ABONE OL

KPSS'de olduğu kadar çok personel alımı olmasada kamuya her dönem hatrı sayılır seviyede engelli personel kazandırılıyor. KPSS sınavı her yıl yapılırken EKPSS sınavı 2.yılda bir uygulanan engelli bireylerim kamuda görev alabilmesi için başarması gerektiği sınavlar arasında yer alıyor.

EKPSS Sınavına Kimler Başvurabilir?


EKPSS’ye; ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. Birden fazla öğrenim düzeyinden mezun olan adaylar, mezun oldukları en üst düzeyden EKPSS’ye başvurmak zorundadır.

Kuraya ise; ilkokul/ortaokul/ilköğretim/özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu 
veya bu okullardan yerleştirme işlemlerine son başvuru tarihi itibarıyla mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabileceklerdir. 

2020 EKPSS Yeni Tarihi Belli Oldu?


2020 yılında da yapılacağı kesinleşen EKPSS sınavı tarihi ve başvuru tarihleri yayınlanan 2020 ÖSYM Takvimi ile birlikte belli oldu. EKPSS 11 Ekim 2020 tarihine ertelendi. 

2020 EKPSS/Kura Başvuruları 13-26 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacak. Geç Başvuru tarihi 10-11 Kasım 2020 olarak belirlendi.

Sınavda adaylara engel gruplarına ve öğrenim düzeylerine uygun Genel Yetenek ve Genel Kültür
Testleri uygulanacaktır. Testlerde toplam 60 soru bulunacak ve sınav süresi 60 dakika olacaktır

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun görüş ve önerileri doğrultusunda sınav ile ilgili alınan kararlar şöyle:

 Görme engelliler için grafik ve şekilli soruların sorulmamasına,

 İsteyen görme engellilere büyük punto (16 veya 18 punto) ile basılmış soru kitapçığı 
verilmesi durumunda genel engelliler gibi testleri cevaplayabileceklerine,

 İsteyen görme engellilere ise okuyucu ve işaretleyici yardımı verecek görevli atanarak, 
görme dezavantajlarının önüne geçilebileceğine ancak, bu durumda başkasının okuduğunu anlamanın güçlüğünden doğan bir dezavantaj olmaması için sınav süresinin 2/3’ü kadar ek süre verilmesine,

 Genel engellilerden ortopedik engellilerin ellerini kullanmakta zorluk çekenlere 
işaretleyici yardımı verecek görevli atanmasına ancak, bunun için ek süre verilmemesine,

 Genel engellilerden CP hastalarının el ve baş hareketlerini sabit tutamamalarından dolayı 
kendilerinin talep etmesi durumunda okuyucu ve işaretleyici yardımı verecek görevli atanmasına ve bunlara da görme engelliler gibi ek süre verilmesine,

 Genel engelli olup yaygın gelişim bozukluğu veya özgül öğrenme güçlüğü bulunan 
adaylara ise engel dezavantajını önlemek için sınav süresinin 1/3’ü kadar ek süre verilmesine,

 İşitme engellilerden ilköğretime başlama yaşı sonrası işitme engelli olanların aynı 
müfredatı okudukları, karmaşık ve uzun paragraflar içermeyen sorular ile hazırlanmış testlerde diğer engel grupları içinde bulunanlar ile aynı sorulara cevap verebileceklerine ancak, algılamada gecikmeler olacağından sınav süresinin 1/3’ü kadar ek süre verilmesine,

 İlköğretime başlama yaşı öncesi işitme engelli olanlar için aynı müfredatı okusalar bile ek 
sürenin yetersiz olacağı ve onlara soruların içeriklerinin de günlük ve yaygın olarak kullanılan kelimelerden oluşan soruların yer aldığı ayrı bir test hazırlanmasına ve sınav süresinin 1/3’ü kadar ek süre verilmesine,

 Dil ve konuşma engelli adaylara işitme engelli adaylar gibi aynı testin verilebileceğine 
ancak, algılamada ve öğrenmede zorluk çektikleri için 1/3’ü kadar ek süre verilmesine, 

 Zihinsel engellilere engel durumlarını dikkate alarak ayrı bir test oluşturulmasına ve sınav 
süresinin 1/3’ü kadar ek süre verilmesine, okuyucu ve işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayan zihinsel engellilere ise sınav süresinin 2/3’ü kadar ek süre verilmesine karar verilmiştir.

 Soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) 
ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı % 25 ve üzerinde olan az gören adaylar ile Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporunda (ÇÖZGER) özel gereksinim düzeyi “Özel gereksinimi vardır (ÖGV)”/Özel Gereksinim Kodu “1” ve üzeri olan adaylara 30 dakika ek süre verilecektir. 
EKPSS Kura İçin Geç Başvuru Tarihleri Ne Zaman?
Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2020-EKPSS)'ye başvurular 24 Ocak-12 Şubat 2020 tarihleri arasında yapıldı. Kuraya başvurular 28 Nisan-12 Mayıs 2020 tarihleri arasında yapılacaktı. EKPSS için geç başvuru tarihi 11-12 Mart 2020, Kura için geç başvuru tarihi 3-4 Haziran 2020 olarak belirlenmişti.  

2020 EKPSS/Kura Başvuru Kılavuzunda ''
SINAV/KURA BAŞVURU ÜCRETİNİN YATIRILMASI EKPSS/kura başvuru işlemini yapan adaylar (internet aracılığıyla bireysel başvuru yapanlar, cezaevinden başvuran tutuklu/hükümlü adaylar, yurt dışından başvuranlar dâhil), kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde sınav/kura başvuru ücretini yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve sınav/kura başvuru ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekmektedir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabileceklerdir. 

Adaylar, başvuru bilgileri sisteme kaydedildikten sonra süresi içinde sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru bilgileri sisteme kaydedildiği halde sınav/kura ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, EKPSS’de bina/salon atamaları yapılmayacak ve EKPSS’de bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir. Aday Başvuru Formunun ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK BİLGİLERİ bilgi alanını işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurum tarafından onaylanan adaylar hariç.).

Başvuru işlemi yapıldıktan sonra sınav ücreti/kura başvuru ücreti, EKPSS için 24 Ocak-13 Şubat 
2020 tarihlerinde, kura için 13-27 Ekim 2020 tarihlerinde yatırılacaktır. Ücret yatırma işlemleri, EKPSS için 13 Şubat 2020, kura için 27 Ekim 2020 tarihlerinde; bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Geç başvuru günlerinde yapılan başvurularda ücret, geç başvuru günleri içerisinde yatırılmalıdır. 
Geç başvuru gününde yapılan başvurulara ilişkin sınav/kura ücreti, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenmelidir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar ücretleri, aynı sürelerde ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile Türk Lirası olarak 
yatıracaktır.

Sınav/kura başvuru ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri geçersiz 
sayılacak ve sistemden silinecektir. EKPSS sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek; kura başvuru ücretini yatırmayan adaylara tercih sistemi açılmayacak, bu adaylar yerleştirme için kadro tercihinde bulunamayacaklardır.'' ifadeleri yer almıştır.

EKPSS VE KURA BAŞVURU KILAVUZU

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ciha 4 gün önce

Ekpss için yeni bi başvuru olacakmı acaba

Misafir Avatar
Recep Yılmaz 1 hafta önce

Ekpss tekrar başvuru olacakmı

Misafir Avatar
Şeyda 1 hafta önce

Ne diyeyim ne yapayım elimden bu kadarı geliyor. Bunca alınan sağlık personeli içinde bir engelli Sağlık personeli yok. Bu ne kadar adil. Niye bekletildiğimizi de anlayamıyorum. Düşüp kalkmaz bir Allah tır. Bütün bu haksızlıkları Cenab-I Hakk a havale ediyorum.

Misafir Avatar
Şeyda 1 hafta önce

16 Mayıs 2020, 15:32
2020 yılı engelli memur alımı için son dakika açıklaması geldi. SAHİMSEN'den yapılan açıklamada, 2020 'de EKPSS'den önce engelli memur alımı yapılacak mı? sorusuna yanıt verildi.SAHİMSEN Engelliler Komisyonu Başkanı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Orhan Koç ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı sonrası detayları kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada EKPSS ile memur alımı yapılıp yapılmaması konusnun da gündeme geldiği bildirilirken iyi haber verilmedi.
Görüşme sonrası Sahimsen 'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:EKPSS tarihinin ertelenmesi nedeniyle, 2020 yılı içinde sınav öncesi bir alım olup olmayacağı yönündeki soruma Sayın Orhan KOÇ; memur boş kadrolarının Ekim ayı sonunda kamu kurumlarınca Bakanlığa bildirildiğini, Yönetmelik gereği de bu bildirim sonrası, bildirilen kadrolar üzerinden atama yapılabileceğini belirtti. Engellilerin bu konuda beklentilerinin yüksek olduğunu belirttim. Ancak şu var ki; sınav öncesi bir atama yapılması mümkün görülmüyor. KADROLAR BİLDİRİLDİ AMA EKPSS ÖNCESİ ATAMA ZOR
Açıklamada , boş kadroların bakanlığa bildirilidi. , bu bildirmelerin geçtiğimiz Ekim ayında yapıldığı söylendi. Ancak EKPSS öncesi bir atama yapılmasının mümkün olmadığı bildirildi.

Misafir Avatar
Şeyda 2 hafta önce

Çok yakın zamanda KPSS puanına göre Merkezi yerleştirme ile 8 bin 844 lisans mezunu sağlık personeli yerleştirildi, Ayrıca; üniversite hastanelerine de 14.500 lisans mezunu dağlık personeli KPSS puanına göre yerleştirildi. Toplam 23 bin 344 lisans mezunu sağlık personeli işbaşı yaptı. Peki EKPSS ye büyük umutlarla çalışıp iyi puan alan engelliler olarak çalışma hakkımız yok mu? sesimizi durumumuzu ilgililer duysun artık. Niye bekletiliyoruz .

Misafir Avatar
Şeyda 2 hafta önce

SINAVLAR ASLINDA BİR SEÇMEDİR.SINAVA TABİ TUTULAN ADAYLARDAN EN YÜKSEK PUAN ALANDAN BAŞLANMAK ÜZERE RESMİ TERCİHLER ALINARAK YERLEŞTİRMELER YAPILIR. BİRÇOK LİSANS MEZUNU ARKADAŞIM YÜKSEK PUAN ALMALARINA RAĞMEN UMUTLA BEKLİYOR. 2018 EKPSS SINAVI SONUCUNDA MERKEZİ YERLEŞTİRME İLE LİSANS MEZUNU SAĞLIKÇILARDAN YERLEŞTİRME NE YAZIK Kİ YAPILMADI. İHTİYAÇ YOKSA SAĞLIKÇI ENGELLİ LİSANS MEZUNLARININ SINAV MÜRACAATLARINI ALIP SINAVA NEDEN TABİ TUTTULAR.