ABONE OL

Ülkemizde görülen coronavirüsü tedbirleri kapsamında ÖSYM sınav takvimi değişikliğine gitti. Açıktan ve uzaktan üniversite okuyan öğrenciler ise gözlerini 2020 AUZEF sınav tarihlerine çevirdi.

AUZEF sınavları sonucunda sınıf geçebilmek mezun olabilmek için geçilmesi gereken 3 ders sınavında başarısız olan öğrenciler mezuniyet hakkı elde edememektedir. Diğer Açık Öğretim Fakültelerinde bu sınav bulunmamaktadır.

Mezuniyete üç ders sınavı eğitim-öğretim yılı sonunda, akademik takvimde belirtilen tarihte yılda bir defa yapılır. Tüm dönemlerden en fazla üç tane başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyete üç ders sınavına girebilir. ( Lisans öğrencileri 8. , önlisans öğrencileri 4. yarıyılı tamamlamış olmalıdır.) Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan minimum 2.00 AGNO notunu sağlayamayan öğrenciler en fazla üç tane DC, DD (koşullu başarılı) harf notlu derslerinden, mezuniyete üç ders sınavına girebilir.

Üç Tek Ders Sınavı

Öğrencilerin en son aldıkları (mezuniyete üç ders sınavından) not geçerli olur. Eğitim öğretim yılı içerisinde ilgili dönemlerden herhangi birinde kayıt yenilemiş (devamlı öğrenci) olan öğrenci mezuniyete üç ders sınavına giriş yapabilir. Stajını veya uygulama dersini tamamlamayan/ başarılı olamayan öğrenciler “Mezuniyete Üç Ders Sınavı” na giremez. Mezuniyete Üç Ders Sınavı başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır, değerlendirmede ara sınav, yılsonu bitirme ve bütünleme sınavı notları dikkate alınmaz.

Her ne sebeple olursa olsun ‘Mezuniyete Üç Ders Sınavı’ na katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz. 

2020 Yılı AUZEF Mezuniyete Üç Ders Online Sınavı 17-18 Eylül 2020 tarihlerinde yapılacak.

Değerli öğrencilerimiz, İstanbul Üniversitesi Senato kararı uyarınca; 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Bitirme (Final), Telafi (Bütünleme) ve Mezuniyete Üç Ders sınavları çevrimiçi (online) olarak yapılacaktır. Tüm Sınavlara ilişkin takvim aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

AUZEF 2019-2020 BAHAR DÖNEMİ SINAV TAKVİMİ
YENİ TARİH SINAV ADI
1 Haziran 2020 – 14 Haziran 2020 Ara Sınav (Vize)
10 Temmuz 2020 – 20 Temmuz 2020 Bitirme (Final)
10 Ağustos 2020 – 21 Ağustos 2020 Telafi (Bütünleme)
17 Eylül 2020 – 18 Eylül 2020 Mezuniyete Üç Ders

Mezuniyet Üç Ders Sınavı ile İlgili Bilgilendirme Metni

1. 28 Temmuz 2020 Salı günü 08.00 - 20.30 saatleri arasında online olarak yapılacak mezuniyet üç ders sınavına girmeye hak kazanan öğrencilerin bilgileri Öğrenci Bilgi Sisteminde (OBS) yayımlanmıştır. Kontrol için https://obs.atauni.edu.tr/ adresine tıklayınız.

2. Kayıtlı oldukları bölümlerde/programlarda tüm dersleri almış ve en fazla üç dersten başarısız (FF) olduğu için mezun olamayan öğrenciler Mezuniyet Üç Ders Sınavı’na girebilir (Blok Uygulama, Blok Uygulama I ve II derslerini alan öğrencilerin bu derslerden sınava girebilmesi için; bu derslere 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında kayıt yaptırmış, uygulamalara devam etmiş ve devamsızlıktan kalmamış olmaları gerekmektedir). Öğrenci, güz ve bahar yarıyıllarında toplamda en fazla üç başarısız dersi varsa ve bu derslere 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ders kaydı yaptırmışsa Mezuniyet Üç Ders Sınavına girebilir. 

3. Mezuniyet Üç Ders Sınavına 1, 2 ya da 3 dersten girilebilir.

4. Mezuniyet Üç Ders Sınavına girebilmek için herhangi bir başvuru yapmaya ya da ücret ödemeye gerek yoktur.

5. Mezuniyet Üç Ders Sınavı notu, dönem sonu sınavı notu yerine geçer. Başarı notu, sınav uygulanan her bir ders için dönem içi/ara sınav notunun %25’i ve Mezuniyet Üç Ders Sınavı notunun %75’i (Blok Uygulama I, Blok Uygulama II ve Blok Uygulama dersleri için vize notunun %60'ı, Mezuniyet Üç Ders Sınavı notunun ise %40'ı) alınarak belirlenir. Öğrencinin harf notları; Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bağıl Değerlendirme Esasları çerçevesinde belirlenir.

6. Her ne sebeple olursa olsun Mezuniyet Üç Ders Sınavına katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.

7. Mezuniyet Üç Ders Sınavı sonucunda mezun olamayan öğrenciler başarısız oldukları dersleri, bu derslerin bulundukları yarıyılda ders kaydı yaparak almak zorundadırlar.

8. Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerden, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı bahar yarıyılı bütünleme sınavı sonrasında mezuniyet üç ders sınavına girmeye hak kazananların sınavları, Fakültemizce belirlenecek sınav merkezlerinde bulunan kapalı ceza infaz kurumlarında yüz yüze yapılacaktır. Konuya dair gerekli bilgilendirmeler Fakültemizce bilahare yapılacaktır.

Mezuniyete Üç Ders Sınavı Başvuru Koşulları ve Açıklamalar

Değerli Öğrencilerimiz, mezuniyete üç ders sınavına girmek isteyen öğrencilerimizin aşağıda bulunan koşulları sağlaması ve http://aksis.istanbul.edu.tr/ adresinden 22.08.2020-24.08.2020 tarihleri arasında başvuru yapması gerekmektedir.

 • Programındaki eğitimini tamamlamış, tüm dönemlerden en fazla üç başarısız (FF) harf notu bulunan öğrenciler, mezuniyete üç ders sınavına girebilir. (Lisans öğrencileri 8. yarıyılı, ön lisans öğrencileri 4. yarıyılı tamamlamış olmalıdır.)
 •  
 • Başarısız (FF) harf notu bulunmayan ancak mezuniyet için gerekli olan minimum 2.00 AGNO notunu sağlayamayan öğrenciler, en fazla üç DC, DD (koşullu başarılı) harf notlu derslerinden mezuniyete üç ders sınavına girebilir. DC, DD harf notlu derslerinden mezuniyete üç ders sınavına başvuran öğrenciler, çevrimiçi (online) sınav sisteminde sınavı başlatıp soru onaylama işlemini yapmamaları durumunda başarısız sayılacaktır.
 •  
 • Öğrencilerin en son aldıkları (mezuniyete üç ders sınavından) not geçerli olur.
 •  
 • Stajını veya uygulama dersini tamamlamayan/başarılı olamayan öğrenciler mezuniyete üç ders sınavına giremez.
 •  
 • Mezuniyete üç ders sınavına giren öğrencilerin başarı notu, mutlak değerlendirme sistemine göre hesaplanır. Sınavdan 50 puan ve üzeri alan öğrenci ilgili dersten başarılı olmuş sayılır. Vize, final ve bütünleme sınav notları mezuniyete üç ders sınavı değerlendirmesine katılmaz.
 •  
 • Her ne sebeple olursa olsun mezuniyete üç ders sınavına katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.
 •  
 • Mezuniyete Üç Ders Sınavı, 29-30 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleşecektir. Mezuniyete Üç Ders Sınavına girme hakkı kazanan öğrenciler https://esinav.istanbul.edu.tr/ adresinden AKSİS kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yapıp sınavlarını gerçekleştirebileceklerdir.
 •    
 • Halen cezaevinde/tutukevinde olup mezuniyete üç ders sınavına girme hakkı olan öğrencinin sınavı, bulunduğu ildeki cezaevinde/tutukevinde yapılır. Hükümlü/tutuklu öğrencilerin Mezuniyete Üç Ders Sınavları hakkında ayrıca duyuru/bilgilendirme yapılacaktır.
 •  
 • Sınav başvurusu, aksis.istanbul.edu.tr web adresinden yapılacaktır. Başvuru sistemi 22.08.2020 saat 11:00’den 24.08.2020 saat 17:00’a kadar aktif olacaktır.
 • NOT: Yalnızca belirtilen tarih ve web adresi üzerinden yapılan mezuniyete üç ders sınav başvuruları kabul edilecektir. Farklı kanallar üzerinden (posta, çözüm merkezi, dilekçe vs.) yapılan sınav başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Mezuniyete Üç Ders Sınavı listeleri Fakültemiz internet sayfasından duyurulacaktır.

Başvuru Tarihleri: 22.08.2020-24.08.2020 

Başvuru Linki: http://aksis.istanbul.edu.tr/ 

Sınav Tarihi: 29-30 Ağustos 2020

Başvuru adımlarını görüntülemek için tıklayınız. 

Mezuniyete Üç Ders Sınavına başvuru yapamayan öğrencilerimiz için 10-11 Ekim 2020 tarihlerinde Mezuniyete Üç Ders Sınavı yapılacaktır. Sınav ile ilgili detaylı bilgilendirme önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
selahattin aydın 2 hafta önce

7 dönem tek dersim ff olup 3 ders mezuniyet sınavına başvurdum ancak harç ödemesi mesajı geldi bu yanlışı nasıl düzeltiriz...saygılar..