1- Öğrenciyi rahat bırakalım, onlar için yaşamla ilişkili ve ilgili alanlar kuralım. İlgi, yeteneklerini ve meraklarını test etsinler. İyi olduğu alanların kapısından yaşama açılıp yürüyüp gitsinler. Okullar, bu halleriyle çocukları yaşamdan soğutuyor. Okullar, bu halleriyle çocukları bir çiçek gibi yaşamdan koparıyor. Okullar, bu halleriyle her bakımdan çocukları halsiz bırakıyor. Okullar, bu halleriyle ne öğrenci ne de öğretmen için halden anlayan kurumlar değildir. Okullar, bu halleriyle insanın en kötü halini ortaya çıkaran merkezler konumundadır. İnsanın en iyi halini üretebilecek şekilde ve esasta her yönden kurgulanıp yapılandırılması için uzun vadeli hayaller kurulmalıdır.

2- Öğretmenleri de rahat bırakalım, ek dersi kaldıralım, kursları kaldıralım, tabii öncesinde sınavları yıkmak lazım, öğrenciyi soyup soğana çeviren sınav kıskacını ve monotonluğunu... Öğretmenin ders yükünü azalttıktan sonra öğrencilerin ilgi, yetenek ve meraklarını test eden alanlarda onlara büyük görevler düşecektir. Bu büyük görevler,  dünyaya gelen canlıların yaşamdan nasiplenmesini esas almalı. İnsan, dünyada nasibi olan bir canlıdır. Ve bu nasip, insanın en iyi hallerine vesiledir.

3- Büyük görevleri üstlenen öğretmenlerimize hak ettiği maaşı verelim ve  bu işi memurluktan ayıran özelliğin adanmış ruhla yapılacağını  yaşama bağlanan o alanlarda öğretmenlerimizin görmesi için zaman, imkan ve fırsat tanıyalım. Öğretmenlerin gelişimi için dört duvar içine mahkumiyeti ve mecburiyeti değil, yaşam sahasında bir düzenin kurgusunu ve yapılandırılmasını düşünelim. Bunun altyapısını hazırlayalım. Uzun vadeli olacağı aşikar ama yarın bugünden kurulur.

4- Çocuklarımız yaşama bağlı öğrenme  alanlarında ilgi, yetenek ve meraklarını keşif yolculuğuna çıkarken deneme yanılma fırsatı, imkanı ve zamanı tanıyalım. İnanınız bu rahatlık çocukların da öğretmenlerin de gelişimi açısından çok önemli. Açılımı açısından da... Yoksa bu kapalılık bizi iflah etmez. Aksine imanımızı gevretir.

5- Toplum, bu rahatlık ortamında açılımını sağlarsa hem fiziki hem  zihni hem de ruhsal kapalılıklardan sıyrılacak ve kendisini baştan yaratacaktır. Yoksa toplumun başına örülen çoraplar,  insanlığına amborga koyarak onu ekosistem dışına çıkaracaktır. Bu ‘çıkış’ öngörüsü, dünyanın gidişatının bir çıkarımıdır.

6- Çocuklarımıza iyi öğretmenleri değil,  iyi gelen öğretmenleri arayıp bulalım. İyi öğretmen değil, iyi gelen öğretmen çocuklarımızı kabuğundan çıkaracaktır. Zira iyi öğretmen sınava, iyi gelen öğretmen yaşama hazırlar. Unutmayınız ki yaşamdan nasibini almış canlılar, ekosistemin şu anda en büyük ihtiyacıdır.

7- Bencilliğin, arsızlığın darboğazında insanlığını hissetmeyen canlılara,  yapay alanlar dar gelecektir. Ve bu alanlar onları kendilerine asla getiremeyecektir. Unutmayınız kendiliğinde  de canlının ta kendisi vardır.

Canlılığını hissetmeyen, yaşayamayan bir insan,  kendisinden nasipsizse bu insana sınavları vesile kılarak hangi unvan verirseniz verin
İNSANLIĞINI tadamaz.

Saygılar...

Yusuf SEVİNGEN
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
adnan taşcı 9 ay önce

havalar geceleri soğuk geçiyor. üstünüze kalın bir şeyler örtün.

Misafir Avatar
ilk kez 9 ay önce

ilk kez bu ve benzeri sitelerde akıllı, mantıklı, felsefesi olan, laftan uzak... eğitimde gerçek değişim ve güzel bir yazı olmuş.... bravo tebrikler...

Misafir Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 9 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir özel kurumlar kamulaştırılmalıdır Eğitimde herşey elektronik ortama aktarılmalıdır Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri ilkokul 2.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir İl içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın

Misafir Avatar
İl içi sıralar çalıştırılsın 9 ay önce

İl içi sıralar çalıştırılsın