2019 YDUS Soru ve Cevapları Ne Zaman Yayınlanır? YDUS Sınavı Ne Zaman?
Sınavda adaylara; 80 soru sorulacak ve 100 dakika süre verilecek. Yazılı sınavın (açık uçlu sorularla yapılacak sınav) yapıldığı alanlarda ise en az 20 soru bulundurulacak ve cevaplama süresi 60 dakika olacak.

2019 Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2019-YDUS), 22 Aralık 2019 tarihinde yapılacaktır. 2019 YDUS Başvuruları 
2-10 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olup geç başvuru tarihi 21 Kasım 2019 olarak belirlendi. 2019 YDUS Sonuçları 
30 Ocak 2020 tarihinde açıklanacak.


DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

Sınava ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacak. Çoktan seçmeli soruların yer alacağı testlerde; adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak 100 üzerinden YDUS puanlarına dönüştürülecek.
 
Yazılı sınavlarda doğru cevapların maddeler halinde listelenmesi istenen çoklu cevaplı sorularda, adayların soruda belirtilen sayıda madde yazması gerekmektedir. Adayların verdiği cevap sayısının isteneni aşması durumunda fazladan yazılan cevaplar değerlendirmeye alınmayacak. Yazılı sınav yapılan bilim dallarında da 100 üzerinden YDUS puanları hesaplanacak. YDUS Puanı, 45 veya daha yüksek olanlar arasından seçme yapılacak. Puanı 45'ten düşük olanlar yerleştirme işlemine dâhil edilmeyecek.

Sınav sonucunda alınacak puanlar yalnız ilgili sınav dönemi ve başvuru yapılan dal için geçerli olacak. Sınavlardan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genel Cerrahi, İç Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum gibi uzmanlık ana dallarındaki sınavlarda çoktan seçmeli sorular yer alacak.


Çocuk Cerrahisi, Deri ve Zührevi Hastalıkları, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Kalp ve Damar Cerrahisi, Nöroloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi, Radyoloji, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Üroloji gibi uzmanlık ana dallarındaki yazılı sınavlarda açık uçlu sorular yer alacak.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.