2019 Yılı Kasım ve Aralık Ayı Diyanet Sınav Tarihleri (Müşavirlik-Ateşelik-Koordinatörlük- Hafızlık-Müfettiş Yardımcılığı)
Kamuajans.com - Diyanet personellerinin yıl içerisinde girecekleri ya da girmek istedikleri sınavların tarihleri ve sınav çeşitleri Diyanet İşleri Başkanlığınca açıklandı. Hac organizasyon sınavları bu sınavların en önde gelen sınavlarından birisi olmakla birlikte en geniş katılımlı sınav ise MBST (Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı) sınavıdır.

Yayımlanan duyuruda 2019 yılı sınav takviminin erişime açıldığı ifade edildi.  Başkanlığımızca 2019 yılı içerisinde yapılması planlanan "2019 Yılı Muhtemel Sınav Takvimi" yayınlanmıştır. Açılacak sınavlarla ilgili hususlar (sınav başvuru tarihleri, başvuru şekli, adaylarda aranacak şartlar ve sınavlara ilişkin diğer bilgiler) Başkanlığımız internet sitesinde yayımlanacak duyurularda ilan edilecektir.

Diyanet İşleri Başkanlığı DİB 2019 yılı muhtemel sınav tarihleri açıklandı. Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı muhtemel sınav takviminde yer alan sınavlara dair detaylar:

2019 yılı Hafızlık Tespit Sınavı, Yurtdışı Sözleşmeli Din Görevlisi Sınavı (Sözlü), İlçe Müftülüğü Sınavı, Hac Organizasyonunda Görevlendirilecek Din Görevlisi ve Diğer Görevlilere Yönelik Sözlü Sınavı, Müfettiş Yardımcılığı Sınavı, Sözleşmeli İmam-Hatip Alım Sınavı, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, Diyanet İşleri Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı, Hac Organizasyonunda Görevlendirilecek Sağlık Personeline Yönelik Seçme Sınavı (Test ve Sözlü/Mülakat), İhtisas Kursu Giriş Sınavı (Yazılı ve Sözlü/Uygulamalı) ve diğer sınavların yapılacağı aylar henüz belli olmadı.

Hafızlık Tespit Sınavı, Diyanet İşleri Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı ve Müşavirlik/Ateşelik/Koordinatörlük Sınavı Ocak ayında yapılmaktadır.

Eğitim Görvisi Sınavı, Öğretmen (Kur'an-ı Kerim) Sınavı ve Din İşleri Yüksek Kurulu Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Şubat ayında yapılmaktadır.

Hac Organizasyonunda Görevlendirilecek Din Görevlisi ve Diğer Görevlilere Yönelik Sözlü Sınavı Şubat/Mart ayında yapılmaktadır.

Murakıplık Giriş Sınavı, Vaizlik Giriş Sınavı ve Görevde Yükselme Sınavı (Şube Müdürü, Din Hizmetleri Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Şef) Şubat/Mart/Nisan aylarında yapılmaktadır.

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Nisan ayında yapılmaktadır.

Hac Organizasyonunda Görevlendirilecek Sağlık Personeline Yönelik Seçme Sınavı (Test ve Sözlü/Mülakat) Nisan/Mayıs ayında yapılmaktadır.

İhtisas Kursu Giriş Sınavı (Yazılı), Yetiştirilmek Üzere Yurtdışına Gönderilecek Personel Sınavları, Uluslararası İlahiyat Programı (UİP) Seçme Sınavları Mayıs ayında yapılmaktadır.

İhtisas Kursu Giriş Sınavı (Sözlü ve Uygulamalı) ve Hafızlık Tespit Sınavı Temmuz ayında yapılmaktadır.

Yurtdışı Din Görevlisi Sınavı (Sözlü) Ağustos ayında yapılmaktadır.

Müşavirlik/Ateşelik/Koordinatörlük Sınavı, Hafızlık Tespit Sınavı ve Müfettiş Yardımcılığı Sınavı Eylül ayında yapılmaktadır.

Yurtdışı Sözleşmeli Din Görevlisi Sınavı (Sözlü), Kariyer Basamaklarında Yükselme Sınavı (Uzman Vaizlik, Kur'an Kursu Uzman Öğreticiliği, Uzman İmam-Hatiplik, Başmüezzinlik) Ekim ayında yapılmaktadır.

Umre Organizasyonunda Görevlendirilecek Din Görevlilerine Yönelik Sözlü/Mülakat Sınavı Ekim/Kasım ayında yapılmaktadır.

Yurtdışı Hafızlık Tespit Sınavı Kasım ayında yapılmaktadır.

Sözleşmeli Personel Alım Sınavı (Kur'an Kursu Öğreticiliği, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlık)* tarihi daha sonra belli olmaktadır.

2019 Yılı Muhtemel Sınav Takvimi

KamuAjans.com
- Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
yorum 5 saat önce

Meraklı beyinler diyanetin pesonelinin yandex map editör konumlarıyla bağını bulduk inceledikçe her ilin bu kuruma bağlandığını istediklerinin yapıldığı emir kabul edildiği hatta tapu dağıtımını bu editör programı ve diyanetteki kadınların her aileye uzanan uyumlu kadınlarla bağ kurulduğunu gördük şaşkınız niye mi devletin 1000 yıllık veri kütüklerini iptal etmişler het şey petsonel ve aileleri yoluyla yeni yerleşimler icat etmişler ve bunu yandex mapta sınırlarla belirtmişler bunlar hayaldir gerçekse vay halimize çünkü bütün türkmenler hayati sıkıntıdadır

Misafir Avatar
İmam 1 hafta önce

Artık resmı bir acıklama beklıyoruz diyanet islerı baskanlığından

Misafir Avatar
aleykum selam 1 hafta önce

Ocak Şubat alimi var diyen kardeşim. YedekLerden mi yoksa yeni bir mulakatlami alım. ?

Misafir Avatar
Ayhan 2 hafta önce

Selamün aleyküm değerli kardeşler çok şükür ocak şubat gibi alım var elhamdülillah

Misafir Avatar
Maşallah 2 hafta önce

Alım varmı

Misafir Avatar
kko 2 hafta önce

Ayse hocam sen ne sınavına girdin böyle.?harcirah falan ilk defa duyduğum şey. Bi çok kişide aynıdır benimle. İç anadoludayim.merak ettiğimden sordum.

Misafir Avatar
Aişe 2 hafta önce

Personelini bu kadar mağdur eden bir kurum daha var mı acaba? Bursada oturuyorum sınav için istanbulu seçtik. Otobüsle gitsen cüzdan tel.vs sınava almadıkları için sorun olucak. Bir yakınım arabayla götürdü. Osmangazi köprüsünden geçelim geç kalmayalım dedik. Otobana girdik 30 tl + köprü parası 105 tl, dönüşü feribotla dönelim dedik feribot parası 75 tl + öncesinde Avrasya tüneli 23 tl, öncesinde de yavuz sultan selim gişeleri 13 tl... Yani en az 250 tl bir masraf. Sınava da 125 tl ödemiştik. Eh be kardeşim bu vicdansızlık değil mi? Bu kadar eziyet yorgunluk masraf ne için? Yani bu sınavları her ilde herhangi bir fakültede hiç olmadı diyanetin eğitim merkezlerinde Vs. Yapsanız? Herkesin istanbulda orda burda kalacak yeri olmayabilir, herhangi bir arabası olmayabilir? Neden işleri bu kadar zorlaştırıyorsunuz.. ne kalacak yer temin ediyorsunuz, ne harcırah veriyorsunuz... Ayıptır ya. Sınavda kalem bile vermiyorsunuz üstelik bu kadar da olmaz. Müftülük çarşamba günü mesaj atmıştı "sınava katılanlar en az 3-4 gün önce gelip dilekçe yazsın mal müdürlüğü harcırah vermez yoksa" diye bir mesaj. Ne var ki cumartesiden 3 gün önce zaten çarşamba. Yani son gün atıyor mesajı. Perşembe günü gittim üzgünüm "abla!" kaymakam kabul etmiyor sonradan giden dilekçeleri, biz gönderdik dilekçeleri, ya abla zaten 40 tl bişey veriyorlar diyor... 40 tl ile kim istanbula gidip gelebilir acaba? Şaka gibi... Mesele para mara değil, herkes birbirini soyuyor, personeli mal yerine koyuyorlar ki sinir bozucu olan bu. Diyanete yakışan bu mu?

Misafir Avatar
kko 3 hafta önce

Bu ay insAllah yedeklerden alım olsun .çoook bekledik.her gün sayfayi açıp haber gozlemek umut etmek beklemek sonra hiç bir haber görmemek insani umutsuzluğa sürüklüyor. Zaten uzun yillardir bekliyoruz.