Fen Bilimlerinin YKS'de Soru Sayısı Arttırılsın
Kamuajans.com - Söz konusu imza kampanyasının içeriğinde şunlar yazmaktadır:

Fen eğitimini geliştirmek birçok Avrupa Ülkesinde 1990’lı yılların sonlarından bu yana her zaman politik gündemde önemli bir yer tutmuştur. Özellikle son on yıl içinde, bu konuya yönelik çokça proje ve strateji geliştirilmekte.


Genel bir stratejiye sahip olan ülkeler: Almanya, Fransa, İrlanda, Hollanda, Avusturya, İspanya, Birleşik Krallık ve Norveç. Finlandiya’nın 2002 yılında sona eren bir ulusal programı var. Fransa yeni bir stratejiyi henüz uygulamaya sokmuş.


Ülkelerin fen eğitimini geliştirme stratejilerinin arkasındaki ana iti güç, yenilikte oluşacak bir azalmanın sonuçta ekonomik rekabet edemezliğe sürükleyeceği endişesi. Uluslar arası performans araştırmalarındaki (PISA, TIMSS) tatmin etmeyen sonuçlar ülkelerin bu tür girişimleri için tetikleyici olmuştur.


PISA da 2006 yılında, fen başarısı için standartlar belirlendiği zaman, OECD ülkelerinin üçte ikisinde skorlar 400 ile 600 arasında olmuştur. (Türkiye ortalaması 420) 2009 yılındaki AB-27’e göre, fen performansının ortalaması 501,3’tür. Bir önceki ölçümde (2006), Finlandiya tüm AB-27 ülkesinden çok daha yüksek bir skor elde etmiştir. Finlandiya’nın ortalaması 504 olarak AB-27 ortalamasının yaklaşık 50 puan daha yüksek olmuş. Fin öğrenciler Avrupanın en başarılıları olurken üst düzey başarı gösteren Şangay-Çin (575) gibi ülkeler arasında daha az başarı sergilemiş. Teknolojide gelişimin son 8 yılda (2009- 2017) PISA ortalaması ile ne kadar doğru orantılı olduğu bu sonuçlarla net olarak görülüyor Yani Fen eğitiminde başarılı olanalar gelecek 10 yıl içinde en büyük teknoloji geliştiricileri oluyor.


Gelelim PISA 2009 da Fen skorlarında bizim durumumuza. Ne yazık ki öğrencilerimiz Bulgaristan ve Romanyalı  öğrenciler ile birlikte ortalama skorlarda en geride kalmış ve diğer katılımcı AB-27 ortalamasından 50-70 puan daha düşük (450) skor alabilmişlerdir.. Türkiye bu ülkelerle  2006 yılında da yapılan PISA dada en düşük puanı almış, fakat çok sevindirici olan şu; öğretim programlarında sınav sistemlerinde hükümetin yaptığı reformlarla Türkiye 2009 PISA da ortalama skorunu 30 puan artışla en yüksek oranda arttıran ülke olmuş. Yani  çağın gerisinde kalmamak için  desteklenen fen eğitimi 2009 PISA da olumlu sonuçlar yaratmış.


Şu an Fen liseleri öğretim programların 4 yıllık öğretimde Matematik dersinin  haftalık ders saati 24, Türkçe'nin 20, Fen derslerinin ise 36 saattir.


Durum bu iken Fen Alanı mezunu öğrencilerin aday olduğu Mühendislik ve Sağlık programlarına Üniversite sınavı ile yerleştirme yapılırken Fen derslerinin ortalama katkısının oransal olarak programda verilen ders saatlerine çok düşük kaldığı görülmektedir.


Sonuç olarak; ülkemizdeki eğitim sisteminin ana motivasyonu olan Üniversite sınavlarında, Fen derslerinin soru sayısının ve yerleştirme puanına katkısının azaltılması ülkemizin gelecek 10 yılı adına Hükümetimizce oluşturulan stratejiye ciddi zarar verecektir.


Bu konuda tüm kamuoyunun gereken desteği vermesini rica ediyor, saygılarımı sunuyorum. 

İMZA KAMPANYASI

KamuAjans.com - Özel Haber
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
misafir 12 ay önce

1.oturum sınavına FEN derslerinin eklenmesini istiyoruz...

Misafir Avatar
Fen liselerinde 36 saat ama 12 ay önce

Düz liselerde Fizik haftada sadece 2 saat. Bu 2 saatte ders mi işleyeceksin, laboratuvarda deney mi yapacaksın, örnek soru, beyin fırtınası vs mi yaptıracaksın? Yetmiyor ama yıllardır ders saati sayısı artırılmıyor. Bu yüzden de yarım yamalak, öğrenemeden üst sınıfa geçiyorlar. Daha da vahimi bir önceki yıl işlenen hiçbir konuyu hatırlamıyorlar çünkü öğrenme gerçekleşmeden konular geçilmek zorunda kalınıyor. öğrenci " hocam biz o konuyu işlemedik" diyor çünkü hatırlamıyor.
Sınava gelince: 14 fizik sorusu sormayın daha iyi! tüm bilim ve teknolojinin temeli fizik ama sınavda dalga geçer gibi 14 soru. Mayematikten evirip çevirip aynı soruları soracaklar 80 soru ama fizik gibi önemli bir bilim dalından 14 soru. Çin bile uzaydaki altınları toplamak için çalışmalara başladı. Biz de Dünyada yaya takılıyoruz hala. Vah ki ne vah ülkeme!!!

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

fizik kimya biyolojini 4 yillik mufradatina 40 soru olcme degerlendirmenin kanununa aykiri . merak ediyorum bu soru sayilarini belirleyenler nasil prof oldu. Yaziiiik bize bilim adalarimiz diyecemde biyolojiyi 13 soruyla olcen bilim adami olamaz