulunan kursiyerler bulundukları illerde e-sınava girebilecek. 

20 yaş ve altı olan kursiyerler için eğitimlerine devam edebilmeleri için sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması gerekiyor.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ahmet 6 gün önce

18 Yaş ve 20 Yaş arası kişilere kesinlikle sokağa çıkma yasağı kaldırılması gerekiyor sadece ehliyet için yapılması gerekiyor.