DUS ve 2019 STS (Diş Hekimliği) Sınavı Soru ve Cevapları (29 Eylül 2019)
Kamuajans.com - 2019 DUS ve STS (Diş Hekimliği)'e ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve seçme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacak. Adayların sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanıp, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülerek adayın yerleştirmede kullanılıp 2019 DUS ve STS (Diş Hekimliği) puanı belirlenecek.

2019 DUS Sınav sonuçları ve sınav sonuçlarına göre bir eğitim programına yerleştirilen adayların hakları 
yalnız ilgili sınav dönemi için geçerlidir.

2019-DUS ve 2019-STS Diş Hekimliği Temel Soru Kitapçığı ve Cevap Anahtarı  (%10)

2019 STS Diş Hekimliği alanından başvuran adaylar için, 2019-STS 29 Eylül 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı. Sınav, saat 10.15'de başladı, 120 çoktan seçmeli sorudan oluştu ve 150 dakika sürdü. Sınavda başarılı olabilmek için 100 üzerinden en az 40 puan alınması gerekmektedir. 

STS DİŞ HEKİMLİĞİ ALAN TESTİNİN YAKLAŞIK KAPSAMI

Sınavda uygulanacak test sorularının seçilebileceği alanlar, Tablo-1' de gösterilmiştir.


Tablo-1 Diş Hekimliği Alanında Test Alanları*

Alanlar

Anatomi


Histoloji ve Embriyolojİ

Fizyoloji

Tıbbi Biyokimya


Tıbbi Mikrobiyoloji


Tıbbi Patoloji


Tıbbi Farmakoloji

Tıbbi Biyoloji ve Genetik

Restoratif Diş Tedavisi


Protetik Diş Tedavisi


Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi


Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi


Periodontoloji


Ortodonti


Endodonti


Çocuk Diş Hekimliği


* Bu tabloda gösterilen alanlar test planının gereklerine göre değiştirilebilir; bir alandan hiç soru 
sorulmayabileceği gibi burada yer almayan alanlardan da soru sorulabilir.DUS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

DUS'a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve seçme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacaktır. Adayların sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Ham puanlar, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülerek adayın yerleştirmede kullanılacak DUS puanı belirlenecektir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

STS DİŞ DOKTORLUĞU DEĞERLENDİRME

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testin uygulandığı sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların sınavda testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların STS puanları olacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. 
 
 
KamuAjans.com - Özel Haber

Kamuajans.com/ÖZEL

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.