ABONE OL

23 Şubat 2020 TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı Soru ve Cevapları YAYINLANDI!
Kamuajans.com - Sınava katılan adaylara Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT)'nde Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji,  Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT)*nde Dâhiliye Grubu, Pediatri, Cerrahi Grubu, Kadın Hastalıkları ve Doğum (* Soruların yaklaşık %5’i güncel sağlıkkonularından oluşacaktır.) konularından sorular soruldu.

TUS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

TUS'a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacaktır. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Mesleki Bilgi Sınavında, adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bu ham puanlar, her test için ayrı olmak üzere, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. 

Hesaplanan standart puanlar kullanılarak,

STS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

Sınav kitapçığında yer alan cevap alanları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir.

Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların ilgili aşama için STS puanları olacaktır.
 Tıp Doktorluğu alanından sınavın 1. Aşamasına giren adaylara STS 1. Aşama Puanı, 2. Aşamasına giren adaylara STS 2. Aşama Puanı hesaplanacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. 

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2020-TUS 1. Dönem) ve Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı (2020-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem) 23 Şubat 2020 tarihinde yapıldı. Başvurular 3-13 Ocak 2020 tarihleri arasında yapıldı. Geç başvuru tarihi 23 Ocak 2020 olarak belirlendi. Sınav Sonuçları 20 Mart 2020 tarihinde açıklanacak. Adayların giriş belgeleri sınav öncesi yayınlanacak.

2020-TUS ve 2020-STS Tıp Doktorluğu (1. Dönem) Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları  (% 10)
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.