2020 Yılı MTSK Sınavları ve Sürücü Kursları Ne Zamana Faaliyete Geçecek? MTSK Ehliyet Kursu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Ehliyet Ehliyet Alma Yaşları Nelerdir?
Kara yollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik, teorik ve uygulama sınavlarını kapsayan Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı (MTSKS) e-Sınavı, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. e-Sınav, Genel Müdürlük tarafından belirlenen merkezlerde, belirlenen tarih ve saatlerde “Özel MTSK Modülü” üzerinden yapılan başvurular dikkate alınarak yapılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, koronavirüsün Türkiye'ye giriş yapması nedeniyle "Özel öğretim kursları, rehabilitasyon merkezleri ve sürücü kursu gibi kurumlar da 16-30 Mart'ta tatil olacak." dedi.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada, mart sonuna kadarki Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavlarının (MTSKS) ertelendiğini belirtti. Selçuk bu kapsamda, elektronik ortamda yapılanlar dahil ehliyet sınavları ve direksiyon sınavlarının yer aldığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının verdiği eğitimler sonrasında yapılan teorik ders sınavları ile direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarının 30 Nisan'a kadar iptal edildiğini duyurdu.

Bu kılavuzda yer alan kurallar, kılavuzun yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek 
yasama, yürütme ve yargı organları kararları ile değiştirilebilir. Bu durumda izlenecek yol Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenir ve kamuoyuna duyurulur.


Bu kılavuz, 12 Aralık 2007 tarih ve 26728 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5718 
sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkındaki Kanun hükümleri, 29 Mayıs 2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği, 2016 Eylül tarih ve 2708 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi hükümleri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Müdürlükleri, e-sınava başvuran kursiyerler ile 
sınav görevlileri bu kılavuzda yer alan hükümleri kabul etmiş sayılırlar. Bu kılavuz yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecektir. 

Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen yazılı sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-sınav başvurusu yapabilir. 

e-Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer randevu sistemi tarafından belirlenen e-sınav tarihinden en az 4 (dört) gün önce randevusunu değiştirebilir. e-Sınav randevusu olan ve sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) sınav hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Sınav hakkı biten kursiyerin dosyası kapandığı için Özel MTSK müdürlüğüne yeni kayıt yapılması gerekmektedir.

Kursiyer, katıldığı e-sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (on beş) gün, en geç kırk beş (45) gün içinde randevu alarak sınava girmek zorundadır. Belirtilen süre içerisinde sınava girmeyen kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır. 

Kurslarda; Moped M Sınıfı, Motorlu Bisiklet A1 Sınıfı, Motosiklet A2 Sınıfı, Motosiklet A Sınıfı, Dört Tekerlekli Motosiklet B1 Sınıfı, Otomobil/Kamyonet B Sınıfı, Minibüs D1 Sınıfı, Otobüs D Sınıfı, Kamyon C1 Sınıfı, Kamyon C Sınıfı, Lastik Tekerlekli Traktör F Sınıfı sürücü belgesi verilir.

Yaş bakımından; “M”, “A1” ve “B1” sınıfı sertifikalar için 16 (onaltı) yaşını bitirmiş olmak, ''A2”, “B”, “BE”, C1”, C1E”, “F” ve “G” sınıfı sertifikalar için 18 (onsekiz) yaşını bitirmiş olmak, “A” sınıfı sertifikalar için 20 (gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21)
yaşını bitirmiş olmak, “C”, “CE”,“D1” ve “D1E” sınıfı sertifikalar için 21( yirmi bir) yaşını bitirmiş olmak, “D”, “DE” sınıfı sertifikalar için 24 (yirmi dört) yaşını bitirmiş olmak gerekmektedir.

Deneyim bakımından; A sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az iki yıllık A2 sınıfı, “C1”,”C”,”D1” ve “D” sınıfı sürücü sertifikası alacakların en az “B” sınıfı, “BE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “B” sınıfı, “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C” sınıfı, “C1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “C1” sınıfı, “DE” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D” sınıfı, “D1E” sınıfı sürücü sertifikası alacakların “D1” sınıfı sürücü belgesine sahip olması, (Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim ve öğretim kurumları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin askerî ihtisas görevleri için subay ve astsubay sınıf okulu, astsubay meslek yüksekokulu ve astsubay temel kursunda eğitim gören veya buralardan mezun olanlar ile üniversitelerin sürücü eğitimi veren yüksekokullarından mezun olanlar bakımından “A”, “C”, “D” ve “D1” sınıfı sürücü belgesi için yukarıdaki “Yaş bakımından” bölümünde öngörülen yaş şartı 20 olarak uygulanır ve bu maddede öngörülen deneyim şartı aranmaz.) gerekmektedir.

Bütün sertifika sınıfları için en az ilkokul düzeyinde eğitim alınmış olunması, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen “sürücü olur” sağlık raporu alınmış olması, “Sabıka kaydının olmadığına dair” dilekçeyi Özel MTSK müdürlüğüne vermiş olması, sürücü belgesinin süresiz olarak geri alınmamış olması, son 6 ay içinde cepheden çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafının Özel MTSK
müdürlüğüne teslim edilmiş olması, nüfus cüzdanı fotokopisinin Özel MTSK Müdürlüğüne teslim edilmiş olması, sahip olunan sürücü belgesi dışında sertifika alacaklar için mevcut sürücü belgesinin fotokopisi, 18 yaşını doldurmamış kursiyerler için veli/vasi muvafakatnamesi istenmektedir.

Yabancı uyruklu kursiyerden; pasaportun noter tasdikli Türkçe tercümesi, öğrenim vizesinin bulunması veya Türkiye’de altı aydan fazla kalacağını gösteren ikametgâh izni veya öğrenim vizesi, öğrenim belgesinin noter tasdikli Türkçe tercümesi, pratisyen tabip veya uzman tabip tarafından verilen sürücü olur sağlık raporunu kayıt esnasında Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi, son 6 (altı) ay içinde cepheden çekilmiş 2 (iki) adet biyometrik fotoğrafını Özel MTSK müdürlüğüne teslim etmesi, sürücü belgesi almaya engel teşkil edecek bir sabıka kaydının olmadığına dair 7/9/2005 tarihli ve 25929 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Sicil Yönetmeliğinin 10 uncu maddesine göre Cumhuriyet başsavcılıkları/kaymakamlıklardan alınacak belge, 18 yaşını doldurmamış kursiyerler için veli/vasi muvafakatnamesi istenmektedir.

2918 sayılı Kanunun 118 inci maddesi gereği sürücü belgeleri iki ay süre ile geri alınması sebebiyle eğitime tabi tutulacaklardan sürücü belgesinin geri alındığına dair belge istenir.

Aday sürücü belgesi iptal edilenlerden tabi tutulacakları psikoteknik değerlendirmeye ve 
psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel hali bulunmadığını gösterir belge istenir.

Aday sürücü belgesi iptal edilenlerden varsa iptal nedenlerinde yer alan geri alma süreleri 
dolmadan müracaat kabul edilmez.  

KILAVUZ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.