Kamuajans.com -  İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıflara yönelik gerçekleştirilmektedir. Her yıl düzenli olarak tekrarlanan sınava milyonlarca öğrenci katılmaktadır.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) 25 Nisan 2020 tarihinde Türkiye saatiyle saat 10.00'da MEB ÖDSGM tarafından yapılacak. İOKBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkek'te yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB) tarafından uygulanan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na (
İOKBS) 2020 Yılı başvuru tarihleri henüz belli olmadı.

İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11. Sınıflar ve Hazırlık Sınıfı) 2020 / İOKBS 25 Nisan 2020 tarihinde yapılacak.

25 Nisan 2020 tarihinde saat 10.00'da yapılacak İOKBS Sınava Giriş Belgesi yayınlanma tarihi ve sonuç açıklanma tarihi de henüz belli olmadı.

Her yıl tespit edilen parasız yatılılık veya bursluluk kontenjanlarının; %10’u Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrencilere, %5’i Bakanlığa bağlı resmî okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan ya da vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına, %5’i ailesinin oturduğu yerleşim biriminde ortaokul, özel eğitim ortaokulu veya imamhatip ortaokulu bulunmayan öğrencilere, %80’i (a), (b) ve (c) bentleri dışındaki diğer öğrencilere, ayrılır.

Birinci fıkradaki kontenjanlardan; (a) ve (c) bentlerinde belirtilen kontenjanların dolmaması 
hâlinde kalan kontenjan diğer öğrencilere ayrılan %80’lik kontenjana ilave edilir. Öğretmen çocuğuna ayrılan %5’lik kontenjanın dolmaması hâlinde ise kalan kontenjan öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurtdışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personelin çocukları için kullanılır, buna rağmen dolmaması hâlinde kalan kontenjan %80’lik kontenjana ilave edilir.

İOKBS sonuçları http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecektir.

SINAV İTİRAZLARI


a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar; soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir.

b. Elektronik ortamda veya yazılı olarak yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat 
Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla sınav ücreti yatırılması gerekmektedir. Yazılı yapılan itirazlarda, ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontu/ATM işlem fişi göndermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

c. 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, 
sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak 
itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

e. İtirazların cevaplanmasındaki süre için ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate 
alınacaktır.

f. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, 
banka dekontu/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.
Loading...
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
MUCTEBE 4 gün önce

2020 ocak ayı meb İOKBS bursluluk ücretleri hesaplara yattı mı?

Misafir Avatar
zeki 2 hafta önce

ödül nedir bilen varsa acilll

Misafir Avatar
Arda 17 saat önce @zeki

350 LİRA

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
süleyman 2 hafta önce @zeki

kardeşim her ay düzenli olarak (sana verilen kartla) kazanrsan 250 lira gibi bir para veriliyor

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Anonim 3 hafta önce

Şu anda herkese inandım(!)

Misafir Avatar
Berat 1 ay önce

2020 25 Nisan'da yapılacak olan MEB bursluluk sınavına devletin olmayan özel ortaokullara gidenler giremeyecek mi ???
ACİL CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM

Misafir Avatar
yasmn 3 hafta önce @Berat

özel ortaokullarda okuyanlar girebilir fakat birdaha ki seneye devlette okursa parasını alabilir oraokul son özelde olup liseye devlete gitmek isteyenler gibi.

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Irem 2 ay önce

7. sınıf öğrencisiyim Haziran ayında bu sınava gireceğim sorulara baktım kolay basit sorulardı inşAllah sınava girmeyen girecek her öğrenci kazanır Bana dua edin dua edenlere Allah razı olsun Allah ne muradı ne hayırlı işi varsa karşısına çıkarsın dualarınızı bekliyorum KARDEŞLERİM

Misafir Avatar
merve 8 ay önce

2019 bursluluk sınavı ne zaman açıklanacak

Misafir Avatar
ESEN RÜZGAR 9 ay önce

BUGRAHAN

Misafir Avatar
Hacer 9 ay önce

Bursluluk sınavına gideceğim korkuyorum bana dua edermisiniz