ABONE OL

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca ilk kez düzenlenen "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2020-MEB-EKYS)" başvuru kılavuzunun ardından adaylar sınavın yapılacağı tarihi bekliyordu.

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı arasında imzalanan Protokol uyarınca ÖSYM tarafından 15 Mart 2020 tarihinde 50 il merkezinde, 2020 Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2020-MEB-EKYS) yapıldı.Başvuruları 
22-30 Ocak 2020 tarihleri arasında yapılan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (2020-MEB-EKYS) 15 Mart 2020 tarihinde saat 10.15’te yapıldı ve 150 dakika yani 2.5 saat sürdü.

Sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulandı. 

Yazılı sınavda Genel yetenek ve genel kültür: %35, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi: %10, Değerler eğitimi: %5, Eğitim ve öğretimde etik: %5, Eğitim bilimleri: %35, Mevzuat: %10 (T.C. Anayasası, 05.01.1961 tarihli ve 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 14.06.1973 tarihli ve 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 01.11.1984 tarihli ve 3071 sayılı Dilekçe Hakkının Kullanılmasına Dair Kanun, 02.12.1999 tarihli ve 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun, 25.6.2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu, 10.12.2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 10.06.1949 tarihli ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin Millî Eğitim Bakanlığı başlıklı Onuncu Bölümünde yer alan hükümler) gibi konulardan sorular soruldu..

Değerlendirme sırasında yalnız doğru cevaplar dikkate alınacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır. Adayların sınav puanları, doğru cevap sayıları toplanarak 100 tam puan üzerinden hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

2020-MEB-EKYS Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı  (% 10)

Anahtar Kelimeler:
EKYSYönetici Atama
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali turpcu 4 ay önce

10 senedir hazırlanıyorum yine olmadı.ama şikayetçi değilim.sınavı kazanan arkadaşları tebrik ediyorum.sonuçta bizim idarecilerimiz.sınava girmeye ölünceye kadar devam edeceğim.nasipse olur.

Misafir Avatar
İdarecii 4 ay önce

Çapsız kişiler doldurmasın makamları sınavda herkesin foyası çıkıyor ,hak eden sınavla gelsin itiraz edenler kessin sesini bu daha hak ettiği günler bile olmasın inşAllah

Misafir Avatar
Ferhat 5 ay önce

Nasıl bir haber sitesisiniz? Bir gün de doğru bir haber verin, başlık ile uyumlu, başlığı cevaplayan bir haber yapın, arada bir dürüst olun

Misafir Avatar
idareci 5 ay önce

soruların gerçek hayatta akılda tutulması imkansız şeyler. Müdürlük sınavında Matematik sorusunun ne alakası var anlamadım. sınavda yüksek puan alıp idarecilik vasfı olmayan birisinin okula müdür olması düşünemiyorum o okulun durumunu!!!

Misafir Avatar
Ali 5 ay önce

Başlığa bak içeriğe bak sırf tıklayın diye başlık atılmış.

Misafir Avatar
Ali onguner 5 ay önce

Bence sınav işi iyi de sadece sınavı kazanmak yetmesin, hizmetiçi eğitim ve aday müdür yardımcılığı ve en az 10 yıl öğretmenlik yapma şartı, müdürlük için de 5 yıl müdür yardımcılığı yapma şartı aransın. Böylece⁶ ne oldum delisi toyların elinde aslanlar kediye boğdurulmaz.

Misafir Avatar
leyla kahramanmaraş 5 ay önce

sınav çok zordu ve anlamsız...madem eğitimciyiz yöneticilerimizi de bu şekilde seçmeyelim önce hizmetiçi arkasına sınav koyalım

Misafir Avatar
Seyhan 5 ay önce

Çok güzel sorular