ABONE OL

2020 Yılı Adaylık Kaldırma Sınavı e-Kılavuzu yayınlandı. Buna göre sınav sonuçlarına dair detaylar belli oldu. Adaylık Kaldırma Sınavı 
26 Temmuz 2020 Pazar günü saat 14.00'da başladı, tek oturum olarak yapıldı ve 120 dakika sürdü.

Adaylık Kaldırma Sınavı olan AKS sınavına katılan öğretmenler, sonuçlar için milli eğitim bakanlığı sitesinden yapılacak açıklamayı bekliyor. 26 Temmuz 2020 tarihinde yapılan AKS (Adaylık Kaldırma Sınavı) sonuçları sınavdan kısa süre sonra açıklanacak.

Sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 (on beş) iş günü içinde www.meb.gov.tr adresinde ilan edilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

2020 Yılı Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Başvuruları 11-23 Mart 2020 tarihleri arasında yapıldı. 26 Temmuz 2020 tarihinde saat 14.00'da yapılan Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) Giriş Belgeleri daha önce yayınlanmıştı. Sonuçlar sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 gün içinde ilan edilecek.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ


a. Adayın cevap kâğıdı 2 adet optik okuyucu tarafından çift kontrol sistemiyle okutulacaktır.

b. Değerlendirme 100 (yüz) puan üzerinden yapılacaktır.

c. Sınavda yer alacak her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

ç. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecektir.

d. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda 
soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

e. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline 
karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden hesaplanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI

Sınav sonuçları, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 15 (on beş) iş günü içinde 
www.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir.

SINAV İTİRAZLARI

a. Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını, soru ve 
cevap anahtarları ile sınav sonuçlarının www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) iş günü içerisinde ÖYGGM’ye yapabileceklerdir.

b. Adaylar sınav sorularına, sınav uygulamasına ve sınav sonuçlarına ilişkin itiraz başvurularını, 
Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Döner Sermaye İşletmesinin “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine KDV dâhil 20 (yirmi) SINAV İTİRAZ ÜCRETİ adı altında yatırarak alınan banka dekontu/ATM işlem fişi ve sınav adının yazılı olduğu dilekçe ile yapacaklardır.

c. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T.C. kimlik numarası, imzası, iletişim 
bilgileri, dekontu/ATM işlem fişi olmayan ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

ç. Sınav uygulamasına, sınav sorularına ve sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar 10 (on) gün 
içerisinde ÖDSGM tarafından incelenip sonuçlar adaylara bildirilmek üzere ÖYGGM’ ye teslim edilecektir. Tüm işlemlerde ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır. İtiraz sonuçları ÖYGGM tarafından adaylara duyurulacaktır.

d. Sınava girmeyen, sınava alınmayan, sınavdan çıkarılan ya da sınavı geçersiz sayılan 
adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

e. Sınav merkezinde bulunan her türlü sınav evrakının aslı veya fotokopisi yargı organları 
dışında, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 7’nci maddesine göre aday dâhil hiçbir kişiye ya da kuruma verilemez ve gösterilemez.

SINAV SONRASI İŞLEMLER

Sınav 100 (yüz) puan üzerinden değerlendirilecektir. Başarı puanı 60 (altmış) puan ve üzerinde 
olan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) başarılı sayılacaktır. Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce valiliklere, bildirilen sınav sonuçlarına göre başarılı olan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu) adaylık sürecini tamamlamış sayılırlar. Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler (sözleşmeli/kadrolu), Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği hükümleri gereği il içinde aynı hizmet alanında başka bir eğitim kurumunda görevlendirilerek yeniden performans değerlendirmesi ve sınava tabi tutulur. Bu kapsamdaki aday öğretmenlerden; ikinci kez sınavda başarısız olanlar öğretmenlik unvanını kaybeder.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Falanca 3 gün önce

15 iş günü !!!

Misafir Avatar
ADAY ÖĞRETMEN 6 ay önce

Sınav tarihi doğru hesaplanmamış. 2018-2019 ŞUBAT VE SONRASI ATANAN HİÇBİR ÖĞRETMEN BU SINAVA GİREMİYOR. 6-10 NİSAN SEMİNER DÖNEMİ İŞ GÜNÜNDEN SAYILMADIĞI İÇİN 60 İŞ GÜNÜNÜ DOLDURAMIYORUZ. Doldursak dahi okulda notların girilmesi ve müfettişin gelmesi zaman alacaktır. Sınavın ileri tarihe ertelenmesi şarttır.
GEREKSİZ BİR ŞEKİLDE ADAYLIĞIMIZ UZUYOR.

Misafir Avatar
M k 9 ay önce

4 yanlış bir doğruyu götürmüyor. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin

Misafir Avatar
özkan 9 ay önce

bundan önceki yayınınızda yanlış cevaplar doğruları etkilemeyecektir yazıyordu. Delil ekranı aldım. sonuca göre size karşı dava açılacak

Misafir Avatar
muhittin 9 ay önce

Okutulan cevap kağıtlarında doğru ve yanlış cevap sayıları tespit edilerek 4 (dört) yanlış 1 (bir) doğruyu götürecektir.
4 yanlış doğruyu götürmeyecek yanıltıcı bilgi vermeyin

Misafir Avatar
özkan 9 ay önce @muhittin

yanlışın var, klavuzda yanlışlar doğruları etkilemeyecektir yazıyor

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Ögrtmn 2 yıl önce

Kopya ayyuka cıktı be. Önceki sınavlardan zor, 5 secenek ve doğru yanlıs uygulaması. Öğretmen ne hallerde! Üstüne tekrar basa dönüp bir sürü sıkıntıyla görev yapıyorsunuz.Kılavuzda olmayan yerden soru gelir, 100 puanlık sınav küsüratlı gelir bunlara ragmen yine zorluk ceken biz. Yahu el insaf. Ehliyet sınavında bile 4 hak varken öğretmenin emeğini hiçe sayıp sınadıgı yetmezmiş gibi 2 saate indirgeyip, 2 hakla mesleğinde uzaklastırabiliyorsunuz!!! Yazık günahtır. Maarif müfettişi, okul müdürü, danışman öğretmen aldıgımız puanın önemi yoksa niye tekrar bu stresi yasatıyotsunuz? Yeniden aynı seyler? Öğretmen bu kadar sınanmaz!!!

Misafir Avatar
çağatay 2 yıl önce

Sadece bizim öğretmenlik mesleğinde bu adaylık sınavı var. Memur olan polislik mesleğinde yok, avukatlık da yok, mühendis olan da yok, doktor olanda yok ve hatta ortaokul mezunu milletvekili olanlar da bile yok. Niye bizim meslek grubunda var. Şu an öğretmen olarak atanmış bir meslektaşım hem öğrenci sorunları hem derse hazırlık evrak ve bol bol bu sınav sayesinde mevzuat ezberliyor, bol bol aday dosyası hazırlıyor bu arada ev, okul, seminer, seminer gezisi, aday dosyası hazırlama, gibi işleri yürütürken sınav bir o kadar zor oluyor. Şu an sorun bakalım bir kurum müdürüne bu mevzuatları kim biliyor. Bunları bilmek gerekiyor fakat bu bir ölçüt müdür. Bunları bilmiyorsa öğretmenlik yapamaz mı? Peki sınavı geçemedi 2 senedir maaş alıyoruz ne olacak bu öğretmen olamaz deyip bitecek mi her şey yazık değil mi? herkesin bir evi çocuğu var. Öğretmenlik mesleğinin çıtasını yükseltmek bu sınavdan mı geçiyor.

Misafir Avatar
Kâri 2 yıl önce

Sizin yapacağınız iş batsın