Açık Lise Sınavında Dikkat Edilecek Hususlar

Sınav görevlilerinin dikkatine...

09/12/2016 Tarih 29913 Resmî Gazete’ de yayımlanan 02/12/2016 tarih ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 12. Maddesi 2. Fıkrası gereğince sınav uygulamaları kapsamındaki fiilleri işleyen görevli ya da adaylara, işlediği fiilin türüne göre cezai müeyyideler getirilmiştir.

Nüfus cüzdanlarını değiştirmek için nüfus müdürlüklerine başvuru yaparak, nüfus cüzdanları nüfus müdürlüklerince alınan öğrenciler, nüfus müdürlüklerince kendilerine verilen fotoğraflı ve imzalı veya mühürlü geçici kimlik belgesi/ kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabilecektir.

T.C. MEB 2017-2018 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI AÇIK ÖĞRETİMKURUMLARI I. DÖNEM SINAVINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yabancı uyruklu öğrenciler, geçerlik süresi devam eden pasaport veya İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi ile sınava alınabileceklerdir.

Askerlik görevini yapmakta olan asker öğrenciler, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenmiş onaylı Erbaş ve Erlere Mahsus Kimlik Kartı ile sınava alınabileceklerdir.

I. Bina Sınav Komisyonunun Yapacağı İşler ve Dikkat Edeceği Hususlar:
Sınav güvenlik poşetlerinin açılması ve kapatılması 8, 9 ve 10’uncu sayfada yer alan talimatlara göre yapılacaktır.
Öğrencilerin sınavının geçersiz sayılmaması için Salon Başkanlarına EK-1’de yer alan “ Cevap Kâğıdı Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar” dokümanı çıktısı verilerek sınav öncesinde öğrencilere doküman hakkında açıklama yapılması sağlanacaktır.

-Bina sınav komisyonu başkanı, bölge sınav yürütme komisyonunun sınavla ilgili yapacağı toplantıya
katılır.

-Toplantıda görüşülen hususlar ve alınan kararlara göre okulda sınav planlamasını ve organizasyonunu
yapar.

-1 (bir) nolu salon zemin kattan başlamak suretiyle sınav salonlarının ve 1 (bir) nolu sırayı öğretmen masasının önünden başlatarak S kuralı gereğince kapıya doğru devam eden sınav sıralarının sınavdan 1 (bir) gün önce hazır duruma gelmesini sağlar ve sınav süresince salonları kontrol eder.
Bina sınav komisyonunca salonların yerleştirilmesi yapılırken, okullara önceden gönderilen salon öğrenci yoklama listesinde belirtilen Alacağı Hizmet bölümünde "Alt Kat Salonlarda Sınav Hizmeti” yazan salonları öncelikli olarak giriş kattan başlayarak yerleştirecek, daha sonra “Tek Kişilik Salon Hizmeti” yazan salonlar kullanılarak diğer salonların yerleştirilmesi yapılacaktır.

- Salon görevlileri ile sınav başlamadan en az bir saat önce toplantı yaparak kura ile salon başkanı, gözetmen ve yedek gözetmenleri (*) belirler, görev ve sorumluluklarını açıklar. Toplantıya katılmayan salon görevlisinin yerine yedek gözetmenlerden görevlendirme yapar.

*Yedek gözetmenin görevleri şunlardır:

1) Sınav salonunda görevli öğretmenler ile bina sınav komisyonu arasındaki irtibatı sağlar.

2) Sağlık nedeni ile tuvalet ihtiyacı olan öğrencilere refakat eder (sağlık kurulu raporu ibraz edilecektir).

3) Sınav görevi bulunmayan personel ile kişilerin bina ve katlarda bulunmamasını sağlar.

-Toplantıya katılmayan, görevine geç gelen ve cep telefonu ile sınava girmekte ısrar eden salon görevlisine (yedek gözetmen dâhil) görev vermez. Bu salon görevlisini tutanakla belirleyerek bölge sınav yürütme komisyonuna bildirir.

-Sınav görevlilerine ait görev kartının, sınav süresince görevlilerin üzerinde bulunmasını sağlar.


TIKLAYINIZ

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.