2019 MTSK Ücreti Ne Kadar Oldu? 2019 Direksiyon Uygulama Sınav Ücreti ve 2019 e-Sınav Ücreti Kaç Lira?
Direksiyon Dersi Sınavları Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır. Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama Sınavı Kılavuzu 27 Mayıs 2016 tarihli ve 32501511-410.02-E.5886200 sayılı Makam Oluru ile hazırlanarak uygulamaya konulmuştur.

2016 yılından itibaren yeni sürücü belgeleri ile birlikte eğitim ve sınav uygulamalarında da yeni bir dönem başlatılmıştır. 2017 ve 2018 yıllarında bu kazanımlara yenileri eklenerek daha kaliteli bir eğitim ve sınav uygulaması hayata geçirilmiştir. Direksiyon Sınavı tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenmektedir ve her sınav tarihi Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu'na bildirilir. Kurslar da kursiyerlerine sınav tarihlerini ve sınav giriş belgelerini iletir.

Direksiyon eğitimi dersi sınav değerlendirmesinde (motosiklet grubu hariç) kursiyerlerin temel birkaç manevra (eğimli yolda (rampa) kalkış, iki araç arasına geri park etme, 25 metre geri sürüş, ani fren yapma, geri giderken şeridini koruyarak köşeden sağa veya sola dönme gibi) yapması istenir. Bu manevralar kursiyerlerin araç hâkimiyeti, trafikte karşılaşılan zorunlu manevra ve becerileri ile farklı yol durumlarında yapılması gereken doğru davranışların gözlemlenmesinde kilit öneme sahiptir. Direksiyon sınavı akan trafik içerisinde kursiyerin ortaya koyacağı veya ispatlayacağı trafik ve yol hâkimiyeti, kurallara ve işaretlere uyum, güvenli sürüş, tehlike ve riskleri ön görme ve önlem alma, yolu ve diğer trafik unsurlarını görme ve doğru yorumlama ile iletişim, saygı, sabır, duyarlılık gibi birçok açıdan kursiyerin gözlemlendiği ve değerlendirildiği bir süreçtir. 

Sınav sürüşünde genel olarak hem yerleşim alanları içindeki hem de dışındaki güzergâhlara yer verilmektedir. 

Aday sürücülük 01.01.2016 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Bu tarihten sonra sürücü belgesi almak isteyenler aday sürücü olmuşlardır. 01.01.2016 tarihinden önce alınmış sürücü belgesi olan kişiler aday sürücü olmayacaklardır. Aday sürücülük genel olarak iki yıl sürecek olup sürücü kurslarına kayıt yaptırarak sürücü sertifikasını hak eden kişiler bu sertifikayı sürücü belgesine dönüştürürken verilecek belge geçici bir belge olmadığı gibi belgenin üzerinde aday sürücülükle ilgili herhangi bir ibare de bulunmayacaktır. Ancak kişinin aday sürücü olduğu sistemden takip edilecektir. İki yıllık süre içerisinde sürücü belgesinin iptaline yönelik herhangi bir kabahat işlenmediği taktirde bu süre sonunda aday sürücülük sona erdirilecek ve normal sürücü statüsüne alınacaktır. Verilen sürücü belgesi de bu süreçte yenilenmeyecektir.

Aday sürücülük 01.01.2016 tarihinden itibaren başlatılacaktır. Aday sürücülük sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren iki yıl süreyle devam edecektir.

Aday sürücülerin; iki yıl boyunca trafik ışıklarını üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca belirlenen hız limitlerine üç kez uymaması, iki yıl boyunca sağa-sola dönüşlerde ve dönel kavşaklarda yayaların, bisiklet kullanıcılarının geçiş haklarını üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini üç kez ihlal etmesi, iki yıl boyunca emniyet kemerini üç kez takmaması, iki yıl boyunca uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri bir kez almış olması, bir yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması veya ölümle sonuçlanan trafik
kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet verilmesi, iki yıl boyunca bir kez 0,20 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullanması, iki yılda toplam 75 ceza puanına ulaşmış olması durumunda sürücü belgeleri iptal edilecektir.

Direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında kursiyerlerin temel araç hâkimiyeti yanında, trafik kurallarına uygun ve trafik güvenliğini tehlikeye sokmayacak şekilde araç kullanmaları istenir. 35 dakikalık uygulama sınavı süresi içerisinde kursiyerin trafikte kural hatası yapması veya araç hâkimiyeti açısından sürücü belgesi alamayacak kanaatinin oluşması durumunda bu süre bitmeden kursiyerin sınavı sona erdirilir. 

Direksiyon sınav ücreti 2019 yılı için 110 TL (KDVdahil)'dir. e-Sınav için 2019 yılı ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir.

Eğitim araçları aynı zamanda direksiyon sınav aracı olup çift fren, çift debriyaj (otomatik araçlar için ise çift fren) sistemi ile bu sisteme entegre, sabitlenmiş aracın yedek pedallarına basıldığında sesli veya ışıklı uyarıcı aletin bulunması zorunludur. Ayrıca bu araçlarda sağ ve sol aynanın üzerinde ve dikiz aynasının yanında olmak üzere üç tane daha yedek ayna bulundurulması gerekir.

Kursiyerlerin direksiyon eğitimine başlamadan önce teorik dersleri tamamlamaları gerekir. Bu dersler ve süreleri; trafik ve çevre dersi 16, ilk yardım dersi 8, araç tekniği dersi 6 ve trafik adabı dersi 4 saat olarak belirlenmiştir. Bu derslerin 1/5’inden fazla derse gelmeyen kursiyerlerin kayıtları silinir.

Direksiyon eğitimi derslerine, direksiyon eğitim alanında veya simülatör üzerinde 2 saatten 
az olmamak kaydıyla direksiyon usta öğreticisi tarafından kursiyerin akan trafikte eğitim alacak düzeye ulaştığına karar verilinceye kadar devam edilir. Akan trafikte eğitim alacak düzeye gelen kursiyerlere verilecek direksiyon eğitimi ders süreleri aşağıda gösterilmiştir.

“M”, “A1”, “A2”, “A (24 yaşını doldurup iki yıllık deneyim şartı aranmayan)” ve “B1” 
sınıfı sertifikalar için 12 saat, “A” sınıfı sertifikalar için 6 saat, “B” sınıfı sertifikalar için 14 saat, “D1” sınıfı sertifikalar için 7 saat, “D” sınıfı sertifikalar için 14 saat, “C1” sınıfı sertifikalar için 10 saat, “C” sınıfı sertifikalar için 20 saat, “BE”, “C1E”, “CE”, “D1E” ve “DE” sınıfı sertifikalar için 6 saat, “F” sınıfı sertifikalar için 12 saattir.

Araç Kullanmaya Başlamadan Önce Yapılacak Hazırlıklar

- Gösterge sistemlerinin öğretilmesi,
- Kumanda kollarının tanıtımı ve bunların kullanılması,
- Aynaların kullanımı,
- Sürücülerin güvenlik için yapması gereken uygulama eğitimleri (lastik kontrolü ve lastiklerin değişimi, zincir takma, motor yağı veya suyu konma yeri, akü yeri gibi)

Araç Kullanma Esnasında Yapılacak Temel Beceriler

- Düz yolda kalkma durma,
- Düz yolda seyir, ileri ve geri sürüş,
- Park etme, dik ve yan parklar,
- Kavşak ve dönel kavşaklarda sürüş,
- Şerit değiştirme,
- Yoğun trafikte yola giriş,
- Virajlı yollarda araç sürüşü,
- Trafik işaretleri ile yollarda dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler,
- Araçları geçme, (sollama)
- Geçilen araçlarda uyulacak kurallar,
- Geçiş üstünlüğü olan araçlar ve kavşaklar,
- Otoyollarda araç sürme,
- Şehirler arası (otobanlarda) yollarda araç kullanma,

Değişik Yol Ve Hava Koşullarında Araç Kullanma

- Gündüz sürüşleri,
- Gece sürüşleri,
- Farklı yol şartlarında araç sürüşü,
- Kayma ve savrulma durumlarına göre araç sürüşü,
- Acil durumlarda fren kullanma,

Bu eğitimler sonunda direksiyon usta öğreticisi tarafından, kursiyerin sınava gireceği düzeye 
ulaştığına karar verildiğinde yazı ile kurs müdürlüğüne bildirmesi ve kursun bu kursiyeri il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak direksiyon eğitimi dersi sınavına girebilmesi için kurs tarafından özel MTSK modülü üzerinden onay verilmesi gerekmektedir. Teorik ve direksiyon eğitimleri tamamlanan kursiyerlere kurs tarafından onay verilmediği durumlarda kursiyerin hakları ikinci sınav tanımlamasından sonra başlayacaktır.

KILAVUZ
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.