Kamuajans.com - Diyanet personellerinin atama ve görevlendirmelerde esas alınan MBSTS sınavı ne zaman yapılacağı belli oldu. Sınava başvuru yapacak olan adayların ÖSYM internet sitesine giriş yaparak başvuru yapabilirler.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 yılı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS), başvuru ve sınav tarihleri ÖSYM tarafından açıklandı. ÖSMY tarafında yayınlanan 2019 yılı sınav takviminde MBSTS başvuru ve sınav tarihleri belli oldu.

Diyanet personelinin en önemli sınavlarından birisi olan ve atama ile görevlendirmelere esas puanlamayı belirleyen Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı sınav takvimine göre nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecektir.


2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS), tarihinde 81 il merkezinde Nisan ayı içerisinde saat 14:30'da yapılacak ve 90 dakika sürecek olup adaylara çoktan seçmeli 60 sorudan oluşan test uygulanacak. Sınav sonrası adaylar sınav sonuçlarını merak edecekler.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS) 4 Nisan 2020 tarihinde yapılacak. Başvurular 18-24 Şubat 2020 tarihleri arasında yapıldı. Geç Başvuru Tarihi 5 Mart 2020 olarak belirlendi.  Sınav sonuçları 30 Nisan 2020 tarihinde açıklanacak.

2020-DİB-MBSTS Kılavuz ve Başvuru Bilgileri

2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı giriş belgeleri Sınav sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek. 

Sınav sonuçları, Nisan ayı sonunda ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden açıklanacaktır. Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir.

Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)'nden 5, Tefsir'den 6, Akaid ve Kelam'dan 8, Fıkıh ve İlmihal'den 20, Hadis'ten 7, Siyer ve İslam Tarihi'nden 8, Dinler ve Mezhepler Tarihi'nden 6 soru sorulacak. 
Sınav, saat 14.45’te başlayacak ve 90 dakika sürecektir. 

Sınava girecek adaylar, sınav ücretini, belirlenen tarihler arasında yatıracaklardır. Geç başvuru gününde başvuru yapan adaylar, sınav ücretini aynı gün yatıracaklardır. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59’a kadar ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti bankalardan yatırılamaz.

Sınav ücreti ÖSYM hesabına; 
Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internet bankacılığı Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç) Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) aracılığıyla yatırılabilecektir.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe 
tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak da yatırabileceklerdir.

Ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve Diyanet İşleri Başkanlığı sorumlu olmayacaktır. 
Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav için başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra sınav ücreti yatırılmalıdır. Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Aday Başvuru Formunun ŞEHİT EŞ/ÇOCUĞU VEYA GAZİ/GAZİ EŞ/ÇOCUĞU OLMA DURUMU bilgi alanındaki seçeneklerden herhangi birini işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurumlar tarafından onaylanan adaylar hariç).

Kamuajans.com/ÖZEL

Loading...
Anahtar Kelimeler:
MBSTS Sınavı Ne Zaman?
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ekrem DEMİR hoca 2 gün önce

170 tl sınav ücreti düpedüz soygundur haramdır hırsızliktır kul hakkıdır ben ücret yaptırdım sınava gireceğim ancak insanları sömüren bu düzenbazlara hakkımı helal etmiyorum .Sendikalar siz ne iş yaparsınız size de hakkımı helal etmiyorum .

Misafir Avatar
İmam Hatip 1 hafta önce

Hocam sınav giriş yerlerinde ağrı var mı bilgi verir misiniz

Misafir Avatar
İmam Hatip 1 hafta önce

Hocam sınav giriş yerlerinde ağrı var mı bilgi verir misiniz

Misafir Avatar
imam bayar 12 ay önce

sendikalar uyuyor şimdi sendikalardan istifa zamanı.

Misafir Avatar
Can 12 ay önce

Aöf mi, mbsts mi. Aöf mi, mbsts mi. En iyisi evde yatışa devam

Misafir Avatar
yiğido58 12 ay önce

aöf sınavı ile mbsts aynı gün ve saatIeride aynı arkadaşlar Cimere yazın ihbar edin ben yazacağım....

Misafir Avatar
İmam hatip 12 ay önce

Bir an önce buna bir çözüm bulunmalı mbsts ile AÖF sınavları aynı güne denk geliyo magdur oluyoruz dünya kadar para yatırdık yazık deilmi bize emeklerimize sınavlardan birinden biri ertelenmeli.

Misafir Avatar
Kadir 13 ay önce

AÖF sinaviyla aynı tarihte madur olacağız