İOKBS 2 Haziran 2019 Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?
Kamuajans.com - İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS), eski adı Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı’nın (PYBS) 2019 tarihi belli oldu.

Ortaokul ve lisede okuyan öğrencilere yönelik Milli Eğitim Bakanlığının her yıl düzenli olarak yaptığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) başvurularının tamamlanmasının ardından adayların sınav giriş yeri belgeleri yayınlandı. Sınava giren öğrenciler başarılı olmaları durumunda bakanlığın burs imkanından düzenli olarak faydalanabilecekler.


İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik olarak 02 Haziran 2019 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00'da MEB ÖDSGM tarafından yapıldı.

İOKBS Sınava Giriş Belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinde ilan edildi ve sonuçlar 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru soruldu, sınav süresi 120 dakika olarak uygulandı.

5., 6., 7., 8. hazırlık sınıfı, 9., 10. ve 11. sınıflar için başvurular 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında yapıldı. 2 Haziran 2019 tarihinde saat 10.00'da yapılan İOKBS Sınava Giriş Belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinde ilan edildi. Sonuçlar 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

GİRİŞ BELGELERİ

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre 
hesaplanacaktır: Her adayın cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her aday için dört ayrı ham puan hesaplanır. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adayların ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, hatalı olan soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdında hiç işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacağı gibi herhangi bir kontenjan için yerleştirme veya bursluluk hakkından da yararlanamayacaklardır. 

Kamuajans.com - özel haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MERYEM 2 gün önce

Sınav kolaydır inşAllah ALLAH hepize yardım etsin inşAllah

AMİN

Misafir Avatar
İsimsiz 3 gün önce

Çok heyecanlıyım

Misafir Avatar
ghf 2 hafta önce

6, sınıf öğrencisiyim ve matematikte 2yanlış 0 boş sosyalde 2boş 0yanlış var

Misafir Avatar
zeliş 2 hafta önce

Allah herkesin emeğinin karşılığını versin

Misafir Avatar
ceylan guler 2 hafta önce

Kaç puan alirsam gecerim

Misafir Avatar
asd 2 hafta önce @ceylan guler

410

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Bilinmeyen numara 2 hafta önce

Allah çalışan bütün mümin kardeşlerimizi hedefin ulaştırsın Allah yarveyardımcımız olsun
İlk 100 kişinin arasına düşerseniz MEB den
Burs almaya hak kazanıyorsunuz

Misafir Avatar
alsonsonbahar 2 gün önce @Bilinmeyen numara

saol bilinmeyen numaralı kardeşim ilk 100 kişiden 99. seçildim senin yazını okudum ve 99. oldum

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Anonim 2 hafta önce

Umarım kolay geçer

Misafir Avatar
esma 2 hafta önce

bu site harika