ABONE OL


Başvuruları 24 Ocak-12 Şubat 2020 tarihlerinde yapılan EKPSS 15 Kasım 2020 tarihinde saat 10.15'te gerçekleştirildi. 2020 Kura Başvuruları ise 18-30 Kasım 2020 tarihinde yapılacak. Adaylar, 2020 EKPSS soru ve cevapların ne zaman açıklanacağını merak ediyordu.

Sınavda Genel Yetenekten 30 soru, Genel Kültürden 30 soru olmak üzere toplam 60 soru soruldu. Genel Engelli Grubundan Ortopedik, Ruhsal ve Duygusal, Süreğen (kronik) Hastalıklara Sahip Engellilerin sınav süresi 60 dakika, Yaygın Gelişimsel Bozukluğu Olanlar (otizm spektrum bozukluğu (OSB), Asperger, RETT Sendromu, Dezintegratif Bozukluk vb.), Özgül/Özel Öğrenme Güçlüğü Olanlar (Dikkat Eksikliği, Hiperaktivite, disleksi vb. olanlar), Dil ve Konuşma Bozukluğu Olanların sınav süresi 80 dakika, Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayan CP hastalarının sınav süresi 110 dakika oldu.

Görme Engelli Grubundan Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanların sınav süresi 100 dakika, soruları kendisi okuyabilenlerin (Sadece işaretleyici yardımı alanlar dâhil) sınav süresi 60 dakika, soruları kendisi okuyabilecek durumda olan (sınavda okuyucu yardımı talep etmeyen) ancak, Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında Görme Sistemi, Göz Hastalıkları, Görme Bozukluğu vb. oranı % 25 ve üzerinde olan az gören adayların sınav süres 90 dakika oldu.


İşitme Engelli Grubunun sınav süresi 80 dakika, Zihinsel Engelli Grubundan Okuyucu veya okuyucu-işaretleyici yardımı alarak soru kitapçığını hiç okuyamayanların (Sadece (varsa) şekilli sorularda soru kitapçığına bakabilirler.) sınav süresi 100 dakika, soruları kendisi okuyabilenler (Sadece işaretleyici yardımı alanların dâhil) sınav süresi 80 dakika oldu.

EKPSS DEĞERLENDİRME

EKPSS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır. Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı saptanacaktır. Doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacaktır. İlgili testte en az bir cevabı bulunan adayların bu testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacaktır. Daha sonra, bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacaktır.

Hesaplanan standart puanlar Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacak şekilde ağırlıklandırılarak adayların ağırlıklı puanları hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanların en küçüğü 40, en büyüğü 100 olacak şekilde puanlara dönüştürülerek adayların ortaöğretim düzeyi için EKPSSP1, ön lisans düzeyi için EKPSSP2, lisans düzeyi için EKPSSP3 puanları hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

2020 EKPSS Başvuruları 24 Ocak-12 Şubat 2020 tarihleri arasında alınmış, geç başvuru tarihi 11-12 Mart 2020 olarak belirlenmişti. 15 Kasım 2020 tarihinde yapılan EKPSS Sonuçları 17 Aralık 2020 tarihinde açıklanacak.

2020 Kura Başvuruları 18-30 Kasım 2020 tarihleri arasındadır. Geç Başvuru tarihi 9-10 Aralık 2020 olarak belirlendi.

2020-EKPSS Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları  (% 10)
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
burak kiyak 7 ay önce

Arkadaşlar bu yorumlara hiç bakmayın hep bizlerin moralini düşürüp kendileri atmamaya çalışanlar biz sinavimiza çalışalım ve gerisini Allaha birakalim

Misafir Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Ayşe zaman ne kadardı ki kısıtlıydı 60 dk değil miydi

Misafir Avatar
ayşe 3 yıl önce

sınav sorularımız kolaydı ama tek sıkıntı oldu zaman kısıtlı

Misafir Avatar
Ali 3 yıl önce

Ortaöğretim den girdim 84 puan aldım. Atanabilirim umarım bu puanla.

Misafir Avatar
Rıdvan 3 yıl önce

Ben sorulara bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
Rıdvan 3 yıl önce

Ben sorulara bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
melih 2 yıl önce @Rıdvan

kardeşim gönderen oldu mu acil dönsen

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
cimbom58 3 yıl önce @Rıdvan

gönderen oldumu kardeş

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Rıdvan 3 yıl önce

Ben sorularıma bakamadım tarihini bilmiyordum soruları kaydeden varsa bana gonderebilirmi (05459762833)

Misafir Avatar
Emre 3 yıl önce

Putin nerenin başkenti değildi. Vlademir Putin aşağıdakilerden hangi ülkenin devlet başkanıdır? Cevap: Rusya.