ABONE OL

Standart eğitim sistemine oranla okula gidip gelme zorunluluğu olmayan açıköğretim ortaokulunda sınavlara evlerinde hazırlanan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı takvime göre belirlenen okullarda sınava girerek topladıkları puanlarla ortaokuldan mezun olabilmektedir.

Bu yıl ilk dönemi başarı ile uygulanan Açıköğretim ortaokulu (AÖO) 2.dönemi koronavirüs sebebiyle uygulanamamıştı. İleri bir tarihe ertelenen açıköğretim ortaokulu sınavı (AÖO) yeni tarihi belli oldu. 3.dönem sınavının tarihi de bu sebepten ötürü güncellendi.


Eğitim hayatına bir şekilde devam edememiş bireylerin başvurduğu eğitim alanlarından olan açıköğretim sistemi ilköğretim ortaöğretim lise ve üniversite olarak farklı alanlarda sürdürelebilmektedir.

Özellikle 90'lı yılların ortalarına kadar ilkokulu okumak zorunlu iken aileler evlatlarıın özellikle kız çocuklarını 5.sınıfa kadar okutup eğitimini tamamladığı düşüncesiyle daha ileri gitmelerine izin verilmemekteydi. Kırsal alanda işleyen bu düzen günümüzde yıkılmış olsada o dönem okuma hevesiyle yanıp tutuşan çocukların imdadına açıköğretim ortaokulu yetişmektedir. 

Koronavirüs salgınına karşı ülkemizde yürütülen hızlı ve etkin mücadele kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılında örgün eğitime devam eden öğrencilerin, herhangi bir hak kaybına uğramadan 1. dönem aldığı ders notlarıyla bir üst sınıfa geçmeleri veya mezun olmaları sağlanmıştır. Örgün eğitime devam eden öğrencilere sağlanan bu imkândan açık öğretim okullarına kayıtlı ve 7 Eylül 2020 tarihi itibarıyla 18 yaşından gün almış, 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan tüm öğrenciler de faydalanacaktır.      

Açık öğretim okullarında öğrenim gören örgün eğitim çağı dışına çıkmış öğrencilerin salgın döneminde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeni eğitim öğretim yılı kayıtları ve yüz yüze eğitim uygulamalarının zamanında başlatılabilmesi için açık öğretim okullarının 3. dönem sınavları yapılmış kabul edilerek öğrencilerin 3. dönem kayıt yenilemeleri otomatik olarak yapılarak bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanacak ve otomatik olarak atanan bu derslerden öğrenciler başarılı sayılacaktır.    

Millî Eğitim Bakanlığının sunduğu bu imkândan; açık öğretim okullarında kayıtlı 3. dönem sınavlarına katılma şartını taşıyan yurt içi ve yurt dışındaki öğrenciler faydalanacaktır.    

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi yurt içi ve yurt dışı programlarına kayıtlı olarak öğrenimini sürdüren öğrencilerden, 7 Eylül 2020 tarihi itibariyle 18 yaşından gün almış, olanlar salgın döneminde yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi, yeni eğitim öğretim yılı kayıtları ve yüz yüze eğitim uygulamalarının zamanında başlatılabilmesi için, 2019/3.dönem sınavları yapılmış kabul edilerek öğrencilerin 3. dönem kayıt yenilemeleri otomatik olarak yapılarak bir dönemde alabilecekleri toplam ders sayısı kadar ders atanacak ve otomatik olarak atanan bu derslerden öğrenciler başarılı sayılarak kredileri verilecektir.

Öğrencilerimiz, okullarının internet sayfalarından ayrıntılı bilgiye ulaşabilirler.
 
Açık Öğretim Ortaokulu için www.aio.meb.gov.tr
Açık Öğretim Lisesi için www.aol.meb.gov.tr
Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi için www.aoihl.meb.gov.tr
Mesleki Açık Öğretim Lisesi için www.maol.meb.gov.tr
2020 Yılı Temmuz Ayı itibarıyla MEB Sınav Takvimi belli oldu. Buna göre MEB Açık Öğretim 1. Gün Sınavı 25 Temmuz 2020, MEB Açık Öğretim 2. Gün Sınavı 25 Temmuz 2020 tarihinde yapıldı.

2020-2021 MEB Açık Öğretim 1. Gün Sınavı 5 Aralık 2020, 2020 MEB Açık Öğretim 2. Gün Sınavı 6 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Tuba nur 3 hafta önce

Ben yarın girecem sinava

Misafir Avatar
eliff 3 hafta önce

bugün belli oldu sınava gireceğim yer

Misafir Avatar
aleyna seymen 3 hafta önce

a.o.o sinav ne zaman gecen senede bu senede binim sinav yerim gelmedi 25 26 temuz degilmi

Misafir Avatar
Cayize çelik 3 hafta önce

25 temmuzda sinif olcam sınav yerim mesajı gelmedi

Misafir Avatar
Okan atmaca 4 hafta önce

Ne zman sınav var

Misafir Avatar
ARABA İSTER MİSİNİZ 4 hafta önce

sınav Online mı

Misafir Avatar
Okan atmaca 1 ay önce

Merhaba

Misafir Avatar
Ayse 1 ay önce

Sınav giriş belgesi nezaman yayınlanır bilen varmı